Спеціальні потреби

2010-ий став найнебезпечнішим роком для роботи журналістів


2010-ий рік став одним з найнебезпечніших для роботи журналістів у світі. Десятки працівників ЗМІ загинули під час виконання своїх професійних обов’язків. До багатьох була застосована сила. До цього сумного списку серед інших цього року увійшов український харківський журналіст і редактор Василь Кліментьєв. Щороку базована у Нью-Йорку правозахисна організація Комітет із захисту журналістів відзначає репортерів світу за їх досягнення та готовність боротись за професійні права.

Одним з лауреатів нагороди є Лауреaно Маркез, письменник з Венесуели, який використовує гумор у свої політичних коментарях:

«Ми є голосом тих, хто не може говорити, або не має доступу до медіа. Моя робота – це гумор, а гумор завжди був голосом суспільства».

Уряд Венесуели намагається покарати журналіста. Маркез каже, що реакція уряду на його роботу є свідченням того, що ситуація зі свободою слова у Венесуелі погіршується:

«Медіа, які були критичними до уряду, закрили. Деякі медіа займаються самоцензурою. Протести оголошені кримінальним злочином, так що люди бояться критикувати уряд».

Переслідувань зазнає і інший лауреат нагороди – Надіра Ісаєва з Дагестану. Журналіст та редактор тижневика пише про боротьбу російських сил безпеки з ісламськими бойовиками. Після опублікування інтерв’ю з колишнім лідером бойовиків, який звинуватив російську владу в корупції, вона була звинувачена в екстремізмі. Тепер над нею нависла загроза восьмирічного ув’язнення. Факт нагороди її вразив:

«Я навіть спочатку розплакалася, бо навколо було багато нерозуміння як моєї особистої позиції, так і позиції мого видання».

Влада Ефіопії майже на два роки посадила у в’язницю Давіта Кебеде за його репортажі про сутички після виборів у країні в 2005-му році. Він залишався в Ефіопії навіть при тому, що багато його колег емігрували. За словами журналіста, реакція влади на його роботу лише спонукає його працювати ще завзятіше:

«Те, наскільки сильно уряд намагається здійснювати тиск та нівелювати вашу роботу, говорить про те, наскільки професійно ви її виконуєте».

Ще один переможець нагороди 2010-го року іранський журналіст Мохамед Даварі відбуває п’ятирічне ув’язнення. Він не зможе самостійно отримати нагороду. Іранська влада арештувала його минулого року за звинуваченням в організації змови проти режиму. Він робив журналістське розслідування про тортури в іранських тюрмах.

Виконавчий директор Комітету захисту журналістів Джоел Саймон зазначає:

«Даварі платить страшну ціну за те, що журналісти повинні робити, – розвінчувати корупцію і зловживання владою».

Інші три переможці нагороди також стоять перед загрозою тюремного ув’язнення, але усі вони кажуть, що це не спинить їх писати правду.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG