Спеціальні потреби

Верховний суд США прийме рішення щодо імунітету Трампа


Яким би не було рішення Верховного суду, повільне просування справи вже допомогло Дональду Трампу, бо воно зменшило шанси закінчити цей судовий процес до виборів
Яким би не було рішення Верховного суду, повільне просування справи вже допомогло Дональду Трампу, бо воно зменшило шанси закінчити цей судовий процес до виборів

Верховний суд США в понеділок, як очікується, винесе рішення на запит колишнього президента Дональда Трампа щодо його імунітету у кримінальній справі про спроби скасувати поразку на виборах 2020 року.

Більшість в суді мають судді консервативних поглядів (шість до трьох), трьох суддів призначив Трамп за час свого президентства. Верховний суд, як показали дебати 25 квітня, схиляється до того, щоб визнати наявність певного рівня імунітету від кримінального переслідування, але, можливо, не підтримає наявність "абсолютного імунітету" для всіх рішень на посаді, як прагне Трамп.

Трамп на виборах президента США 5 листопада планує представляти Республіканську партію і змагатись із президентом, представником Демократичної партії, Джо Байденом.

Яким би не було рішення суду, повільне просування цієї гучної справи вже допомогло Трампу, бо воно зменшило шанси закінчити до виборів судовий процес за звинуваченнями, висунутими спеціальним прокурором Джеком Смітом.

Верховний суд має прийняти рішення щодо апеляції Трампа на рішення суду нижчої інстанції, який відхилив його позов про імунітет.

Трамп стверджує, що має імунітет від судового переслідування, оскільки він був президентом, коли вчинив дії, які призвели до звинувачень.

Сміт виступав проти президентської недоторканності від судового переслідування, виходячи з принципу, що ніхто не стоїть вище закону. Команда юристів Трампа закликала суддів повністю захистити колишніх президентів від кримінальних звинувачень за офіційні дії, вчинені на посаді.

За словами адвоката Трампа, без такого імунітету чинні президенти зіткнуться з "шантажем і здирництвом" з боку політичних конкурентів через загрозу судового переслідування в майбутньому.

78-річний Трамп став першим колишнім президентом США, якого притягнули до кримінальної відповідальності, а також першим колишнім президентом, засудженим за злочин.

Спеціальний прокурор в серпні 2023 року висунув звинувачення проти Трампа у змові з метою обману Сполучених Штатів, перешкоджанні офіційному провадженню, а також у змові, що зашкодити праву американців голосувати. Він не визнав себе винним.

Суд над Трампом був запланований на 4 березня, питання імунітету затримало розгляд. Зараз дата суду не призначена.

Трамп звернувся до судді з позовом про недоторканність у жовтні, тобто це питання розглядалося близько дев’яти місяців.

В окремій справі, порушеній в суді штату Нью-Йорк, 30 травня суд присяжних Мангеттену визнав Трампа винним за 34 пунктами звинувачення у фальсифікації документів для приховування виплати порнозірці, щоб уникнути сексуального скандалу перед виборами 2016 року. Трампу також висунуто кримінальні звинувачення у двох інших справах. Він свою провину в них не визнав і назвав усі справи проти нього політично мотивованими.

Юрист офісу спеціального прокурора заявив у Верховному суді під час суперечок, що "абсолютний імунітет", якого вимагає Трамп, захистить президентів від кримінальної відповідальності за хабарництво, державну зраду, заколот, вбивство та, як у цьому випадку, спроби скасувати належні результати виборів і залишитися при владі.

Під час суперечок судді ставили гіпотетичні питання про те, що буде, якщо президент продасть ядерні секрети, візьме хабар або накаже здійснити переворот чи політичне вбивство. Якщо такі дії вчинені в рамках офіційних повноважень, стверджував адвокат Трампа, колишньому президенту можна було висунути звинувачення лише в тому випадку, якщо йому спочатку оголосить імпічмент Палата представників і засудить Сенат – чого ніколи не було в історії США.

У травневому опитуванні Reuters/Ipsos лише 27% респондентів - 9% демократів, 50% республіканців і 29% незалежних - погодилися з тим, що президенти повинні мати імунітет від судового переслідування, навіть без оголошення імпічменту і засудження Конгресом.

Перебіг подій

Сміт, щоб уникнути затримок судового розгляду, у грудні попросив суддів провести прискорений перегляд після того, як позов Трампа про імунітет відхилила окружна суддя США Таня Чаткін того місяця. Трамп виступив проти цієї пропозиції.

Замість того, щоб негайно вирішити це питання, судді відхилили прохання Сміта та передали справу в суд нижчої інстанції, який 6 лютого підтримав рішення Чаткін проти Трампа.

Рішення про імунітет буде прийнято через 20 тижнів після того, як Трамп 12 лютого звернувся до Верховного суду з проханням про захист. Навпаки, суду знадобилося менше дев’яти тижнів в іншій гучній справі, щоб дозволити Трампу взяти участь у внутрішньопартійних виборах у Колорадо після того, як він оскаржив рішення суду нижчої інстанції, яке дискваліфікувало його за участь у повстанні через підбурювання та підтримку нападу його прихильників на Капітолій США 6 січня 2021 року.

Розклад судового рішення щодо імунітету, ймовірно, не залишає достатньо часу для Сміта, щоб судити Трампа за звинуваченнями у спробі зірвати федеральні вибори, а також для журі присяжних, щоб винести вердикт до того, як виборці підуть на виборчі дільниці.

Трамп зробив численні кроки, щоб спробувати скасувати свою поразку Байдену на виборах у 2020 році.

Федеральні прокурори звинуватили Трампа в тому, що він чинив тиск на урядовців, щоб ті скасували результати виборів, і закликав своїх прихильників вийти на марш до Капітолія 6 січня 2021 року, щоб підштовхнути Конгрес не засвідчувати перемогу Байдена на підставі неправдивих заяв про широкомасштабні фальсифікації голосування.

Прихильники Трампа напали на поліцію та штурмували Капітолій, змусивши законодавців та інших людей втекти. Трампа та його союзників також звинувачують у розробці плану використання фальшивих виборців із ключових штатів для перешкоджання сертифікації.

Після свого знакового рішення у справі Буш проти Гора, яке передало перемогу у виборах в США 2000 року республіканцю Джорджу Бушу, Верховний суд не відігравав такої важливої ролі в президентських перегонах.

Трампа також звинувачують у підриві виборів у суді штату Джорджія, а у Флориді - в порушенні режиму зберігання секретних документів. Якщо Трамп повернеться на пост президента, він може спробувати припинити судове переслідування або потенційно помилувати себе за будь-які федеральні злочини.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG