Спеціальні потреби

Статуя Свободи відзначила 125-ий День народження


29-го жовтня «Леді Свобода» відзначила свій 125-ий День народження. Свого часу 93- метрова статуя відігравала роль маяка, що допомагав кораблям орієнтувалися у нью-йоркській гавані. Нині це національна культурна пам’ятка, яку щороку відвідує три з половиною мільйона туристів.

125 років – поважний вік, однак не для статуї Свободи – символу Сполучених Штатів і великих можливостей цієї країни. Постріли гармат, пожежні катери, які розпиляли воду у нью-йоркській гавані, були частиною ювілейних святкувань. У своїй промові міністр внутрішніх справ Кен Салазар нагадав присутнім слова президента США Ґровера Клівенда, які той виголосив на відкритті пам’ятника у 1886-му році:

«Свобода знайшла свій дім на цьому острові. Ми будемо дбати про неї, шанувати її. Ми, народ Сполучених Штатів, продовжимо вдосконалювати її словом і ділом».

«Леді Свободу» Америці подарувала Франція на знак дружби і підтримки, яку країни надали одна одній під час французької революції та боротьби США за незалежність. Французький скульптор Фредерік Бартольді, якому доручили цей проект, хотів, аби статуя викликала емоції не своїми габаритами, але тому, що її розміри відповідають ідеї, яку вона уособлює.

Серед присутніх на відзначенні була і Маріана Челкова, заступниця мера з питань культури французького міста Кольмар, де народився скульптор Бартольді. Маріана, яка виростала у Радянському Союзі, каже, що монумент має для неї особливе значення:

«Я народилася у Москві. І для мене ця статуя, за часів Радянського Союзу, справді була символом свободи».

Для 125 емігрантів зі 46 країн світу цей день був особливим і тому, що вони склали присягу на громадянство, приєднавшись до мільйонів іммігрантів, які свого часу прибули до нового світу у пошуках кращого життя. Саме цим людям були присвячені рядки зі сонету «Новий колос» американської поетеси Емми Лазарус, які викарбувані на плиті, що міститься на п’єдесталі статуї Свободи. На святкуванні їх зачитала голлівудська акторка Сіґорні Вівер:

«Дайте мені втомлений ваш нарід,
Всіх спраглих зітхнути вільно, кинутих у нужді,
З тісних берегів гнаних, бідних і сиріт.
Так шліть їх, бездомних і виснажених, до мене,
Я піднімаю факел мій біля золотих воріт!»


Наразі статуя Свободи закрита для відвідувачів у зв’язку з реставраційними роботами. Монумент планують відкрити через рік.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG