Спеціальні потреби

Г’юстон – єдиний в історії США губернатор двох штатів, сенатор і полководець


Розташована у Техасі 20-метрова статуя Сема Г’юстона – найбільший пам’ятник американському герою. Конструкція з бетону та скловолокна поступається розміром лише славнозвісній статуї Свободи. У кількох кілометрах від монумента – музей, де відвідувачам розповідають про заслуги одного із засновників Техасу.

«Сем Г’юстон, справді, єдина людина у нашій історії, яка була президентом незалежної держави, губернатором двох штатів – Теннессі та Техасу, а також сенатором від Техасу та командиром під час дуже успішної війни», – розповідає куратор музею Патрік Нолан.

«Зірка» генерала Г’юстона засяяла під час війни 1832-го року. Г’юстон командував силами повстанців, які вибороли незалежність Техасу від Мексики. Після перемоги Г’юстон став першим президентом республіки Техас, а згодом, коли Техас увійшов до складу Сполучених Штатів – представляв штат у Сенаті. Цікаво те, що Г’юстон мав невелику популярність серед мешканців рабовласницького Півдня. Сам він, хоч і мав рабів, але платив їм за додаткову працю. Більше того політик виступав проти поширення рабовласництва.

«Він щороку подорожував. Виступав з промовами в Огайо, Пенсільванії, Нью-Йорку та в Новій Англії. Там він дійсно мав політичний вплив. А на Півдні він був непопулярним через своє неприйняття рабства», – каже історик Джеймс Гейлі.

У 1861-му році, коли 11 південних американських штатів відокремилися від США та утворили конфедерацію, Г’юстон був змушений подати у відставку, оскільки не захотів дати присягу новому союзу. Він переїхав жити на ферму в Гантсвілі. Перед своєю смертю Г’юстон звільнив усіх своїх рабів та навіть дав їм грошей на освіту та відкриття бізнесу. До кінця Громадянської війни між рабовласницьким півднем та промисловою північчю Г’юстон не дожив два роки. Але, як запевняють історики, він точно спрогнозував розвиток подій. Навіть, подейкують, передбачив вбивство президента Авраама Лінкольна.

«Він сказав, що південь впаде. Море диму та руїни – усе, що залишиться від півдня. Північ буде думати, що вона здобула велику перемогу, але вона заплатить за неї свою ціну – вбивством», – розповідає Гейлі.

Ім’я Сема Г’юстона нині носить одне з найбільших міст Америки у штаті Техас.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG