Спеціальні потреби

Коболєв назвав головний виклик для Зеленського в енергетиці і прокоментував ціни на газ


Андрій Коболєв
Андрій Коболєв

Хто паразитує на українській газовій сфері і чому ціна на газ – більше не в центрі переговорів з МВФ в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Першу частину інтерв'ю, де йдеться про плани Росії розв'язати нову газову війну з Україною, а також, як Україна може протистояти цим планам, читайте тут.

Ціну на газ можна знизити, якщо це відповідає ринковій ситуації і, на відміну від попередніх разів, цього разу, питання роздрібних цін на газ не буде каменем спотикання для програми МВФ, вважає посадовець.

"Я цього не очікую", - наголосив Коболєв, відповідаючи на питання, чи стануть ціни на газ проблемою в переговорах стосовно програми МВФ для України.

"Я думаю, що з МВФ зараз є розуміння, як з цим питанням себе вести, а я думаю, що найближчим часом Україна повністю відмовиться від Регулювання і я думаю що тоді це дасть можливість кінцевому споживачеві вільно обирати найкращого постачальника".

Ціни мають бути ринковими, що означає їх можливе зниження, у відповідності до ринкової ситуації, переконаний посадовець: "Я вважаю, що ціни повинні регулюватися ринком. Якщо ринок дозволяє це робити це треба робити".

Дерегуляція створить більші можливості для енергоефективності, а також для того, щоб "Нафтогаз" напряму поставляв газ споживачам.

"Я думаю, що найближчим часом Україна повністю відмовиться від регулювання і тоді це дасть можливість кінцевому споживачеві вільно обирати найкращого постачальника - з одного боку - а таким компаніям, як "Нафтогаз", напряму пропонувати споживачам як газ на кращих умовах, так і, що більш важливо, послуги енергоефективності".

Ми повинні зменшувати витрати споживача на послуги з газопостачання не за рахунок регулювання ціни, а за рахунок зменшення обсягу споживання
Андрій Коболєв

Українські споживачі споживають втричі більше газу, ніж, наприклад, поляки, зауважує Коболєв. Це надає значні можливості для економії за рахунок енергозбереження. "Ми повинні зменшувати витрати споживача на послуги з газопостачання не за рахунок регулювання ціни, а за рахунок зменшення обсягу споживання", - говорить він.

Чи посилиться тиск олігархів в енергетиці після виборів, залежатиме від дій президента, вважає Коболєв.

"Я думаю, що все буде залежати від позиції нового президента з такого важливого питання, як боротьба з корупцією і, якщо ця боротьба буде ефективною, то ми не побачимо жодного тиску з боку олігархів", - говорить він і радить боротись не так з олігархами, як викорінювати корупцію.

Якщо буде ефективна система яка буде не давати можливість безкарно брати і давати хабарі питання олігархізації України буде вирішене
Андрій Коболєв

"Я вважаю, персонально, що це є головним викликом до будь-якої української влади. Не олігархи, а корупція, частиною якої вони є. Якщо буде ефективна система яка буде не давати можливість безкарно брати і давати хабарі питання олігархізації України буде вирішене", - наголошує Коболєв.

Усунути посередників в торгівлі газом та навести лад з облгазами важливо не лише задля зменшення корупції, але і з міркувань державної безпеки, вважає він.

Газсбути, так і облгази, які працюють спільно, просто паразитують відбираючи, як газ, так і гроші з системи, які їм не належать
Андрій Коболєв

"У нас є свідчення, у нас є факти, які доводять те, що як газсбути, так і облгази, які працюють спільно, просто паразитують відбираючи, як газ, так і гроші з системи, які їм не належать", - говорить Коболєв.

Відповідаючи а питання про те, якими він бачить дві найбільш нагальні реформи в сфері енергетики, Коболєв наголосив: "В українській енергетиці, я буду говорити зараз в першу чергу про газовий ринок, найближчий для нас і який є найбільш важким, це, по-перше, усунення державного регулювання в системі постачання газу населенню. Це дозволить в першу чергу дати ефективний ринок, усунути неефективних посередників які є не тільки елементом корупції, але і елементом загрози державній безпеці.

Другий аспект - це наведення ладу з компаніями роздрібного транспортування газу, тобто облгазами. Там є великі втрати там є контроль проросійської групи Фірташа і поки це питання не буде врегульовано, в першу чергу з точки зору антимонопольного законодавства, в другу чергу, з точки зору українського регулятора поки там не буде наведено лад і ці компанії не припинять відбирати без оплати газ державної НАК "Нафтогаз України", або, говорячи простими словами, його красти, стабільного ринку в нас не буде".

Розв'язавши ці проблеми, український газовий ринок стане ефективним, прозорим і набагато більш корисним для економіки України та споживачів, переконаний посадовець.

Дивіться також: Законодавці в юридичному комітеті Сенату засипали питаннями міністра юстиції США – деталі

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Веб-редакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG