Спеціальні потреби

У Могильова вважають, що зниклий журналіст загинув від рук міліції


У Могильова вважають, що зниклий журналіст загинув від рук міліції
У Могильова вважають, що зниклий журналіст загинув від рук міліції

Гонгадзе-2. Так встигли охрестити в Україні справу харківського журналіста Василя Климентьєва, який зник безвісти 11 серпня. Як і Гонгадзе, Климентьєв, схоже, перейшов дорогу сильним світу цього. Однак у випадку харківського журналіста «сильними» виявились посадовці нижчого – обласного рівня.

Климентьєва, найімовірніше, вбито. До вбивства, швидше за все, причетні ті, кого він критикував у своїх публікаціях. Про це заявив міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов у четвер на брифінгу в Києві.

«Хоча тіла його ми поки не знайшли, але підстав вважати, що він загинув, достатньо», – сказав Могильов.

При цьому як на мотив міністр вказав на професійну діяльність журналіста, а як на ймовірних вбивць – на співробітників міліції.

«При зборі первинних матеріалів ми знайшли у нього досить багато критичних статей, що стосуються низки осіб харківської області», – повідомив голова МВС.

«У нас є підозри, що можуть бути причетні представники правоохоронних органів – як діючі, так і звільнені», – визнав головний міліціонер.

Очільник МВС повідомив також, що справу заберуть на розслідування у центральний апарат – аби, за його словами, уникнути витоку інформації.

Водночас Могильов відкинув версію про те, що журналіста вбили, аби скомпрометувати нового потенційного керівника харківської міліції, який мав прийти на зміну нинішньому. Як заявив Могильов, коментуючи цю версію на брифінгу, у Харкові зміна міліцейського керівництва не планується.

Раніше припущення стосовно того, що Климентьєв міг стати жертвою кар’єрних «розборок» міліцейського начальства, висловив народний депутат Геннадій Москаль. Як він заявив, «цей злочин було скоєно у міліцейському середовищі, і скоєно у боротьбі за владу, а саме – за посаду керівника Харківського обласного управління внутрішніх справ». Як пояснив Москаль у своїй заяві, яку оприлюднила в середу прес-служба «Народної самооборони», у харківській міліції готувалася заміна керівника. Нині чинний керівник не бажав цього допустити. Климентьєв був відомий в області своїми журналістськими розслідуваннями, і його використали наосліп, запропонувавши дослідити компромат щодо небажаного претендента на крісло. Саме дачу цього претендента – вважає Москаль – фотографував журналіст із човна, в якому потім знайшли лише його мобільний телефон.

Тим часом за фактами, викладеними в одній із публікацій зниклого журналіста, харківська міліція вже порушила кримінальну справу. Цю справу розслідують паралельно зі справою про вбивство Климентьєва.

А поки слідчі досліджують докази, а водолази шукають на дні Печенізького водосховища тіло, журналістська спільнота в Україні говорить про можливе повернення часів Кучми. На думку активістки руху «Цензурі стоп!», репортера телеканалу СТБ Наталі Соколенко, може бути навіть гірше:

«Якщо за Кучми зазіхнути на життя журналіста дозволяли собі вищі посадовці, то зараз це вже спустилося на нижчий рівень. Зараз це вже можуть собі дозволити «удільні князьки». Взагалі ситуація аж надто прикра. Я не скажу, що мені вже зовсім моторошно, але дуже прикро за колегу, і оптимізму його історія не додає. Справді: якщо таке українська міліція витворяє з людьми, які займаються журналістською діяльністю – адже все-таки журналісти більш захищені порівняно з іншими, бо ми на виду, ми можемо звернутися до міжнародних організацій, до закордонних медій, скажімо, до вас, – то що вже тоді говорити про пересічних громадян», – сказала представник руху «Цензурі стоп!» Голосу Америки.

Нагадаємо: головний редактор харківської газети «Новий стиль» Василь Климентьєв зник безвісти 11 серпня. Провести ретельне розслідування зникнення журналіста закликала українську владу міжнародна організація «Репортери без кордонів». Стурбованість його долею висловили також Комітет захисту журналістів та представник ОБСЄ з питань свободи слова.

Своєю чергою, президент України Віктор Янукович оголосив, що бере розслідування під особистий контроль. Глава держави доручив керівникам силових відомств «зробити все можливе і неможливе», аби знайти Василя Климентьєва.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG