Спеціальні потреби

Львівське протистояння: хто винен?


Активісти палять радянську символіку

Хто винен у вчорашньому бойовищі у Львові – українські націоналісти, що палили червоні прапори? Заїжджі російські радикали, організовано доправлені з Криму та Одеси, щоб саме тут у Львові вимахувати радянською символікою? Міліція, яка перших розганяла кийками, а других опікала? Львівська влада, яка на все це дивилася крізь пальці? Чи усі вони разом?

В Україні і в сусідній Росії збуджено обговорюють «львівський інцидент». Шукають винних – як сталося так, що святковий День 9 травня, 66-та річниця Перемоги, був затьмарений сутичками та навіть стріляниною.

Одна зі сторін конфлікту – Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – всю відповідальність поклала на місцеву владу. Зранку у вівторок група депутатів від «Свободи» з’явилася до кабінету голови Львівської облдержадміністрації Михайла Цимбалюка, зажадавши від нього заяви про відставку. «Свободівці» звинуватили Цимбалюка у тому, що, попри заборону Львівського окружного суду на проведення 9 травня будь-яких масових акцій, окрім офіційних, допустив приїзд провокаторів з «Русского единства» і «Родины».

Львівський губернатор заяву про звільнення написав. Проте пізніше цього ж дня заявив, що зробив це під тиском. Як виглядає, відставка не відбудеться: навіть і в самій партії «Свобода» прогнозують, що президент Віктор Янукович відставку свого губернатора не прийме.

Глава держави, натомість, доручив шукати винних Генпрокуратурі. Як повідомив офіційний сайт президента, 10 травня увечері Віктор Янукович запропонував генпрокурору Віктору Пшонці створити робочу групу, щоб розслідувати події у Львові 9 травня та дати їм оцінку.

У правлячій Партії регіонів, утім, оцінка вже готова. Всю відповідальність за провокації у Львові несе Всеукраїнське об’єднання «Свобода». Так сказано в заяві, яку Партія регіонів оприлюднила у вівторок. Заява називає «свободівців» «розперезаними політичними естремістами», які «втягують суспільство в безодню небезпечного протистояння» і тим самим зазіхають на те, щоб «зруйнувати євроінтеграційні переспективи держави».

Оригінальне тлумачення львівських подій запропонувала радник президента Януковича Ганна Герман. Як припустила вона у своєму блозі, сутички у Львові, влаштовані «свободівцями», вигідні Юлії Тимошенко. «Той, хто все організував у Львові, безперечно, працював на вузькопартійний інтерес Тимошенко», – стверджує Герман. Як вона пояснила, тепер рейтинги «Свободи» у Львові впадуть, а його конкурент БЮТ зможе відвоювати втрачені там позиції.

У БЮТі відреагували негайно. «Не Тимошенко, а Партія регіонів імені Януковича порушила спокійну і толерантну підготовку країни до Дня перемоги безвідповідальним законом про червоні прапори», – сказано в заяві прес-служби ВО «Батьківщина». Як мовиться там далі, «Не Тимошенко, а підлегла Януковичу міліція організувала зелений коридор провокаторам із радикальних проросійських організацій». «Саме Янукович став першим із чотирьох українських президентів, за урядування якого 9 травня перетворилося на день насильства і розколу країни», – підкреслюється в заяві «Батьківщини», в якій відповідальність за львівські події покладено особисто на президента.

Своєю чергою, винуватців львівського інциденту шукатиме також Росія. Уже в середу Держдума ухвалить заяву «у зв’язку з безчинствами львівських націоналістів», – повідомив у вівторок спікер Борис Гризлов.

Нагадаємо: 9 травня у Львові сталися сутички між активістами ВО «Свобода» та представниками кримської та одеської організацій «Русское единство» і «Родина». 16 людей звернулися по медичну допомогу. Серед потерпілих є представник «Свободи», який отримав кульове поранення в ногу. Як уже встановлено, кулю було випущено з травматичного пістолета сином чиновника МВС. За фактом хуліганства міліція порушила кримінальну справу.

Нагадаємо також: напередодні Дня перемоги Верховна Рада ухвалила закон, яким зобов’язала під час святкувань 9 травня вивісити червоний прапор поряд із державним прапором України.

XS
SM
MD
LG