Спеціальні потреби

"Голосування ногами", перші перемоги й розчарування - як проходили кокуси в Айові


Оприлюднення результатів кокусів – первинних внутрішньопартійних голосувань – в штаті Айова було відкладено в понеділок увечері за місцевим часом через "невідповідності" у результатах. Але як саме відбувається процес голосування на місцях у США?

Майже 700 людей зібралося на демократичний кокус у школі імені Рузвельта, що в місті Де-Мойн, штат Айова. За головну тут на партійних виборах – директорка спілки вчителів Мері Джейн Кобб.

Вона розповідає: «Я буду щаслива, якщо ми всіх швидко зареєструємо і почнемо майже вчасно, і якщо всі гарно проведуть час».

Першими на дільницю приходять активісти президентських кампаній. На чолі кожної з груп – капітан. У кожного табору - своя стратегія і стиль.

Еймі, керівниця команди кандидата Бутиджича на 41-му окрузі, пояснює: «Важливо, щоби вони могли нас ідентифікувати. Сфера обслуговування дуже важлива для Піта, тому і фартух. Одна кишенька - для ручок, друга – для телефона і значків».

Найенергійнішими виглядають прихильники Берні Сандерса, які зустрічають виборців. Близько шостої тридцять вечора до стійки реєстрації вишиковуються черги. А за кілька хвилин стає зрозуміло, чому команда Воррен агітує менш завзято. Сама кандидатка несподівано з’являється на виборчому окрузі. Обійми, рукостискання, фото і запальна промова у гучномовець перед початком кокусу.

Елізабет Воррен, кандидатка на номінацію у президенти США, виголошує: «Це наш момент, щоби мріяти масштабно і боротися потужно, і вигравати!”

Слідом за Воррен слово беруть «капітани» кожної з груп.

Далі Мері Джейн роздає картки для голосування і вручну рахує усіх присутніх. Це забирає чимало часу, люди знаходять собі розваги. Врешті, збирається 680 людей. Щоб кваліфікуватися, у групі має бути 102 людини. У виборців є 20 хвилин, аби "проголосувати ногами" – приєднатися до групи кандидата, якого підтримують. Команді Емі Клобучар бракує одного голосу, і вони швидко ангажують виборця.

Далі – ще один підрахунок – за кожного з кандидатів. "Як на перерві у молодших класах", – жартує Мері Джейн.

Перша несподіванка: Байден не набирає необхідного мінімуму, а значить, отримує нуль голосів на цій дільниці. Найбільше людей - у групі Воррен.

Тепер всі мають записати свій вибір на картках. Ті, чий кандидат не кваліфікувався, мають перейти до іншої групи або лишитися незаагнажованими. Решта можуть іти, здавши перед цим картки, де зафіксований голос. Елізабет Воррен набирає ще 20 голосів і перемагає. Її прихильники не здивовані.

Патріша, прихильниця Воррен не приховує: «Я щаслива. Ми сподівалися, що Елізабет Воррен отримає гарні результати у нашому окрузі. Так і сталося».

На другому місці тут – Берні Сандерс. Далі - Піт Бутиджидж і Емі Клобучар. Прихильники Байдена лишаються ні з чим.

Ненсі, прихильниця Джо Байдена, каже: «Я розчарована, але не зовсім здивована. Жінка, з якою я сиділа, говорила, що всі ці розмови навколо імпічменту…це спрацювало. Я просто терпіти не можу Трампа».

Інший прихильник Байдена Джим Морер теж не втрачає надію: «Це лише перший штат, багато попереду. Я підтримаю будь-якого кандидата від демократів, але це ще далеко не кінець».

Та хто переміг в Айові, не було відомо ані ввечері, ані наступного ранку. У Демократичній партії повідомили про збій в системі підрахунку. Ймовірно, не спрацював додаток, який розробили спеціально до виборів. Мері Джейн ще до кокусу передбачала можливий збій.

Мері Джейн Кобб оголошує: «Якщо додаток не працюватиме, людям доведеться повправлятися в математиці. Це буде довше. Вибори відбуваються на понад 1400 дільницях…може чийсь песик захворів, і вони забули здати картки з голосами перед тим, як піти до ветеринара. Треба зважати на людський фактор».

Дивіться також: У штаті Айова починаються внутрішньопартійні вибори демократів – включення. Відео

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

XS
SM
MD
LG