Спеціальні потреби

Актуально

Як не втратити покоління? Американський і філіппінський досвід може допомогти ментальному здоров'ю мільйонів українців

Потребу у психологічній допомозі має розпізнати первинна ланка медицини, - конференція з питань ментального здоров'я у Вашингтоні. На фото: український військовополонений проходить медичний огляд після обміну /via REUTERS

Уроки, отримані фахівцями у Філіппінах, зможуть допомогти Україні не згаяти час для вирішення проблем ментального здоров’я, які заподіяла війна, ввадають члени міжнародної комісії, які працюють в рамках програм Центру стратегічних і міжнародних досліджень CSIS.

25 травня у Центрі обговорили основні труднощі, з якими стикається Україна через вплив війни на інфраструктуру охорони здоров’я, а також йшлося про підтримку зусиль першої леді Олени Зеленської щодо зміцнення психічного здоров’я та ролі, яку психічне здоров’я відіграватиме у відбудові України.

Сміливість і стійкість українців заважає їм звернутися по психологічну допомогу

Згідно з опитуваннями ООН, українці самі свідчать, що найбільший вплив війна Росії здійснила саме на їхній моральний стан і ментальне здоров'я, розповіла посолка України в США Оксана Маркарова.

"Втрата членів родини, зіткнення із зґвалтуванням, тортурами, жахливими звірствами, знищення власності, весь стрес, викликаний неспровокованою та виправданою війною Росії, призвели до глибокого тягаря для психічного здоров’я, що може мати довгостроковий вплив на наше суспільство", - каже Маркарова.

За її словами, стигматизація залишається основною перешкодою для пошуку психологічної підтримки українцями, які і до війни не мали звички консультуватися з фахівцями.

Третина українців досі не вважають свої проблеми достатнім приводом для звернення за професійною психологічною допомогою.
Оксана Маркарова

Третина українців досі не вважають свої проблеми достатнім приводом для звернення за професійною психологічною допомогою, каже дипломатка.

"Звичайно, нас вважають дуже сміливими та витривалими, і ми такими є у захисті нашої країни. Але водночас через це нам і важче звертатися за допомогою індивідуально. Тому психічне здоров’я стало одним із головних пріоритетів української влади", - наголосила дипломатка.

Вона також нагадала, що Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів. Понад 60 українських фахіців уже пройшли спеціальне навчання за американською програмою.

“Ми віримо, що Україна переможе і використає цю можливість для модернізації і трансформації [системи надання психологічної допомоги - ред.]”, - сказала модераторка зустрічі Роміна Бандура, старша наукова співробітниця проектів CSIS, оскільки учасники зустрічі чимало уваги приділили наслідкам радянського підходу до теми психології і психіатрії.

А також – успадкованій з тих часів стигмі щодо психологічної допомоги та навіть щодо фахівців, які її надіють.

Близько 9,6 мільйонів українців матимуть проблеми з психічним здоров’ям, зокрема депресію, тривожний стан, посттравматичний стресовий розлад, біполярний розлад або шизофренію. Такими є дані ВООЗ. Представники Міністерства охорони здоров'я озвучують дані про понад 15 мільйонів українців, яким знадобиться психологічна допомога.

Починаючи з школи: проекти зі створення безпечного простору для дітей

Аманда Нгуєн, доцентка Університету Вірджинії торкнулася теми здоров’я дітей мігрантів – покоління, яке виростає за кордоном та ризикує втратити свої традиції і мову.

“Із цим приходять занепокоєння щодо міграції, циклів насильства та проблем у сім’ї, а також усе це має справді великі наслідки і для економічної відбудови”, - каже Нгуєн.

За словами експертки, одним з найважливіших напрямків є психосоціальна програма для молоді “Простір, дружній до дітей” або “Безпечний простір”. Йдеться про створення належного середовища в освітній сфері завдяки спеціальній підготовці шкільних консультантів. “Це багаторівнева підтримка і ми вже бачимо, як це дійсно може трансформувати систему для подолання криз”, - розповіла науковиця.

Концепції психічного здоров’я та спілкування з учнями включають чіткі інструкції щодо, наприклад, управління стресом, регулювання емоцій, вирішення соціальних проблем.

