Спеціальні потреби

Україна вимагатиме перегляду газових контрактів з РФ


Україна вимагатиме перегляду газових контрактів з РФ
Україна вимагатиме перегляду газових контрактів з РФ

Україна домагатиметься перегляду нині діючих контрактів з Російською Федерацією про постачання газу. Про намір внести зміни в укладені попереднім урядом документи заявив прем’єр-міністр країни Микола Азаров:

«Ми ставимо за мету переглянути вкрай невигідну для України угоду з Російською Федерацією, і наполегливо будемо переконувати наших російських партнерів у необхідності це зробити».

В першу чергу українські урядовці вважають доцільним відкорегувати зафіксовану в контрактах формулу ціноутворення на газ. Попри отримані після підписання так званих «харківських угод» знижки на паливо, державній компанії Нафтогаз доводиться щоквартально платити більше за російський газ. Азаров нарікає на попередників, які уклали «кабальні» угоди, за якими Україна сплачує за паливо більше, ніж деякі європейські країни. Саме через це, мовляв, довелося підвищити на половину ціну на газ для населення та підприємств теплокомуненерго. Ситуація була б взагалі катастрофічною, каже Азаров, якби президентам двох країн не вдалося домовитися про знижку на газ в розмірі 100 доларів за тисячу кубометрів.

Раніше керівники Газпрому висловлювалися проти внесення змін до контрактів, укладених за прем’єрства Юлії Тимошенко. Проте нині заява українського урядовця пролунала на фоні повідомлень, що перегляду ціни на газ також вимагають і найбільші європейські покупці російського палива. Минулого тижня ЗМІ розповіли про вимоги компаній з Німеччини і Франції змінити формулу розрухунку вартості газу, яка прив’язана до цін нафти на світових біржах. Цього року Газпром уже був змушений йти на поступки європейським партнерам, які скаржилися, що російське паливо коштує значно дорожче зрідженого газу від постачальників з інших країн.

Оглядачі зазначають, що Газпром може піти на поступки в разі отримання контролю над українською газотранспортною системою. Керівник Мінпаливенерго України Юрій Бойко минулого тижня відновив переговори з керівництвом російської монополії про створення спільного підприємства. Міністр також заявляв про необхідність включення до контрактів гарантій з боку Газпрому обсягів транзиту газу українською ГТС.

XS
SM
MD
LG