Спеціальні потреби

Екс-президента Криму видворили з України


Юрій Мєшков
Юрій Мєшков

Непроханий гість: екс-президент Криму Юрій Мєшков, що прибув в Україну після багаторічної відсутності, був видворений з української території. Екс-посадовця етапували в Росію морем, через Керченську поромну переправу, в ніч з 13 на 14 липня.

Це сталося після того як Кримський окружний адміністративний суд підтримав подання СБУ про видворення громадянина Російської Федерації Мєшкова з території України з обмеженням строку в’їзду на 5 років.

Служба безпеки України затримала Мєшкова 13 липня в Ялті за висловлювання, що підбурюють до зміни в Криму конституційного ладу. Зокрема, 7 липня на прес-конференції він закликав кримчан провести референдум та «відродити державність Криму, що історично склалася», а також намовляв «узятися за вила».

Такі висловлювання обурили прем’єр-міністра автономії Василя Джарти. Мєшкову запропонували добровільно залишити територію України, однак він відмовився, після чого суд ухвалив рішення про негайну депортацію в примусовому порядку.

Депортація Мєшкова викликала невдоволення посольства Росії в Україні. Власне, заперечення російських дипломатів стосувалися способу видворення. У посольстві висловили думку, що перевезення морем, унаслідок чого 66-річному Мєшкову стало зле, було недостатньо гуманним. Водночас у посольстві РФ наголосили, що не піддають сумніву рішення української влади як таке.

Своєю чергою, у проросійських організаціях Криму кажуть про «наступ української влади на російські організації». Саме про це, на думку російських націоналістів, свідчить вислання кримського екс-президента.

Натомість у Міністерстві закордонних справ України заявили, що рішучими діями стосовно Мєшкова українська влада довела: безумовним пріоритетом для неї є захист національних інтересів. Як сказав, коментуючи інцидент, голова департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, депортація Мєшкова має стати засторогою для всіх, «кому територія України видається занадто великою».

А тим часом українська опозиція називає повернення Мєшкова в Крим спланованою провокацією. Про це, зокрема, заявив в ефірі 5 каналу лідер УНП Юрій Костенко.

«Те, що він сьогодні знову з’явився в Україні, свідчить, що це провокація політичного характеру, спрямована на розпалювання сепаратизму. Львів 9 травня, а тепер пан Мєшков – усе це чітко спланований сценарій, як дестабілізувати ситуацію в Україні», – вважає Костенко.

На думку народного депутата, поява Мєшкова в Криму пов’язана з тим, що Україна активно рухається в бік Європи.

Нагадаємо: перший і останній кримський президент Юрій Мєшков керував півостровом з 1994-го по 1995-ий рік. Його політичним курсом було зближення – аж до приєднання – Криму з Росією. Після ліквідації посади президента Криму у березні 1995-го року Мєшков перебрався до Москви, де й жив усі ці останні 16 років. 2 липня він прибув в Україну, куди, за його словами, його привело «вболівання за долю Республіки Крим».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG