Спеціальні потреби

Володимир Литвин: «Нам не потрібен «постріл у Сараєві» в українському сценарії»


«Круглий стіл» між президентом Януковичем і лідерами опозиції нарешті відбувся. Однак говорити про початок переговорного процесу вочевидь зарано. На зустріч з главою держави опозиціонери вирушили тільки для того, щоб передати вимогу – вберегти країну від громадянського протистояння. За їхніми даними, влада планує масштабні провокації на ці вихідні. Повідомляють наші київські кореспонденти Оксана Лігостова і Руслан Дейниченко.

«За цими барикадами ось уже три тижні стоїть Європейський Майдан. А за двісті метрів звідси почали зводити сцену для пропрезидентського анти-Майдану. І тут, і там мітингуватимуть сотні тисяч людей. Рушниця, яку хтось повісив на стіні, має вистрілити вже у ці вихідні».

На неділю опозиція скликає народне віче на Майдані Незалежності. І в цей же день на Європейську площу прийдуть прихильники президента. «Бюджетників» зі Сходу та Півдня звозять у Маріїнський парк. За даними опозиціонерів, влада запланувала масштабну провокацію. На «східняків» нападуть «західники» – а насправді найняті владою провокатори. Кривава картинка у телеефірі розв’яже президентові руки, давши йому право зачистити Майдан та запровадити в країні надзвичайний стан.

Оприлюднивши тривожну інформацію, майданівці вкотре наголосили: протестують мирно. Якщо ж події розвиватимуться за силовим сценарієм, відповідальність ляже персонально на президента Януковича.

Говорить народний депутат від фракції УДАР Ростислав Павленко:

«Із політичної кризи є кілька можливих виходів. Цивілізований і звичний для України – це дострокові вибори, те, за що ми, власне, виступаємо. Але якщо влада вирішить іти на невластивий для України сценарій і застосує силу, то своє слово скаже суспільство, і жоден політик його не стримає».

Експерти кажуть: ймовірність того, що влада вдасться до провокацій, висока.

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:

«На жаль, це абсолютно реальна небезпека, і до цієї небезпеки штовхає уже не тільки Янукович, а ті, хто ним керує із Москви. Тобто складається таке враження, що здоровомислячі люди відсторонені від прийняття рішень. Ми сьогодні бачили заяву, яку зробив Ахметов, перед тим була заява Зінчука. Ці люди розуміють, що треба сідати за стіл переговорів, іти на компроміси. Складається враження, що Янукович цього не розуміє, що до цього його наполегливо підштовхує Росія. І це зрозуміло, чому це вигідно Росії: Росії вигідно, щоб Янукович був в крові, коли від нього відвернеться весь світ, і тоді вони будуть з нього вити мотузки».

Інші закликають не нагнітати пристрастей. Мовляв, це може дати зворотний ефект.

Володимир Литвин, голова комітету ВР з питань нацбезпеки та оборони:

«Без зайвої потреби не треба нагнітати оці настрої таких жахливих подій. Бо це може стимулювати людей з хворобливою уявою. Нам не потрібен «постріл у Сараєві» в українському сценарії».

А тим часом у драматичній ситуації є й комічна складова. Заклопотані підготовкою провладного мітингу на Європейській площі, у Партії регіонів забули про судову заборону проводити будь-які мітинги в центрі столиці.
XS
SM
MD
LG