Вони працюють на шкільному рівні, а вчителі проходять підготовку для набуття навиків виявляти проблеми у своїх учнів і співчутливо реагувати на них у класі. Далі – справа за груповою та індивідуальною підтримкою.

Шкільний рівень допоможе орієнтуватися і на сім’ї, - каже Нгуєн. Оскільки усі прояви учнів можуть бути симптомом невирішених потреб у підтримці їхніх сімей.

20 мільйонів для психологічного здоров'я українців від Google

Експерти наголосили на важливості спільнот та приватного партнерства у галузі психічного здоров'я, зокрема, наприклад щодо благодійних внесків. Так, нещодавно компанія Google пожертвувала 20 мільйонів доларів на потреби психологічної підтримки постраждалих від війни – розповів Ерл Гаст, президент міжнародної організації з покращення якості охорони здоров’я, соціальних послуг і медичної освіти в усьому світі URC (University Research Co.).

Гаст також говорив про важливість підходів до психічного здоров’я, орієнтованих на громаду. Успішний досвід наразі мають фахівці у Філіппінах, де йдеться саме про рівень роботи з громадами, включаючи протидію зловживання наркотиками та алкоголем.

За підтримки американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID через глобальний проект охорони здоров’я такий досвід зовсім скоро зможе бути впроваджений і в Україні, - повідомив Ерл Гаст.

Фізичний біль як ознака болю у душі

З філіпінського досвіду Регіна Гечанова-Алампай, керівниця місцевого відділу USAID RenewHealth наголосила: “Люди часто не звертаються по психологічну допомогу чи навіть не усвідомлюють, що потребують її. Вони можуть звернутися до лікаря через фізичний біль у животі чи головний біль. А лікарі повинні вміти на етапі скринінгу розпізнати зв'язок симптомів зі станом ментального здоров'я людини”.

Тому, за словами лікарки, важливою є культурна адаптація світових інструментів медицини та щоб вони застосовувалися відповідно до контексту конкретної країни, зокрема України. На її думку, варто інвестувати більше у те, щоб згадані інструменти були відповідними, а, наприклад, співбесіда для виявлення потреби у психологічній допомозі, які зазвичай є досить тривалі, стали коротшими, щоб люди не відмовлялися від такої допомоги.

Втрачене пострадянське покоління: не повторити помилок

Учасники зустрічі застерегли: Україна не повинна повторити помилок часів розпаду СРСР, коли завадила стигма і радянський спадок. Зокрема – чітка пам'ять про те, як Радянський Союз боровся із дисидентами за допомогою психіатричних лікарень, - зауважив Пол Болтон, координатор з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки USAID.

“Тоді тривала велика криза психічного здоров’я, тривалість життя чоловіків впала до 47 років і практично нічого не робилося для подолання цієї кризи, бо країна зосередилася на порадянській відбудові країни. Тому ми навіть називаємо цих людей втраченим поколінням. Сьогодні війна також призводить до серйозної кризи психічного здоров’я, але я думаю, що цього разу різниця полягає в тому, що багато уваги реально приділяється психічному здоров’ю, тоді як у минулому, я знаю, це було більше “на словах”, - каже Ерл Гаст.

Пол Болтон також додав про певний супротив – люди не хочуть йти до лікарень чи звертатися до психіатрів. Особливо ветерани війни та навіть їхні сім’ї, які не довіряють клінічним психологам через брак воєнного досвіду в останніх.

“Тож ми надаємо якомога більше послуг людям безпосередньо у їхніх громадах, - каже Пол Болтон. – Один із способів, як ми це обходили [недовіру ветеранів до медиків, - ред.] полягав у тому, щоб навчити ветеранів надавати послуги іншим ветеранам”.

Ще один з важливих підходів, які озвучив під час зустрічі Пол Болтон – фахівці відходять від встановлення формального діагнозу. Натомість – наголошують на користі, яку людина може отримати від терапії.

Так само не поспішають вдаватися до ліків, що асоціюються із хворобою. Натомість психологічна терапія здається “менш загрозливою” і більш сприйнятною.

Важливою новацією стало і надання послуг через інтернет – завдяки проектам USAID фахівці надають психологічну допомогу людям, які фізично перебувають в іншій частині країни, і навіть на окупованих росіянами територіях.

Таким же чином з українцями працюють також фахівці із Польщі.

Найважче - підліткам

З огляду на вікові групи, учасники дискусії особливо виділили підлітків. Наслідки війни важко переживають і молоді люди, і діти, і старше покоління, особливо свідки попередньої війни, комуністичного терору та іншого лиха. Але щодо підлітків, то у їхньому віці особливо багато власних психологічних труднощів, а тут додається ще і тягар війни, тож психологи мають чи не найбільше викликів тут і мусять бути оосбливо креативними, – каже Регіна Гечанова-Алампай. За такий підхід говогрить і філіпінський досвід, і перші результати роботи з українцями.

За словами експертки, одне з головних завдань у роботі психолога - “дати дозвіл” на усі наявні емоції, пояснити, що це є абсолютно нормальним відчувати те, що наразі відчувається.

Як повідомляв Голос Америки, зі свого боку українські психологи, які отримали досвід упродовж понад року війни, готові ділитися ним із закордонними колегами.

Фахівці вже почали науково осмислювати отримані навики клінічної роботи, розповіла Голосу Америки Людмила Балецька, кандидат психологічних наук, керівниця відділу психічного здоров'я та психосоціальної підтримки організації People in Need, Slovakia.

“Все, що ми розуміємо про дитячу травму та відновлення” - саме під такою назвою з її ініціативи в Україні відбулася всеукраїнська 4-денна науково-практична конференція, що зібрала психологів-практиків із усієї країни, у тому числі з регіонів, де йдуть найважчі бої.

Всі новини дня

США передали Україні понад 1 мільйон конфіскованих іранських патронів

Ілюстративне фото. Боєприпаси калібру 7,62 мм. Фото: Business Wire/AP

Уряд США передав Україні 1,1 мільйона боєприпасів калібру 7,62 мм, які американські сили конфіскували під час передачі Іраном воєнізованому угрупованню в Ємені.

Патрони для стрілецької зброї були вилучені військово-морськими силами Центрального командування США з транзитного бездержавного судна Marwan 1 торік у грудні. Таким чином Корпус вартових Ісламської революції Ірану намагався допомогти хуситам у Ємені, де з 2015 року триває громадянська війна, в порушення резолюції Ради Безпеки ООН.

У липні через цивільні позови Міністерства юстиції американський уряд отримав право власності на ці боєприпаси.

У повідомленні американського Центрального командування йдеться, що "США зобов'язуються співпрацювати із союзниками та партнерами, щоб протистояти потоку іранської смертоносної допомоги в регіоні всіма законними засобами, включаючи санкції США та ООН і шляхом заборон".

Підтримка Іраном збройних груп загрожує міжнародній і регіональній безпеці, силам США, дипломатичному персоналу та цивільним жителям, додали у документі.

"Ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб пролити світло та зупинити дестабілізаційну діяльність Ірану", - підкреслено у повідомленні.

Нагадаємо, заступник речника Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи запитання журналістів про нові моделі іранських дронів та потенційне нарощування їхнього експорту до Росії, напередодні заявив, що будь-який новий прилад, розроблений Іраном, створює потенційний ризик погіршення насильницьких та дестабілізаційних дій, у яких бере участь іранський режим.

Пател додав, що США продовжуватимуть "використовувати наявні інструменти, щоб притягнути іранський режим до відповідальності" у взаємодії з союзниками та партнерами, зокрема, з Європейським Союзом та Німеччиною, Францією та Великою Британією.

«Кроки Путіна схожі на кроки Гітлера». Ексспікер Палати представників Маккарті попереджає про загрози ізоляціонізму в останній промові

Колишній спікер Палати представників Кевін Маккарті покидає робочий кабінет після того, як його було усунено з посади голосуванням Палати представників. 3 жовтня 2023 р. REUTERS/Jonathan Ernst

Колишній лідер республіканської більшості в Палаті представників США Кевін Маккарті після звільнення з посади спікера Палати виступив з промовою, де зокрема висловив занепокоєння довгостроковою перспективою у контексті російської агресії проти України і порівняв Путіна з Гітлером.

“Те, що відбувається дуже нагадує 1930-ті роки. Багато кроків, які робить [президент РФ Володимир] Путін, дуже схожі на кроки Гітлера”, – заявив Маккарті.

Нагадуючи факти з історії, Маккарті сказав, що Гітлер був розчарований програшем Німеччини у війні та, прийшовши до влади, позбавив німців свободи та відновив армію. Це відбувалося всупереч Версальському договору, але інші держави цьому не протидіяли, вони не заважали йому захоплювати інші країни.

Щодо підтримки України Сполученими Штатами, Маккарті сказав, що виступає за озброєння України, яке не означає, що їй треба надавати “готівку”.

Маккарті розкритикував західні країни за відсутність реакції на вторгнення Росії у Грузію та анексію Криму.

Політик також наголосив, що “тепер відбувається дещо навіть гірше за те, що сталося в 1930-х роках”. Бо, так само як Гітлер створив партнерство з Італією та Японією, так Путін, перед тим як напасти на Україну, створив партнерство з Китаєм, Північною Кореєю та Іраном.

“Тож те, що ми зараз зробимо, дуже важливо”, – сказав Маккарті.

Разом з тим, колишній лідер республіканців у Палаті представників підтримав провідний аргумент своїх однопартійців, який вимагає розв'язати проблему контрабанди наркотиків на південному кордоні США з Мексикою, перш ніж розв'язувати проблему війни в Україні.

Дивіться також:

Брифінг. Як відставка Кевіна Маккарті позначиться на Україні?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Президент Байден впевнений у двопартійній підтримці України в Конгресі

Президент Джо Байден виступає з промовою в залі Рузвельта Білого дому в середу, 4 жовтня 2023 р., у Вашингтоні. (Фото: AP Photo/Evan Vucci)

Президент США Джо Байден заявив сьогодні, що він знає, що більшість членів Палати представників Конгресу продовжують підтримувати Україну.

Відповідаючи на питання, чи на тлі хаосу у Конгресі його турбує, що він не зможе виконати свої зобов’язання щодо допомоги Україні, Байден зазначив:

“Це турбує мене. Але я знаю, що більшість членів Палати представників і Сенату від обох партій заявляли, що вони підтримують фінансування для України. Дуже скоро я виголошу велику промову з цього питання, і чому це критично важливо для Сполучених Штатів і наших союзників, щоб ми дотрималися свого зобов’язання”.

Усунення з посади спікера Палати представників Кевіна Маккарті у вівторок, спричинене фракцією правих республіканців, стало першим випадком, коли палата усунула свого лідера з посади, яка є другою в черзі після президента після віцепрезидента.

Відставка відбулася через кілька днів після того, як законодавці не включили нових грошей для уряду президента Володимира Зеленського в законопроєкт про бюджет на наступний рік.

Конгрес схвалив 113 мільярдів доларів військової, економічної та гуманітарної допомоги для України після вторгнення Росії в лютому 2022 року, повідомляє Служба досліджень Конгресу.

Пентагон заявив, що у нього залишилося 1,6 мільярда доларів на заміну зброї, надісланої в Україну, не залишилося коштів в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI) і 5,4 мільярда доларів США за програмою президентських повноважень, яка дозволяє президенту Джо Байдену, відправляти зброю для України зі складів американської армії.

USAI дозволяє адміністрації Байдена купувати зброю у промисловості, а не брати її із запасів зброї зі складів США.

Республіканці призначили голосування на 11 жовтня, щоб обрати наступника, і мають зустрітися напередодні, щоб почути думку своїх кандидатів.

У повідомленні використано інформацію Reuters.

"Це турбує мене" – Джо Байден про зобовʼязання щодо допомоги Україні. Відео

"Це турбує мене" – Джо Байден про зобовʼязання щодо допомоги Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Президента США Джо Байдена запитали, чи на тлі хаосу у Конгресі його турбує, що він не зможе виконати свої зобовʼязання щодо допомоги Україні? Послухайте, що він відповів.

Як відставка спікера Палати представників вплине на допомогу Україні. Ризики для США

До чого можуть призвести суперечки довкола американського бюджету та ситуації у Конгресі США: огляд експертних оцінок та прогнозів.

Тимчасовий 45-денний бюджет США, ухвалений в останній день фінансового року, не містить додаткового фінансування для України. А звільнення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників США викликало ще більше занепокоєння щодо американської підтримки як серед українців, так і серед союзників. До чого можуть призвести суперечки довкола американського бюджету та ситуації у Конгресі – головна тема обгворення оглядачів цього тижня.

Допомога під сумнівом?

Ситуація у Палаті представників загалом поставила під сумнів майбутнє американської допомоги Україні, пише CNN.

“Запит адміністрації Байдена на 24 мільярди доларів щодо додаткового фінансування [Україні, - ред.] є підвішеному стані, а скарбниця вкрай низька”, – констатує видання.

CNN цитує радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, який розкритикував “західні консервативні еліти”, які “говорять про необхідність призупинити військову допомогу Україні”. За його словами, посалиння на дорожнечу цієї допомоги є нелогічними, бо за допомогою українців, які знищують російську армію на полі бою, США можуть позбавитися загрози, з якою вони жили багато десятиліть.

Президент США Джо Байден, як повідомляв Голос Америки, заявив: «За жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана».

При цьому оглядачі та експерти загалом погоджуються, що повне припинення допомоги України з боку західних партнерів, зокрема США, є малоймовірним.

FT: Погана новина для України і загроза провального для США ізоляціонізму

Поганою новиною для України назває усунення Кевіна Маккарті з посади і видання Financial Times.

У публікації “Повернення американського ізоляціонізму” висловлено припущення, що усунення Кевіна Маккарті та подальша підтримки республіканцями Дональда Трампа ставить під загрозу підтримку України.

Трамп може стати саме тим ізоляціоністом, який на посаді президента здатен "потопити перспективи України" і бути "саме тим дивом, якого потребує сьогодні Путін", вважає FT.

“Навіть якщо припустити, що наступний спікер симпатизує Україні, він буде у ще слабшому становищі, ніж Маккарті”, – йдеться у статті.

Крім того, FT пише, що Республіканська партія “деякий час рухається в напрямку Росії”: “Зараз більше восьми з десяти виборців-республіканців підтримують кандидатів — Дональда Трампа, Рона ДеСантіса та Вівека Рамасвамі — які припинять допомогу Україні”.

У результаті, вперше з 1920-х років американці, ймовірно, отримають наступного року можливість призначити ізоляціоніста в Білому домі. Але зростаючий ізоляціонізм може схилятися на бік Росії, попереджає FT та додає, що історичний досвід свідчить на користь провалу політики ізоляціонізму.

“Щоб утримати США в грі, Байден повинен якимось чином зібрати достатньо голосів республіканців у найближчі тижні, щоб поповнити фінансування України”, – пише Financial Times. А також додає, що “відсутність великого українського військового прориву значно ускладнює його [президента Джо Байдена, - ред.] роботу”.

NYT: Чому MAGA хоче зрадити Україну

Американський економіст Пол Кругман у колонці для New York Times пише, що “MAGA хоче зрадити Україну” ( MAGA “Make America Great Again” – “Зробімо Америку знову великою”, гасла президентської кампанії Дональда Трампа, – ред.).

Кругман наголошує, що суперечки довкола законопроєкту про тимчасовий бюджет США призвели до єдиного скорочення витрат – припинення допомоги Україні. Не йшлося про жодні інші скорочення витрат, окрім як “українських”.

Отже, справа не у грошах, вважає оглядач New York Times.

“Ні, допомога Україні не підриває майбутнє соціального забезпечення, не робить неможливим захист нашого кордону і не споживає 40 % ВВП Америки”, – пише Кругман та називає такі звинувачення нісенітницею.

За 18 місяців після російського вторгнення загальна сума допомоги США склала близько 77 мільярдів доларів. Але загальні федеральні витрати наразі становлять понад 6 трильйонів доларів на рік або понад 9 трильйонів доларів кожні 18 місяців, тому допомога Україні становить менше 1 % федеральних витрат (і менше 0,3 відсотка ВВП). Військова частина цих витрат становить менше 5% американського оборонного бюджету.

Переваги допомоги “знедоленій демократії” величезні, нагадує автор колонки NYT. Росія, яка до війни в Україні вважалася великою військовою державою, і яку більшість американців вважали критичною загрозою, тепер “принижена”, пише Кругман.

Ба більше, невдачі Росії в Україні зменшили ймовірність того, що Китай вторгнеться на Тайвань. НАТО впоралося, західна зброя довела ефективність. Усе це – достатня винагорода за “невелику частину того, що ми витратили в Іраку та Афганістані”, пише Кругман.

Натомість політика прихильників MAGA розвертає Америку в інший бік.

“Вони хочуть перемоги Путіна”, – так підсумовує Кругман причину, через яку MAGA-республіканці “не визнають наведених вище аргументів на користь підтримки України”.

“Вони вважають жорстокість і репресії путінського режиму чудовими рисами, які Америка повинна наслідувати. Вони підтримують потенційного диктатора вдома і прихильно ставляться до справжніх диктаторів за кордоном, – пише Кругман у NYT. – Тому не звертайте уваги на всі ці скарги про те, скільки ми витрачаємо в Україні. Це не про фактичну вартість допомоги, а люди, які стверджують, що їх турбує вартість, насправді не піклуються про гроші. По суті, вони є ворогами демократії як за кордоном, так і вдома”.

WSJ: Хаос в США додає невизначеності щодо підтримки України

Політичну ситуацію всередині США оглядачі вже називають “спікеріадою”, оскільки політики будуть зосереджені на політичному питанні довкола обрання нового спікера Палати представників. Кевіну Маккарті у січні знадобилося 15 раундів голосування, щоб посісти цю посаду.

Видання Wall Street Journal називає події хаосом та припускає, що він додасть невизначеності щодо підтримки України на майбутнє.

“Зважаючи на те, що Палата представників захоплена боротьбою за лідерство, а гучна та зростаюча фракція виступає проти подальшої допомоги чи прив’язки її до суворих заходів безпеки на кордоні, залишається тільки здогадуватися, чи Конгрес схвалить більше фінансування для України”, – пише видання.

Новому спікеру, йдеться у публікації, потрібно буде збалансувати такі пріоритети, озвучені республіканцями, як безпека кордону, посилення розслідування щодо імпічменту через фінанси родини Байденів, а також різке скорочення державних витрат.

Крім того, над наступником Маккарті постійно нависатиме загроза такого ж звільнення, тому в США вже лунають пропозиції про зміну законодавства, щоб кілька осіб не могли спекулювати посадою спікера Палати представників (у голосуванні за відставку Маккарті вирішальна перевага складала 8 голосів крайнього правого крила республіканців).

Крім того, зрозуміло, що наступному спікеру доведеться мати справу з питанням допомоги Україні. Тим часом Майкл Маккол, голова Комітету Палати представників у закордонних справах, назвав усунення Маккарті “шокуючим” і сказав, що його звільнення – це “погано для України” та для іміджу Америки за кордоном, цитує WSJ.

Reuters: Допомога США Україні залежатиме від того, хто стане спікером

Відсторонення спікера Кевіна Маккарті може означати зміни щодо допомоги Україні, оскільки деякі з його можливих наступників рішуче виступають за допомогу Києву, але інші рішуче виступають проти, – цитує Голос Америки інформаційну агенцію Reuters. А загалом допомога США Україні може залежати від того, хто стане наступним спікером.

Кандидатам на посаду спікера з ініціативи кампанії “Республіканці за Україну” від Defending Democracy Together вже навіть “виставили оцінки”, як в американській школі, від A до F. Кампанія оцінювала кандидатів за силою їхньої підтримки минулої допомоги Україні. Підтримку або заперечення попередніх законопроектів може вказувати на те, наскільки ймовірно кожен винесе допомогу Україні на голосування, якщо стане спікером.

Найвищу оцінку отримав Том Еммер, за ним йде Стів Скаліз, а Метт Гетц, який очолював кампанію з усунення Маккарті, Джим Джордан і Байрон Дональдс отримали “F”.

Кевін Маккарті отримав оцінку “B-мінус”.

Білий дім, нагадує Reuters, впевнений, що Сполучені Штати зрештою нададуть більше допомоги Україні, незалежно від особи спікера.

Допомога Україні від НАТО: “видно дно бочки”

Історичне усунення спікера Палати представників Кевіна Маккарті додає додаткової невизначеності щодо перспектив допомоги США Україні, пише британське видання Guardian та наводить цитату адмірала Роба Бауера, військового чиновника НАТО, який заявив у вівторок, що “тепер видно дно бочки”. Бауер говорив про критичну потребу додаткового фінансування на Варшавському безпековому форумі.

Своєю чергою Марк Канчіан, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у статті для видання Breaking Defense стверджує, що “найбільше «допомоги Україні» витрачається в США”.

Багато грошей, які вважаються “допомогою Україні”, насправді витрачаються в США.
Марк Канчіан

“Багато грошей, які вважаються “допомогою Україні”, насправді витрачаються в США”, – пише Канчіан. Він застерігає: скасування такого фінансування було б поганим рішенням як для України, так і для інтересів Америки.

Конгрес ледве уникнув припинення роботи уряду, вилучивши допомогу Україні. Але що насправді в цій допомозі? Експерт детально проаналізував цифри та показав, що менше половини грошей йде за кордон, а більшість витрачається в самій Америці.

Загалом аналіз розділив допомогу на шість категорій: підтримка збройних сил США, постачання американського обладнання в Україну, закупівля зброї та послуги для українських Збройних сил, гуманітарна допомога, економічна підтримка уряду України та урядових установ США.

Наприклад, економічна підтримка українського уряду, тобто безпосередня “допомога Україні” в прямому сенсі у пакеті допомоги на 24 мільярди доларів складає лише 3,4 мільярди.

Натомість більшість “допомоги Україні” витрачається всередині і на потреби самих Сполучених Штатів.

Фінансування агенцій США, Збройних сил США, більша частина заповнення військової техніки, а також частина гуманітарної допомоги залишаються в країні.

За оцінками експерта, в США використовується близько 60% коштів, виділених “на допомогу Україні”.

Це також пояснює, чому деякі джерела називають 60 або 70 мільярдів доларів допомоги Україні з часу повномасштабного вторгнення Росії, тоді як інші говорять про 113 мільярдів доларів.

Тобто йдеться про дві складові – власне “допомогу Україні” та “зусилля США внаслідок війни в Україні”, пише експерт.

Наприклад, минулі асигнування української допомоги включали кошти на видобуток природних копалин у США, розробку сучасних ядерних реакторів і модернізацію стратегічного запасу нафти, а також “трансформаційні, якісні та стійкі інфраструктурні проекти, які… дозволять Сполученим Штатам отримати надійні альтернативи, щоб випередити Китай у конкуренції”.

Крім того, пакет допомоги Україні гарантує надання фінансової підтримки таким країнам, як Колумбія, Перу, Йорданія, Індія, Індонезія, Марокко, Нігерія, Кенія та В’єтнам, зокрема, через побудову нової інфраструктури та ланцюгів поставок. Йдеться навіть про 200 мільйонів доларів “для протидії дестабілізуючій діяльності Групи Вагнера та інших російських зловмисників в африканських країнах”.

Нагляд, слухання та повага до людських жертв України - пропозиції до Конгресу

Члени Конгресу, стурбовані сумою витрат на Україну, можуть проаналізувати її складові, а не дотримуватися підходу “все або нічого”, пропонує Канчіан.

Наприклад, пише експерт, Конгрес міг би посилити нагляд, щоб переконати себе та американський народ, що кошти витрачаються належним чином, а також провести слухання щодо окремих елементів допомоги, щоб також було б відповіддю на критику Конгресу щодо надання Україні “безлімітного чека”.

“Але перш за все Конгресу потрібно зробити щось, щоб зберегти віру в Україну, яка пожертвувала тисячами своїх громадян і десятками сіл, сподіваючись, що Сполучені Штати підтримають її боротьбу з агресією, – пише експерт. – Бездіяльність була б безвідповідальною, враховуючи багато згубних наслідків, які спричинило б різке припинення [допомоги, - ред]. Американський народ очікує, що Конгрес прийматиме рішення, а не керуватиметься бездіяльністю”.

Як повідомляв Голос Америки, Президент США Джо Байден закликав республіканських лідерів виконати своє зобов’язання про окреме голосування щодо фінансування для України.

Брифінг. Як відставка Кевіна Маккарті позначиться на Україні?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG