Спеціальні потреби

Туреччина видворила посла Ізраїлю


Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу під час прес-конференції в Анкарі
Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу під час прес-конференції в Анкарі

Туреччина видворила ізраїльського посла і припинила чинність усіх військових угод з єврейською державою. Це сталося після того, як стали відомими деталі звіту ООН про торішній ізраїльський кривавий рейд на турецьке судно, що плило до сектора Газа.

Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу заявив у п’ятницю, що його уряд скорочує свою дипломатичну присутність в Ізраїлі до рівня другого секретаря. Таке рішення винесено наступного дня після того, як газета «Нью-Йорк таймс» виявила на Інтернет-сторінці текст довгоочікуваного документа ООН у цій справі.

Згідно з опублікованою версією документа, комісія ООН дійшла висновку, що ізраїльська морська блокада сектора Газа законна, але що ізраїльський уряд вдався до «надмірної і нерозсудливої» сили у затриманні судна, яке намагалося прорвати блокаду.

У звіті піддано критиці втрату життя в результаті ізраїльського рейду як «неприйнятну». Далі сказано, що Ізраїль не дав «задовільного пояснення» щодо вбивства дев’ятьох турків, більшість із яких, як сказано, була влучена «кількома пострілами», в цьому числі у спину або близької дистанції.

Комісія ООН також дійшла висновку, що ізраїльські командос, які висадилися на турецьке судно, застосували силу для захисту себе перед лицем «значного, організованого і насильницького опору» з боку деяких із пасажирів.

Президент Туреччини Абдулла Гюль заявив, що звіт ООН для його країни «не має сили» і піддав критиці його за те, що ньому названо ізраїльську морську блокаду як законний захід безпеки, який відповідає міжнародному праву.

XS
SM
MD
LG