Спеціальні потреби

Росія: суд залишив під вартою журналістку Радіо Свобода Курмашеву


Курмашева перебуває в ув’язненні понад сім місяців – з 18 жовтня 2023 року
Курмашева перебуває в ув’язненні понад сім місяців – з 18 жовтня 2023 року

Верховний суд Татарстану залишив під вартою журналістку Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашеву.

Як повідомляє проєкт Радіо Свобода Idel.Реалії, судове засідання відбулося у закритому режимі.

Захисник журналістки повідомив газеті Комерсант, що Алсу Курмашова хотіла змінити запобіжний захід "хоча б на домашній арешт".

Таким чином суддя Верховного суду Татарстану Різван Юсупов визнав законним рішення Радянського районного суду Казані, який 31 травня продовжив Алсу термін тримання під вартою до 5 серпня.

На попередньому судовому засіданні журналістка розповіла, що стабільно гірше почувається. Вона повідомила, що їй потрібне оперативне втручання. Журналістка також зазначала, що востаннє чула голоси своїх дітей у жовтні 2023 року. Вона не має дозволу на дзвінки.

Курмашева перебуває в ув’язненні понад сім місяців – з 18 жовтня 2023 року.

У Алсу Курмашевої подвійне громадянство – США та Росії. До арешту вона проживала у Празі зі своїм чоловіком та дітьми. У середині травня минулого року вона приїхала до рідного міста Казані через сімейні обставини.

Курмашева перебуває в ув’язненні в Росії через справу, порушену за статтею про "невиконання встановленого законодавством РФ обов’язку з подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноагентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у сфері військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їх отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ". Справу порушили 18 жовтня 2023 року.

За версією слідства, Курмашева мала сама надати документи для внесення її до реєстру "іноземних агентів". Водночас Мін’юст РФ за своєю ініціативою не вносив Курмашеву до цього реєстру.

Це перша кримінальна справа за цією статтею у Росії, яку порушили проти журналіста. Курмашева не визнає провини.

11 грудня 2023 року проти неї порушили ще одну кримінальну справу – про поширення "фейків" про російську армію. Слідство вважає, що вона причетна до поширення книжки "Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну".

Затримання журналістки засудили влада США, уряди Канади, Чехії, Франції, Польщі та Швеції, а також верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, голова Європейського парламенту, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ та верховний комісар ООН із прав людини. Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів опублікувала заклик звільнити Курмашеву.

Правозахисна організація "Репортери без кордонів", "Коаліція жінок у журналістиці", Національний пресклуб, Комітет захисту журналістів та ще 10 організацій звернулися до держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом "прискорити процес і негайно оголосити" журналістку Курмашеву "неправомірно затриманою". Визнання американського громадянина неправомірно затриманим означає, що влада США офіційно вимагатиме його звільнення від влади відповідної іноземної держави.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG