Спеціальні потреби

Уряд Молдови пішов у відставку на тлі економічних потрясінь, зростання напруги у відносинах з Росією


Прем’єр-міністр Молдови Наталія Гавриліта оголосила про свою відставку
Прем’єр-міністр Молдови Наталія Гавриліта оголосила про свою відставку

КИШИНІВ, 10 лютого (Reuters) – Прозахідний уряд Молдови пішов у відставку в п’ятницю після бурхливих 18 місяців перебування при владі, відзначених економічними потрясіннями та побічними наслідками війни Росії в сусідній Україні.

Напруга у відносинах з Москвою зростає і, незадовго до того, як прем’єр-міністр Наталія Гавриліта оголосила про свою відставку, уряд країни заявив, що російська ракета порушила повітряний простір Молдови, і викликав посла Росії.

Президент Мая Санду прийняла рішення Гавриліти і сказала, що буде консультуватися з парламентськими групами щодо призначення нового прем'єр-міністра. Вона не подала жодних ознак відмови від своєї прозахідної політики, яка включає прагнення вступу до Європейського Союзу.

"Дуже дякую вам за вашу величезну жертву та зусилля, спрямовані на керівництво країною в час такої кількості криз", - написала Санду у Facebook.

«Незважаючи на безпрецедентні виклики, країною керували відповідально, з великою увагою та самовідданою працею. У нас стабільність, мир і розвиток – там, де інші хотіли війни та банкрутства».

Колишня радянська республіка з населенням 2,5 мільйона постраждала від стрімкої інфляції, а минулого року зіткнулась з напливом українських біженців.

Вона також зазнала відключень електроенергії після російських повітряних атак на українську енергетичну інфраструктуру, і їй важко було подолати залежність від російського газу.

Стрімке підвищення цін, зокрема на російський газ, призвело до вуличних протестів минулого року, під час яких демонстранти вимагали відставки уряду та Санду.

Протести, організовані партією опозиційного політика у вигнанні Ілана Шора, стали найсерйознішим політичним викликом для Санду з моменту її переконливої перемоги на виборах у 2020 році на проєвропейській та антикорупційній платформі.

Кишинів назвав протести частиною спонсорованої Кремлем кампанії з дестабілізації уряду.

"Я вірю в народ Молдови. Я вірю в Молдову, - сказала Гавриліта на брифінгу, на якому оголосила, що її уряд йде у відставку. - Я вірю, що ми зможемо пройти через усі труднощі та виклики".

Гавриліта стала прем’єр-міністром у серпні 2021 року після того, як її проєвропейська Партія Дії та Солідарності отримала більшість у парламенті з мандатом подолати корупцію.

Минулого року лідери ЄС прийняли Молдову як кандидата на членство в дипломатичному тріумфі Санду. Уряд планував реформи, щоб прискорити приєднання до блоку з 27 країн, і працював над диверсифікацією енергопостачання.

Росія, яка має війська в Придністров'ї негативно сприймає можливість приєднання колишніх радянських республік до ЄС, а розвідка Молдови підтвердила звинувачення президента України Володимира Зеленського в четвер про те, що Росія діяла з метою дестабілізації Молдови.

Міністерство закордонних справ Молдови різко розкритикувало Москву після виклику свого посла через російську ракету, яка, за його словами, пролетіла через повітряний простір Молдови перед тим, як увійти в Україну в п'ятницю.

"Ми рішуче відкидаємо останні недружні дії та заяви проти Молдови, які є абсолютно неприйнятними для нашого народу", - йдеться в заяві міністерства.

Закликаємо Російську Федерацію припинити військову агресію проти сусідньої країни, яка призвела до численних людських жертв і матеріальних збитків.

Форум

XS
SM
MD
LG