Спеціальні потреби

«Індекс економічної свободи - 2011»: Україну гальмують неефективність видатків і корупція


Назар Холод
Назар Холод

Американська дослідницька організація Heritage Foundation та газета «Wall Street Journal» опублікували Індекс економічної свободи в світі. Україна посіла в ньому 164-те місце, опустившись порівняно з минулим роком на дві сходинки. За цим показником Україна є на останньому місці в Європі.

«Індекс відображає стан речей де-юре, тоді як ситуація де-факто може бути набагато гіршою», – зазначив в коментарі «Голосу Америки» аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона, доктор економічних наук Назар Холод.

«Індекс економічної свободи складається із 10-ти показників. У цьогорічному рейтингу Україна покращила свою позицію у трьох показниках, погіршила – в чотирьох, і ще три показники залишилися без змін», – каже експерт.

«Позитивні зрушення відбулися у сфері ведення бізнесу, торгівлі та монетарній політиці. Україна погіршила свої позиції у сфері державних видатків, свободи робочої сили, свободи від корупції і фіскальної свободи», - повідомив аналітик.

«Загалом автори звіту «Індекс економічної свободи - 2011» доходять висновку, що основними причинами зниження рейтингу України є неефективність державних видатків і корупція», – зазначає Назар Холод.

На думку аналітика Інституту Пітерсона, що у столичному Вашингтоні, неефективність державних видатків та корупція тісно пов’язані між собою.

«У звіті чітко вказано, що «державна компанія «Нафтогаз України» є тягарем для фіскального балансу і небезпекою для загальної стабільності». Як тут не згадати доволі сумнівне рішення щодо 11-ти мільярдів кубічних метрів газу», – підкреслив Холод.

Водночас, експерт зауважив, що десять показників, яким індекс від Heritage Foundation та «Washington Post» присвооює однакову вагу, насправді далеко не рівнозначні:

«Наприклад, слід погодитися, що певний прогрес у здійсненні дерегуляції ділової активності повністю нівелюється масштабною корупцією».

На думку дослідника, висока і всепоглинаюча корупція впливає на всі економічні процеси в Україні. І тому, якщо влада справді піклується покращенням ділового клімату в країні, то слід починати саме з боротьби із корупцією, – каже експерт:

«Тут значно важливішою є боротьба із корумпованою державною системою, а ніж з окремими, як правило опозиційними політиками. Вибіркове переслідування політичних опонентів не принесе бажаних результатів, а наступ на демократичні свободи неминуче негативно відіб’ється на економічних свободах».

Нагадаємо, що за індексом сприйняття корупції авторитетної міжнародної організації Transparency International Україна у 2010-му році займала 134-те місце в світі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG