Спеціальні потреби

Хто брав участь у штурмі Капітолію?


Коли Дональд Трамп у січні закликав своїх прихильників приїхати до Вашингтона, щоб зупинити сертифікацію у Конгресі перемоги на виборах демократа Джо Байдена, десятки тисяч людей прислухались до його заклику.

Після емоційних промов Дональда Трампа та його союзників зі сцени, частина прихильників колишнього президента вирушили маршем до будівлі Капітолію.

Близько 800 людей взяли участь у штурмі приміщення Конгресу.

Прихильники Дональда Трампа штурмують приміщення Конгресу, щоб не дозволити сертифікацію результатів президентських виборів у США, 6 січня 2021 року
Прихильники Дональда Трампа штурмують приміщення Конгресу, щоб не дозволити сертифікацію результатів президентських виборів у США, 6 січня 2021 року

Того дня внаслідок насильства під час штурму загинули п'ятеро людей, серед них один поліцейський. Багато осіб були поранені.

Зараз у Сенаті розглядається справа про імпічмент Трампа за звинуваченнями у підбурюванні натовпу. Близько 200 учасників штурму заарештовані за протизаконні дії під час штурму.

Хто є ці люди? І що їх спонукало атакувати робоче місце своїх законодавців?

Cпершу здавалося, що більшу їх частину становили “придурки”, каже заступник директора програми з екстремізму в Університеті Джорджа Вашингтона Сімус Х’юс. Пізніше ФБР почала заарештовувати основних членів праворадикального угруповання Proud Boys, які є прихильними до Дональда Трампа, та членів двох інших воєнізованих груп, що потрапили у поле уваги як праворадикальні організації.

Зараз, за 5 тижнів після нападу на Конгрес, дослідники Університету Чикаго виявили, що більшість учасників штурму насправді не були членами праворадикальних груп. Як вважають дослідники, це були звичайні прихильники президента Трампа, серед яких були лікарі, юристи, архітектори та власники бізнесів.

“Ми маємо справу не просто з сукупністю праворадикальних організацій, це значно ширший масовий рух в основі якого лежить насильство”, - пишуть Роберт Пейп та Кевен Рубі у нещодавньому звіті Проекту з безпеки та загроз при Університеті Чикаго.

На відеозаписах штурму, які цього тижня менеджери імпічменту презентували в Сенаті у справі проти Дональда Трампа, видно вражаючі кадри, де переповнені ненавистю американці штурмують Капітолій, деякі з них мають вогнепальну зброю, інші - газові балончики, молотки, жердини від прапорів і навіть списи. Вони, здавалось, були рішуче налаштовані знайти і вбити високопосадовців США, зокрема, віце-президента Майка Пенса та спікерку Палати представників Ненсі Пелосі.

Всі они були підбурені закликом президента Трампа вирушити маршем на Капітолій і “битися, як чорти”, щоб не дозволити Конгресу затвердити сертифікацію голосів вибірників про перемогу Байдена. Протягом тижнів до дня штурму Капітолію Трамп наполягав, що результати виборів президента США були фальсифікованими.

Учасник штурму Конгресу Ричард Барнет у кабінеті спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі, 6 січня 2021 року
Учасник штурму Конгресу Ричард Барнет у кабінеті спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі, 6 січня 2021 року

Розуміння того, хто саме брав участь у штурмі, має ключове значення для розробки інструментів, щоб протистояти цьому новому рухові, - вважають дослідники екстремізму Роберт Пейп та Кевен Рубі, що працюють над Проектом з безпеки та загроз. Якщо цей рух не зустріне спротиву, він "може значно зрости”, попереджають вони.

Дослідники вважають за необхідне вдатись до "інструментів зменшення напруги, щоб послабити рівень гніву серед значної частини звичайного суспільства".

На думку заступника директора програми з екстремізму в Університеті Джорджа Вашингтона Сімуса Х’юса, учасники штурму відображають появу нового масового руху насильницького екстремізму.

При цьому Х’юс вважає, що повторення штурму Капітолію малоймовірне, бо частина людей, які приєднались до штурму заради цікавості, вдруге не захотіли б брати в ньому участь.

“Ніхто не буде брати участь, ігноруючи закон”, - зазначив Сімус Х’юс. - “Якби хтось захотів щось схоже зробити знову, вони будуть повністю усвідомлювати, що саме вони збираються робити”.

Дослідник ектремізму в Університеті Каліфорії Браян Левін застерігає, дані про учасників штурму ще далеко не остаточні, і під час подальшого розслідування може бути виявлено раніше невідомі зв'язки між учасниками штурму та організованими праворадикальними групами.

Якщо учасник бунту не є членом організованої екстремістської групи, це не робить його менш небезпечним, вважає Левін.

“Вони всі можуть харчуватись зі столу екстремізму”, продовжує Левін, “не треба бути членом угрупувань Proud Boys або Oath Keepers, щоб належати до загальної субкультури, яка їх включає, і сповідати певні теорії змови”.

Дослідники проекту при Університеті Чикаго проаналізували 1500 судових документів та повідомлень у ЗМІ, та виявили, що на відміну від правих екстремістів, яких у США арештовували впродовж останніх 5 років, учасники штурму загалом старші та мають краще працевлаштовані.

За їхнім дослідженням, здебільшого учасниками штурму були чоловіки білої раси.

  • 66% учасників мають 34 роки або старші
  • 85% учасників штурму мали роботу
  • 13% є власниками бізнесів.
  • майже третина учасників штурму належать до "білих комірців", тобто працюють у невиробничих галузях.

Географічно вони проживають по всій країні, не лише у тих округах, де більшість підтримує Дональда Трампа.

Насправді, як виявили дослідники, більше половини протестувальників 6 січня приїхали з тих округів, де Дональд Трамп поступився на виборах Джо Байдену - там, твердить дослідження, більше змішання серед рас та вище безробіття.

"Це стане несподіванкою для багатьох прихильників Байдена, які можуть вважати, що протестувальники приїхали з так званих червоних штатів - з сільської місцевості, де живуть переважно білі, де високий рівень безробіття - далеко від місць, де палко підтримують Байдена”, - йдеться у дослідженні.

Наразі з усіх 221 заарештованих, 198 не мають встановлених зв'язків з організованим ополченням (militia - англ.) чи крайніми правими групами. Це близько 90%. Дослідники називають цих, непов'язаних з організованими групами, бунтівників "нормальними" активістами за Трампа.

Х’юс каже, що більшість цих бунтівників можна віднести до групи тих, хто "просто цікавився" - "це ті, хто робили селфі у Ротунді".

За даними дослідження Університету Чикаго, 23 бунтівника, 10% від загальної кількості пов'язані із крайніми правими групами. 13 з них є членами угрупованні Proud Boys - праворадикальна група людей, яка прихильна до Дональда Трампа, і описує себе, як “клуб любителів пива”.

Прихильники Дональда Трампа, одягнені в кольори, які асоціюють з угрупованням Proud Boys, під час маршу у Вашингтоні 12 грудня 2020
Прихильники Дональда Трампа, одягнені в кольори, які асоціюють з угрупованням Proud Boys, під час маршу у Вашингтоні 12 грудня 2020

Минулого четверта було заарештовано ще 5-тьох членів цього угруповання за звинуваченням у причетності до штурму 6 січня. У документах суду йдеться, що члени Proud Boys готувались до 6-го січня за довго перед атакою, а їх лідер Енріке Тарріо рекомендував їм брати участь “інкогніто”.

Самого Тарріо заарештували за два дні перед штурмом і заборонили повертатися у Вашингтон.

Серед заарештованих учасників штурму також - 9 членів праворадикальних воєнізованих угруповань Oath Keepers та Three Percenters. Ці два угруповання відомі тим, що вербують до своїх лав колишніх військових, поліцейських та пожежників. За даними звіту, 40% заарештованих членів праворадикальних груп мають досвід служби у війську.

На багатьох фотографіях штурму 6 січня помітні логотипи руху прихильників QAnon.

Між тим, як виявили дослідники Університету Чикаго, лише 8% відсотків заарештованих (менше 20 осіб) висловлювали підтримку теоріям змов руху QAnon. Одним із них є Джейкоб Ченслі, так званий шаман, відомий також як Джейк Анджелі. Він потрапив у поле зору через його вбрання:роги, головний убір з ведмежої шкіри, обличчя розмальоване у червоний, білий та синій кольори.

У своїх свідченнях він сказав агентам ФБР, що приїхав у Вашингтон з іншими “патріотами” з Аризони на “прохання” Трампа.

Дивіться також: Як американці святкуватимуть День Валентина, що даруватимуть на 14 лютого

Як американці цьогоріч святкуватимуть і що даруватимуть на 14 лютого. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

XS
SM
MD
LG