Спеціальні потреби

Ратко Младич постане перед Міжнародним трибуналом у Гаазі


Ратко Младич 16 років тому і сьогодні
Ратко Младич 16 років тому і сьогодні

Колишній генерал Ратко Младич, якого звинувачують у геноциді, воєнних злочинах та злочинах проти людства, постане перед Міжнародним трибуналом у Гаазі. Рішення про його екстрадицію було винесено белградськм судом. Після 16 років переховування одного з головних генералів Балканської війни було затримано сербськими правоохоронцями у селищі поблизу Беграда.

Один з трьох організаторів найкривавішого конфлікту в Європі з часів Другої світової війни, генерал Ратко Младич переховувався від правосуддя 15 років. Він подався навтіки одразу після того як Міжнародний трибунал в Гаазі висунув йому обвинувачення. Младича звинувачують у етнічних чистках, зокрема вбивстві восьми тисяч боснійських мусульман у місті Сребрениця в середині 90-их. Сербський президент Борис Тадич каже, що арештом Младича Сербія зняла із себе страшну пляму:

«Сьогодні ми закриваємо одну главу нашої нещодавньої історії, і ми наближаємося на один крок для повного примирення в регіоні».

Младича – одного з трьох ключових організаторів кривавого конфлікту, незабаром перевезуть до Міжнародного трибуналу у Гаазі, де вже очікує правосуддя його колишній соратник Радован Караджич, якого затримали 3 роки тому. Там же свого часу помер, так і не дочекавшись завершення суду, колишній сербський президент Слободан Мілошевич.

Суд над Младичем нарешті може принести відчуття душевного заспокоєння жертвам боснійсько-сербської війни, каже Марек Марчинський – експерт з організації «Міжнародна амністія»:

«Жертви тих страшних злочинів намагалися відновити в суді правду та отримати компенсації. Ратко Младич для них – символ цих злочинів. Він звичайно не останній. Є ще тисячі злочинців, на яких чекає правосуддя».

Експерт Марек Марчинський вірить, що Младича покривали вищі чини, саме тому йому вдавалося залишатися на волі увесь цей час. Тим не менше тиск з боку міжнародної спільноти таки зробив свою справу.

«Відтоді як Європейський Союз почав тиснути щодо цих арештів, розслідувань та притягнення винних до відповідальності, ми нарешті після деякого часу побачили якійсь результати», – каже Марек Марчинський.

Арешт Младича – є передумовою вступу Сербії до ЄС.

XS
SM
MD
LG