Спеціальні потреби

ЗМІ: Серед затриманих після вбивства президента Гаїті - колишній інформатор Управління боротьби з наркотиками США


До плану з убивства президента Гаїті Жовенеля Моїза минулої середи були причетні люди із багатьох країн, зокрема, добре треновані колишні військовики, а його підготовка забрала місяці, такі нові подробиці справи повідомляє CNN.

Серед понад 20 арештованих підозоюваних - троє американських громадян, що заявляють про свою непричетність до вбивства, - пишуть американські медіа.

Озброєні нападники увірвались до помешкання глави держави після опівночі. Тіло Моїза, як описує видання із посиланням на гаїтянського посадовця, було "зрешечено кулями", а зламана нога й сліди забиття на обличчі свідчили про тортури, перша леді країни Мартіне також отримала поранення й зараз перебуває у шпиталі Маямі. Але попри численні сліди куль у будинку жоден із охоронців Моїза не постраждав. Тож слідству іще потрібно встановити всі обставини подій та знайти усіх причетних.

Ймовірним замовником перевороту вважають лікаря із Флориди

У неділю вночі на Гаїті арештували головного підозрюваного у вбивстві президента Жовенеля Моїза. Як стверджує тамтешня поліція, 63-річний лікар гаїтянського походження, що мешкав у Флориді, Крістіан Еммануель Санон найняв частину чоловіків, які врешті брали участь у нападі, як охоронців, щоб арештувати Моїза й зробити себе президентом острівної країни. Водночас, у поліції не пояснили, як або чому цей план перетворився на вбивство Моїза.

"Крістіан Еммануель Санон прилетів до Гаїті на приватному літаку, щоб здійснити свої політичні задуми, - розповів керівник місцевої поліції Леон Чарльз. - За даними слідства, він зв’язався із компанією у галузі безпеки, щоб найняти бандитів. У будинку Санона ми знайшли, зокрема, шість гвинтівок, 20 коробок із кулями різного калібру, два авто й переписку із різними відомствами у країні".

Але, як пише AP із посиланням на розмову із другом Санона, лікар також був пастором-євангелістом і він вірив, що мав "місію врятувати Гаїті із пекла за допомогою американського уряду". Мовляв, раніше Санон розповідав йому, що до нього звернулись, як він думав, представники Держдепу та мін'юсту США із пропозицією зробити його президентом Гаїті.

Інший флоридський пастор, який каже, що у 2000-2010 роках працював із Саноном над відкриттям церков і лікарень на Гаїті, також не вірить, що той міг був залучений у насильницький план й для нього йшлось лише про арешт Моїза.

Раніше правоохоронці арештували понад 20 чоловіків, яких підозрюють у скоєнні вбивства президента Моїза. Більшість – колумбійці, але двоє – громадяни США гаїтянського походження: 55-річний Джозеф Вінсент і 35-річний Джеймс Соляж.

Як пише Reuters із посиланнями на неназваного американського посадовця, один із цих двох затриманих американців раніше був інформатором Управління боротьби з наркотиками США, але "не діяв від імені управління".

Інше джерело, "близьке до розслідування", як пише Reuters, повідомляє, що Соляж і Вінсент заявили слідству, що були перекладачами для колумбійського загону, що, начебто, мав отримати ордер на арешт президента Моїза, й коли вони прибули на місце подій, то побачили Моїза уже мертвим.

Іще трьох підозрюваних в участі у вбивстві Моїза застрелили під час затримання, п’ятьох – розшукують, заявила гаїтянська поліція.

Глава тимчасового уряду Гаїті Клод Джозеф підкреслив: "Розслідування залишається нашим пріоритетом, тому що президент не може помирати за таких трагічних умов, його катували і принижували, як нам відомо".

Розслідуванню допомагає ФБР

Розслідуванню допомагають агенти ФБР, експерти з Держдепу, Міністерств юстиції та внутрішньої безпеки США, Інтерпол і колумбійські слідчі. Також перехідна влада Гаїті закликає США та ООН ввести до країни війська, щоб забезпечити проведення виборів.

Затримання ймовірних убивць президента Жовенеля Моїза, 8 липня 2021, Reuters
Затримання ймовірних убивць президента Жовенеля Моїза, 8 липня 2021, Reuters

"Ми вважаємо, що інфраструктура країни – порти, аеропорти, енергетика – можуть бути під ударом, - сказав Матіас П’єрр, міністр виборів Гаїті. - І під час розмови держсекретаря Блінкена і прем’єра Джозефа обговорювалось питання, який план буде далі. Ми розуміємо, що у нас бракує поліції, інфраструктури, ресурсів, матеріалів і фінансування. Тож ми звернулись за підтримкою".

У неділю у Пентагоні повідомили, що аналізують запит надіслати до Гаїті солдатів, й у понеділок Білий дім заявив, що все ще переглядає цей запит. При цьому президент Джо Байден сказав, що Сполучені Штати готові надати допомогу країні й закликав місцевих політичних лідерів об'єднатись для виходу із кризи й проведення виборів цього року.

Американська окупація Гаїті 1915-1934

Деякі експерти застерігають: якщо американські війська й будуть надіслані до країни, вони мають нести невоєнну функцію, щоб місцеве населення не почувалось як на початку 20 століття, коли США окупували Гаїті.

"Люди там шикуються під американським посольством, вірячи, що адміністрація Байдена надасть їм гуманітарні візи й дозволить в’їхати до країни, - каже Ванесса Джозеф, імміграційна юристка, посадовиця Північного Маямі. - Там панує стрес і непевність і бажання залишити країну, адже ніхто не у безпеці. Востаннє, коли вбили президента Гаїті, після того відбулась окупації країни Сполученими Штатами, що погано закінчилось для держави".

У країні зберігається напружена і небезпечна ситуація

Гаїті – найбідніша з усіх країн Західної Півкулі, що страждає від нищівних ураганів, корупції та політичних переворотів протягом останнього століття. Іще до убивства президента там панувало політичне сум’яття, а вулицями керували кількадесят збройних угруповань, частково фінансованих гаїтянськими політиками. Бандити вбивають, викрадають і грабують місцевих та борються між собою за територію.

Експерти кажуть, що насильство у країні – на найвищому рівні за останні понад 15 років, коли ООН відправили туди другу миротворчу місію. За оцінками, кожен десятий із 11 мільйонів населення країни потребує негайної гуманітарної допомоги й захисту.

Убитий президент Гаїті Жовенель Моїз, січень 2020, Reuters
Убитий президент Гаїті Жовенель Моїз, січень 2020, Reuters

"Політики борються між собою. Кожен хоче влади, - розповідає місцевий мешканець Профет Елізе. - Із 1804 року у країні існує проблема управління. Лідери ніколи не думають про людей і лише використовують їх, щоб захищати власні інтереси".

Зараз на тимчасове керівництво країною претендують троє політиків. Представники Білого дому, що вирушили до Гаїті, повідомили, що провели зустрічі із усіма ними і закликали до співпраці задля проведення чесних виборів.

У матеріалі використані джерела: Reuters, AP, CNN, ABC, Fox News, NY Post

Дивіться також: Джордж Кент розпочав роботу у Києві в якості тимчасового повіреного у справах США

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG