Спеціальні потреби

Литва критикує Угорщину за спроби затримати військову допомогу ЄС Україні


Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс
Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс у понеділок розкритикував Угорщину за блокування рішень Європейського Союзу щодо зовнішньої політики, включаючи військову допомогу Україні, і сказав, що блок повинен знайти спосіб обійти вето Будапешта.

Різка критика Ландсбергіса, схоже, свідчить, що в ЄС зростає розчарування діями Угорщини.

Естонія та Італія також висловили невдоволення тактикою блокування, яку веде Будапешт. "Я думаю, ми повинні прозоро говорити, яку позицію тепер займає Угорщина", - сказав Ландсбергіс журналістам, прибувши на зустріч міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.

"Майже всі наші дискусії та необхідні рішення (ЄС) блокує лише одна країна. Тому ми повинні почати розглядати це як системний підхід до будь-яких зусиль (ЄС) відігравати будь-яку значущу роль у міжнародних справах".

Рішення ЄС щодо зовнішньої політики потребують одностайної підтримки всіх 27 держав-членів.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто не спілкувався з журналістами по дорозі на зустріч у понеділок.

Угорщина не надає летальної допомоги Україні та стверджує, що політика ЄС щодо надання зброї Києву є помилковою та продовжує війну.

Ландсбергіс заявив, що Угорщина блокує рішення щодо військової допомоги ЄС Україні, початок переговорів про членство Києва в ЄС, а також щодо Грузії та Вірменії.

Дипломати кажуть, що позиція Угорщини часто відповідає зовнішньополітичним інтересам Росії.

"Ми розглянули це, і, очевидно, близько 41% резолюцій (ЄС) щодо України були заблоковані Угорщиною", – сказав він. "Це зайшло дуже, дуже далеко, – додав Ландсбергіс. – Ми повинні знайти спосіб, насправді, як спільнота, щоб обійти це".

Розчарування позицією Угорщини зазвичай висловлюють не публічно, а за зачиненими дверима або в розмовах не для протоколу.

Повторюючи критику Ландсбергіса в більш м’яких тонах, міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна сказав: "Щоразу, коли ми приїжджаємо сюди, ми повинні переконувати Угорщину не блокувати дуже важливі ініціативи".

Дипломати кажуть, що Будапешт блокує різноманітні заходи, пов’язані з Європейським фондом миру (EPF), фондом, який підтримується ЄС і який надав мільярди євро військової допомоги Україні.

"Зараз критично важливо для України, а також для Європи, використати ці кошти EPF", - сказав Цахкна.

Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив журналістам: "Ми проти блокування. Ми хочемо рухатися далі".

Високопоставлений дипломат іншої країни ЄС на умовах анонімності сказав: "Те, що відбувається, є обурливим. На кожному кроці ... ви бачите, як угорці заважають Україні боротися з агресором".

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG