Спеціальні потреби

Рівність та солідарність знову у моді


Хрещатик святковий
Хрещатик святковий

В Україні збільшується кількість прихильників Комуністичної партії, швидкість зростання рейтингів якої особливо висока на сході країни, у коментарі Голосу Америки сказав голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Це переважно колишні прихильники Партії регіонів, які у ній розчарувалися. «Вони хочуть змін, якоїсь альтернативи, але не готові підтримувати об’єднану опозицію. Частина розчарованих також підтримує «Удар» Кличка», – сказав Фесенко.

Експерти наголошують, що люди часто підтримують не так саму КПУ, як ідеї лівого руху, в якому вбачають альтернативу системі влади, що склалася у країні сьогодні. Люди хочуть змін, але проти повернення до Радянського Союзу.

У День солідарності трудящих до молодих українців, прихильників лівих ідей, приєдналися їх однодумці з Європи. Тримаючи гасла про доступність освіти та рівність прав, вони пройшлися центральними вулицями української столиці, розповідаючи англійською та українською мовами про те, що у світлі світової фінансової кризи комуністичні ідеї мають шанс на повернення.

«Ми вважаємо, що капіталістична система є ірраціональною, вона витрачає багато ресурсу в ніщо. Ми проти нового трудового кодексу, що дозволяє продовжувати робочий тиждень до 48 годин, ми проти законопроектів, які комерціалізують вищу освіту», – сказав Голосу Америки учасник лівої опозиції Денис.

Проте учасники руху наголошують, що їх комуністичні гасла – це зовсім не те, про що говорять представники КПУ. Якщо українські ліві намагаються тим самим способом, як і їх однодумці в США та Європі відстояти соціальну справедливість, то про статус російської мови та об’єднання в економічний союз зі східними сусідами мова не йде.

У той же час, в КПУ переконують, що і вони вже не «радянська партія», з прихильниками, які долучаються тільки з ностальгії. Натомість вони мають прогресивні ідеї, які можуть зацікавити молодих людей. На цьому неодноразово наголошував лідер КПУ Петро Симоненко. За його словами, цього року до партії було прийнято одинадцять тисяч нових членів, 40% з яких – молодь.

В Комуністичній партії вже давно зрозуміли, щоб мати підтримку – потрібно залучати молодь. Навіть на минулорічних парламентських виборах реклама КПУ закликала до підтримки молоді «бо – це «круто», говорилося в повідомленнях.

Проте, за даними соціологів, близько двох третин тих, хто підтримує КПУ – люди у віці більше 60 років. Цю статистику яскраво демонструє парад, організований КПУ на честь Дня солідарності трудящих. Близько 5 тисяч прихильників Комуністичної партії України пройшли Хрещатиком. Більшість з учасників – люди похилого віку, вони жваво махали прапорцями та тримали транспаранти з лозунгами: «Непомірна зарплата – за мовчання розплата», «Євразійський союз – майбутнє Україні» та інші.

Молоді люди, які приймали участь у цій ході, не змогли відповісти на запитання Голосу Америки про те, які саме ідеї комуністичного руху їх найбільше приваблюють. Натомість відповіді старших учасників параду відрізнялися від закликів лідерів КПУ.

«Я зовсім не виступаю за те, щоб відновити Радянський Союз, я скоріше за ліберальні ідеї комуністичного руху. Ви ж бачите, яка в нас нісенітниця в країні відбувається. Я не проти олігархів, але правильних, які дають людям роботу та достойно за неї платять», – сказав Голосу Америки учасник ходи КПУ з Вишгородського району Київської області Віктор:

«Я працюю на заводі, моя зарплатня – це близько 10% від прибутків, які отримують з того, що я зробив, а в інших країнах – це 50%, то де тут справедливість»?

Утім, експерти говорять, що спільним для учасників більшості рухів є бажання змін в країні, в першу чергу у соціальній сфері, і якщо ближче до виборів ситуація не покращиться – це підштовхне людей до об’єднання та активнішої участі у житті країни.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG