Спеціальні потреби

Білий дім: Росія намагається дестабілізувати Молдову, «щоб побачити більш дружню до Росії адміністрацію»


Учасники жалобної церемонії в пам'ять про бійців охоронного батальйону Придністров'я, які загинули під час військового конфлікту з Молдовою, у 31-у річницю їхньої загибелі. Тирасполь, сепаратистський регіон Молдови Придністров'я, 3 березня 2023 року. REUTERS/Владислав Бачев
Учасники жалобної церемонії в пам'ять про бійців охоронного батальйону Придністров'я, які загинули під час військового конфлікту з Молдовою, у 31-у річницю їхньої загибелі. Тирасполь, сепаратистський регіон Молдови Придністров'я, 3 березня 2023 року. REUTERS/Владислав Бачев

Російський уряд намагається дестабілізувати уряд Молдови, щоб встановити більш дружнє керівництво щодо Москви, заявив Білий дім.

Представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив журналістам, посилаючись на дані розвідки, що США вважають, що Росія «шукає варіанти послаблення уряду Молдови», щоб перешкодити її тіснішій інтеграції з Європою.

«Імовірно, з кінцевою метою побачити більш дружню до Росії адміністрацію в столиці», – додав Кірбі в п’ятницю, 10 березня.

Кірбі сказав, що «російські áктори», пов’язані з розвідувальними службами Москви, «прагнуть інсценувати та використовувати протести в Молдові як основу для розпалювання сфабрикованого повстання проти молдовського уряду».

Разом з тим, Кірбі закликав «не переоцінювати» ефективність російських спецслужб.

«Хочу наголосити, що уряд Молдови є стійким і ефективно працює над протидією цим загрозам», – сказав він. – Ми впевнені в демократичних та економічних інститутах Молдови та їхній здатності відповісти на ці загрози».

Кірбі сказав, що інформація, якою він поділився в п’ятницю, є частиною нещодавно розсекречених розвідданих, і сказав, що США поділилися цією інформацією з владою Молдови, «щоб вони могли продовжити розслідування та зірвати плани Росії».

Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій також нагадав, що минулого місяця президент Сполучених Штатів Джо Байден зустрівся з президенткою Молдови Маєю Санду у Варшаві, де вони обговорили війну Росії проти України.

«Президент Байден також підтвердив на цій зустрічі підтримку США суверенітету та територіальної цілісності Молдови і наголосив нашу постійну допомогу Молдові зміцнити її політичну та економічну стійкість, включаючи програму демократичних реформ та енергетичну безпеку», – сказав Кірбі.

Раніше, як повідомляв «Голос Америки», український президент Володимир Зеленський передав Молдові інформацію про те, що Росія готує заколот, який має скинути проєвропейський уряд Молдови. Президентка Молдови Мая Санду після цього ініціювала зміну уряду і запропонувала парламенту кандидатуру нового прем'єр-міністра з досвідом роботи у силових структурах - Доріна Речана. Він був міністром внутрішніх справ і секретарем Ради безпеки.

Новий глава уряду закликав до демілітаризації Придністров'я та вислання російських військ. Новий речник уряду Молдови повідомив, що ця демілітаризація є фундаментальною умовою для забезпечення мирної реінтеграції країни.

Форум

XS
SM
MD
LG