Спеціальні потреби

Національний пресклуб США закликав Білий дім визнати журналістку Курмашеву "неправомірно затриманою" в РФ


Алсу Курмашева на судовому засіданні в Казані, Росія, 31 травня 2024 року. AP Photo
Алсу Курмашева на судовому засіданні в Казані, Росія, 31 травня 2024 року. AP Photo

Національний пресклуб США направив лист коаліції медіа до президента США Джо Байдена із закликом до Державного департаменту офіційно визнати журналістку Радіо Свобода Алсу Курмашеву "неправомірно затриманою", йдеться на сайті організації.

Вказано, що новий лист, в якому закликають президента Байдена вжити негайних заходів, підписали 19 організацій, що займаються питаннями журналістики та свободи преси.

У листі зазначено, що справа журналістки наразі перебуває у відділі консульських справ Державного департаменту, який займається справами американців, які звинувачені у таких злочинах, як нелегальний в’їзд, корупція та інші кримінальні злочини.

"Ніщо з цього не стосується справи Алсу. Її заарештували, тому що вона журналістка, а журналістика не є злочином. Єдиний мотив Росії утримувати її – обміняти", – йдеться у листі.

Пресклуб просить перенаправити справу Курмашевої в інший відділ Держдепартаменту, а для цього визнати її "незаконно затриманою".

18 червня Верховний суд Татарстану залишив під вартою журналістку Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашеву.

Курмашева перебуває в ув’язненні понад сім місяців – з 18 жовтня 2023 року.

У Алсу Курмашевої подвійне громадянство – США та Росії. До арешту вона проживала у Празі зі своїм чоловіком та дітьми. У середині травня минулого року вона приїхала до рідного міста Казані через сімейні обставини.

Курмашева перебуває в ув’язненні в Росії через справу, порушену за статтею про "невиконання встановленого законодавством РФ обов’язку з подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноагентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у сфері військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їх отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ". Справу порушили 18 жовтня 2023 року.

За версією слідства, Курмашева мала сама надати документи для внесення її до реєстру "іноземних агентів". Водночас Мін’юст РФ за своєю ініціативою не вносив Курмашеву до цього реєстру.

Це перша кримінальна справа за цією статтею у Росії, яку порушили проти журналіста. Курмашева не визнає провини.

11 грудня 2023 року проти неї порушили ще одну кримінальну справу – про поширення "фейків" про російську армію. Слідство вважає, що вона причетна до поширення книжки "Ні війни. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну".

Затримання журналістки засудили влада США, уряди Канади, Чехії, Франції, Польщі та Швеції, а також верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, голова Європейського парламенту, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ та верховний комісар ООН із прав людини. Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів опублікувала заклик звільнити Курмашеву.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG