Спеціальні потреби

ISW: Грузинська влада почала допити грузинів-добровольців, які воювали у складі сил оборони України


Ілюстративне фото. Глава добровольчого Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі, березень 12, 2024. AP Photo/Єфрем Лукацький
Ілюстративне фото. Глава добровольчого Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі, березень 12, 2024. AP Photo/Єфрем Лукацький

Влада Грузії почала допити грузинських добровольців, які воювали на боці України.

19 липня грузинська Служба державної безпеки допитала Лашу Чигладзе, активіста "Антиокупаційного руху", який працює біля лінії поділу із самопроголошеною республікою Південна Осетія. Чигладзе брав участь у бойових діях в Україні минулого року і нагороджений медаллю за мужність, повідомляє Радіо Свобода.

Проурядовий телеканал "Імеді" повідомив, що Чигладзе проходить у справі про змову з метою повалення влади та "підготовки тероризму". На справу накладено гриф "таємно", однак його адвокат назвав справу "прямо політичною" за те, "що він боровся в Україні проти Росії".

Також про виклик на допит у справі "за статтями про державний переворот та тероризм" повідомив інший представник "Антиокупаційного руху", що воював в Україні, – Надим Хмаладзе.

Грузинське законодавство забороняє найманство, але влада не висунула звинувачень ані цим колишнім добровольцям, ані сотням інших грузинам, які воювали на підтримку України з 2014 року, відзначає Інститут дослідження війни (ISW).

ISW зауважує, що раніше грузинська влада "використовувала стандартні кремлівські інформаційні операції проти грузинів, які протестували проти грузинського законопроєкту про "іноземних агентів" у травні 2024 року, і зокрема звинувачувала грузинів, які живуть за кордоном і воюють в Україні, а також інших можливих опозиційних діячів у провокаціях і підбурюванні протестів".

У вересні 2023 року Служба державної безпеки Грущії повідомила про розкриття організованої за кордоном змови з метою захоплення влади в Грузії. Авторами називалися лідери опозиційного "Нацруху", представники чинного в Україні "Грузинського легіону" та громадських організацій, які фінансуються США. План, як стверджувалося, полягав у тому, щоб влаштувати в Грузії революцію на приклад українського "євромайдану".

"Кремль регулярно використовує наратив про "насильницький переворот" в Україні, щоб спотворити українську Революцію Гідності та протести за європейську інтеграцію України, а діяльність СДБ Грузії все більше відображає риторику Кремля", - додають в аналітичному центрі. На думку експертів ISW, рішення влади Грузії та СДБ допитати та висунути звинувачення своїм громадянам, які воювали в Україні, свідчить про те, що керівна партія "Грузинська мрія", ймовірно, має намір "цілеспрямовано зірвати довгострокові зусилля Грузії щодо євроатлантичної інтеграції, що сприяє продовженню російських гібридних операцій з розділення дестабілізувати та послабити Грузію".

При цьому, за опитуваннями, 69% грузинів вважають Росію "головним ворогом" Грузії, а 81% підтримують членство Грузії в Європейському Союзі і 73% - в НАТО.

Як раніше повідомляв Голос Америки, США на невизначений час відклали заплановані військові навчання з Грузією Noble Partner на тлі "неправдивих звинувачень" у бік США та інших західних держав з боку керівної партії "Грузинська мрія" у нібито сприянні "державному перевороту", а також на тлі ухвалення закону про "іноагентів".

За новим законом, уже від серпня засоби інформації та неурядові організації, які за даними 2023 року отримували понад 20% доходу з-за кордону, мають розпочати реєстрацію як організації, які реалізують інтереси іноземної сили. Під цю вимогу підпадає більшість грузинських онлайн-ресурсів та неурядових організацій, які працюють переважно із західними фондами.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG