Спеціальні потреби

Могильов отримав «Будяк року»


Анатолій Могильов
Анатолій Могильов

У Міжнародний день прав людини Українська Гельсінська спілка з прав людини оголосила лауреатів конкурсу «Будяк року – 2010». Першу антипремію «Золотий будяк» за найбільш брутальні порушення присуджено міністру внутрішніх справ Анатолію Могильову. Таке звання головному міліціонерові дісталося «за свідому політику зневаги до людських прав та основоположних свобод». Експерти Української Гельсінської спілки звинувачують міністра у збільшенні удвічі насильницьких смертей у міліції та відсутності ефективних розслідувань цих випадків, а також у незаконному перешкоджанні мирним зібранням та затриманні їх організаторів.

Друге місце в антирейтингу посів голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський – «за системне обмеження громадянських свобод», зокрема за тиск на журналістів. А третє місце поділили мер Харкова Геннадій Кернес та харківський суддя Сергій Лазюк – за придушення акцій протесту проти вирубування дерев у міському парку.

Коментуючи нинішню ситуацію з правами людини в Україні, правозахисники відзначають помітний регрес. Про це заявив, зокрема, Євген Захаров з Харківської правозахисної групи на прес-конференції в Києві.

«Цього року стан з правами людини в Україні значно погіршився, якщо порівнювати з попереднім п’ятирічним періодом», – констатував Захаров.

За його словами, з’явилися нові види і тенденції в порушенні людських прав, яких не було раніше. Це насамперед використання силових структур у боротьбі з політичними супротивниками, громадськими рухами і взагалі з опонентами влади. Це також постійні порушення свободи пересувань, коли міліція зупиняє автобуси, що їдуть у Київ на акції протесту чи на свято хрещення Русі. Це, крім того, постійні системні порушення свободи мирних зібрань.

«Навіть за перші 3 місяці існування нової влади порушень свободи мирних зібрань було більше, ніж за 3 попередні роки, разом узяті», – констатує правозахисник.

Серед нових тривожних тенденцій Захаров назвав також повернення радянської практики КГБ – профілактичні бесіди з громадськими активістами; рекомендації спецслужб ректорам вишів стежити за студентами; незаконний збір персональної інформації аж до відомостей про особисті політичні уподобання, який спробувала запровадити через так звані «паспорти району» адміністрація президента.

Окрім нових проблем з правами людини, актуальними залишаються й старі – жорстокість у міліції та застосування катувань. За даними українських правозахисників, за минулий 2009 рік жертвами незаконного насильства в міліції стало понад 600 тисяч українців.

«Це величезна цифра. Це цифра страшна», – каже Захаров. Він також наводить статистику смертей в установах МВС. Якщо за минулий рік у міліцейських відділках була зафіксована 21 смерть, то лише за перші дев’ять місяців цього року – 41.

Збільшення жорстокості в міліції правозахисник пов’язує, зокрема, з рішенням міністра Могильова оцінювати роботу правоохоронних органів за кількістю порушених кримінальних справ.

«Це не може не призвести до того, що для отримання доплат, премій цих кримінальних справ будуть порушувати більше, навіть коли нема підстав; що будуть списувати нерозкриті злочини на тих, хто скоїв подібний злочин, і примушувати людей до зізнання у скоєнні таких злочинів під тортурами. І я особисто пов’язую збільшення кількості справ на 30% у першому півріччі цього року саме з цим. Крім того, це буде призводити і вже призводить до масових фальсифікацій кримінальних справ в МВС», – заявив Євген Захаров.

А тим часом президент України Віктор Янукович визнає: проблема з правами людини в Україні існує. У п’ятницю президент звернувся до співвітчизників з нагоди Міжнародного дня прав людини, заявивши таке:

«Маємо визнати – базові принципи, проголошені Загальною декларацією прав людини, в Україні доволі часто є не нормою для виконання, а лише гаслом».

Як зізнався Янукович, його особливо непокоїть те, що в Україні «ще мають місце випадки порушення прав громадян працівниками правоохоронних органів».

При цьому глава держави наголосив: «Переконаний, уже ближчими роками можна суттєво покращити ситуацію з дотриманням стандартів, передбачених Загальною декларацією прав людини».

Нагадаємо: антипремія «Будяк року» була заснована Українською Гельсінською спілкою з прав людини 2006 року з метою привернення уваги громадськості до брутальних порушень прав людини в країні. Антипремія вручається щороку в Міжнародний день прав людини 10 грудня.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG