Спеціальні потреби

Відносини США з мусульманським світом 10 років після терактів


Терористичний напад на Сполучені Штати 11 вересня 2001-го року і відповідь уряду США на ці атаки змінили відносини Америки з мусульманським світом. Більшість мусульман світу засудили атаки на США. Втім, багато хто вважає, що відповідь американців була набагато гіршою, ніж атаки терористів.

Війни в Іраку та Афганістані, втручання НАТО у Лівію, підтримка режимів, які придушують власний народ, прикриваючись боротьбою з тероризмом. Ці дії часто затьмарюють кроки Сполучених Штатів, спрямовані на підтримку демократії та свободи у світі, вважають експерти.

«В уявленні мусульманського світу існує «погана Америка», яка не дотримується тих цінностей, які сама пропагує. Вона недружня до ісламу, готова застосовувати військову силу, незважаючи на міжнародне законодавство, і не підтримує демократію», – каже директор програми міжнародної політики та відносин Мерілендського університету Стівен Кол.

Есам ель-Еріан – лідер консервативного опозиційного руху «Брати-мусульмани» у Єгипті, який був забороненим за часів Госні Мубарака. Ель-Еріан каже, що військове керівництво Єгипту на чолі з Мубараком знищило більше людей, ніж ісламські терористи. На його думку, придушення своїх народів силою, які толерують США, не можуть принести стабільність та демократію у мусульманський світ.

«Ця стратегія провалилася в Афганістані, вони не змогли відбудувати там націю. Це ж саме в Іраку – вони не змогли побудувати там демократію», – зазначає Есам ель-Еріан.

Опитування показують, що спроби Барака Обами налагодити діалог з мусульманським світом не змогли змінити негативне уявлення мусульман про Америку. Лише Індонезія є винятком з цього правила. Тут більшість мусульман позитивно ставляться до США. Кращому ставленню сприяє той факт, що Обама жив там у дитинстві, те що країна останнім часом провела відчутні зміни у напрямку демократії. І останнє те, що Індонезія, як і США, також була мішенню атак радикально налаштованих мусульманських терористів.

Щоправда, деякі дії, чи бездіяльність США у світі, викликають розчарування навіть у індонезійців. Наприклад зв’язки з Ізраїлем, який не так давно атакував мирну флотилію, що везла допомогу палестинцям. Критики кажуть, що президент Обама повинен зупинити Ізраїль, а не прикривати такі дії Ізраїлю.

У Тунісі дехто критикує США за недостатню підтримку продемократичних груп. Втім частина Тунісців вірить, що Сполучені Штати поступово змінюють свою політику.

Виведення американських військ з Іраку та Афганістану, яке зараз триває, також допоможе покращити думку ісламського світу про Америку, вважають американські експерти. Але, щоб закріпити це покращення США повинні тісніше співпрацювати з традиційними ісламськими рухами каже Стівен Кол:

«Ці рухи будуть частиною усіх демократичних процесів у мусульманському світі. Тому США повинні бути більш дружніми до них».

Держсекретар США Гілларі Клінтон відзначила, що Сполучені Штати готові налагоджувати стосунки з рухом «Брати-мусульмани» у Єгипті. Втім Есам ель-Еріан каже, що з ним з цього приводу, поки ніхто ще не говорив.

10 років минуло з часу терористичних нападів аль-Кайди на США. Деякі рани з того часу загоїлися, але негативне ставлення, яке мусульманський світ має до Америки досі виправити не вдалося.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG