Спеціальні потреби

В України зараз вікно можливостей, щоб нормалізувати життя на Донбасі - колишній перший заступник глави місії ОБСЄ


З чого варто починати переговори про мир? Ексклюзивне інтерв'ю із Александером Гуґом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

З чого варто починати переговори про мир? Ексклюзивне інтерв'ю із Александером Гуґом. Відео

В України з’явилось вікно можливостей, щоб люди, яких заторкнула війна, могли повернутись до нормального життя, час втрачати не варто, вважає колишній перший заступник голови моніторингової місії в Україні Александр Гуґ. В інтерв’ю Мирославі Ґонгадзе він прокоментував, за яких умов можливі вибори на сході України і з чого варто починати переговори про мир.

Мирослава Ґонґадзе, Голос Америки: Пане Гуґ, як би Ви оцінили ситуацію на сході України, особливо в час можливих мирних переговорів?

Александер Гуґ, колишній заступник голови моніторингової місії в Україні: Якщо глянути на звіти чи правозахисних організацій ООН, чи ОБСЄ, можна бачити, що основні причини, чому продовжуються бойові дії, не змінилися, і це досі спричиняє жертви серед цивільного населення.

Зброя досі перебуває там, де вона не повинна бути і обидві сторони, що воюють, є надто близько одна до одної. Великі частини території з обох сторін є замінованими. Тож основні причини війни не змінилися.

Між тим, що змінилося, це тон розмов про цю проблему, про цей конфлікт, про цю війну. Зараз це виглядає більш позитивно, і це дає надію, що з’явиться можливість викорінити основні проблеми. І, так, деякі дії останнім часом є також позитивними. Обмін полоненими, який ми бачили, я вважаю це важливо, бо це стосується родин, звичайних людей.

Гадаю, зараз існує вікно можливостей, яке не слід втратити, щоб люди, на чиє життя впливає ця війна, змогли повернутися до нормального життя.

МҐ: Українська влада наразі говорить про можливість проведення виборів на окупованих територіях. Як забезпечити, щоб ці вибори були вільні і справедливі, щоб місія ОБСЄ могла там працювати?

Щоб провести вибори, щоб зробити усі наступні кроки, дуже важливо спочатку стабілізувати безпекову ситуацію, щоб закінчилися бої вздовж усієї лінії конфлікту
Александр Гуґ

АГ: Дуже важливо те, що потрібно робити після того, як стихне зброя. І вибори, напевне, є частиною цього пакету дій. … Але щоб їх провести, щоб зробити усі наступні кроки, дуже важливо спочатку стабілізувати безпекову ситуацію, щоб закінчилися бої вздовж усієї лінії конфлікту.

МҐ: Чи може України провести вибори, якщо не зможе повернути контроль за тією територією?

АГ: Це те, що Україна та Росія мають самі врегулювати. Дуже важливо є розробити порядок дій і мати угоду про черговість виконання цих дій кожною стороною. Щоб не було непорозумінь, щоб це було чітко зрозуміло і для всіх залучених в цей процес, і для тих, хто хоче перевірити виконання цієї угоди, щоб порядок виконання цієї угоди був узгоджений наперед. Гадаю, це питання, яке треба в подальшому обговорити, врегулювати, щоб не було непорозумінь.

МҐ: Тобто спочатку мир, а потім вибори?

АГ: Важливо, щоб сторони погодились на ці кроки, інакше це не спрацює. І допоки не буде такої угоди про порядок виконання дій кожною стороною, доти триватимуть бойові дії.

Там росте нове покоління, там є діти, яким по 5-10 років, і вони не пам’ятають, яким життя було до війни
Александр Гуґ про території поблизу контактної лінії

МҐ: Який ваш прогноз щодо настання миру на окупованих територіях? Чи ви передбачаєте повну інтеграцію тих територій до складу України?

АГ: Починати треба з того, щоб території, які наразі не є під контролем України, належали Україні. З цього мають починатися розмови. Так, я вважаю можливим, що ці території знову опиняться під українським контролем. Але важливо, що допоки це не трапиться, не можна гаяти час.

Я також переконаний, що місцеві мешканці вірять, що це можливо. Адже там росте нове покоління, там є діти, яким по 5-10 років, і вони не пам’ятають, яким життя було до війни. Це діти, які ще через 5 років, стануть новим поколінням. І тоді може зародитися дуже відмінна атмосфера на тих територіях. Тож дуже нагально і дуже важливо закінчити цю війну. Час зараз дуже важливий.

Я не кажу, що треба поспішати, але треба пам’ятати, що люди, яких торкнувся цей конфлікт, їх війна змінює не лише фізично, але й ментально.

Дивіться також: Президент США Дональд Трамп розповів про деталі розмови з Зеленським

Президент США Дональд Трамп розповів про деталі розмови з Зеленським. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG