Спеціальні потреби

Трейдерів на фондових біржах замінюють комп’ютерні системи


Через економічні проблеми в Європі, а зокрема – боргові зобов’язання Греції, основні індекси на американській фондовій біржі у понеділок різко впали. Загалом, активне коливання курсів протягом останніх кількох місяців більше нагадує американські гірки.

Аналітики шукають причини такої нестабільності. Дехто вважає, що причиною незвично високих коливань на біржах можуть бути не люди, а машини – суперсучасні, надшвидкі комп’ютери, які керуються математичними моделями і здатні за мілісекунди купувати чи продавати акції.

Людей на Волл-стріт вже майже повністю замінили машини, завдяки своїй здатності здійснювати операції купівлі-продажу з небаченою досі швидкістю, вважає трейдер Джо Селуззі співвласник компанії «Themis»:

«Фондовий ринок змінився. Те, що ви бачите по телевізору: енергійні брокери, що, активно жестикулюючи, носяться по фондовій біржі – це лише шоу. Це як телевізійна студія. Справжній бізнес робиться за кулісами. Там цілі стелажі суперсучасних комп’ютерів, об’єднаних між собою у мережі. Їхня мета – швидкість. Усі мріють досягти швидкості світла у здійсненні операцій».

Часто комп’ютери самі вирішують які акції купувати, а які продавати. На роздуми у них ідуть мілісекунди, вважає інший трейдер Ендрю Гейнс:

«Мілісекунди можуть принести мільйони доларів прибутку. Якщо ви маєте одну, дві, три мілісекунди переваги над іншими трейдерами, то ви можете торгувати акціями по кращій ціні ніж інші».

За словами Гайнса, автоматизовані торги складають близько 70% усієї активності на фондових біржах і приносять своїм власниками мільярди доларів прибутку щорічно.

Але комп’ютери також можуть бути причиною штучних криз на біржах, провокуючи незвично великі коливання курсів. У травні 2010-го року індекс Доу Джонса у США впав на 600 пунктів, а потім піднявся майже до попереднього рівня всього лиш за півгодини. Щоб уникнути повторень цих явищ, Комісія з регулювання ринку цінних паперів США змінила правила торгів. Джоел Гесбрук, професор бізнес-школи Стерн у Нью-Йорку вважає, що ці зміни позитивно вплинули на ринок:

«Було введено так званий механізм «запобіжників». Його суть у тому, що коли ринок починає надмірно коливатися, торги на певний час просто припиняються».

Втім трейдер Джо Селуззі вважає, що цих заходів замало. На його думку, комп’ютери повністю змінили роль біржі як традиційного індикатора довготривалих процесів в економіці:

«Раніше фондовий ринок був лакмусовим папірцем економіки, і передбачав, куди буде рухатись економіка далі. Сьогодні, біржа нічого не передбачає. На біржі тепер мало замислюються, що станеться, наприклад, через півроку. Трейдерів цікавить лише, що буде у наступні мілісекунди».

Професор Гесбрук вважає, що швидкісні торги можуть відігравати і позитивну роль, як стабілізуючого механізму на ринку:

«За нормальних обставин, торги за допомогою комп’ютерних систем допомагають ринку. Вони запрограмовані реагувати миттєво на бажання інших купувати чи продавати акції. І це регулює попит та пропозицію».

Але надто покладатися на комп’ютери не варто, каже Гесбрук, адже ці системи належать приватним компаніям, які можуть несподівано зупинити операції з будь-яких власних причин. У такі моменти створюється несподіваний вакуум активності на ринку, який часто переростає у паніку серед інших гравців. Тому, продовжує Гесбрук, такі системи потребують подальшого регулювання та реформ, аби знизити небезпеку виникнення штучних криз.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG