Спеціальні потреби

Скандал з німецьким експертом: “непорозуміння” чи провокація?


Керівник Фонду Конрада Аденауера у Києві Ніко Ланґе
Керівник Фонду Конрада Аденауера у Києві Ніко Ланґе

Спроба показово «відшмагати» критика влади обернулася показовим «шмаганням» владою самої себе. Про це кажуть аналітики, обговорюючи скандал із затриманням керівника Київського представництва німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланґе.

Інцидент стався в суботу 26 червня в аеропорту «Бориспіль». Німецького експерта, що прилетів до Києва близько 14 години дня, зупинили на паспортному контролі. Йому вручили постанову, видану СБУ, про недопуск на територію України, та пригрозили депортацією. При цьому причин заборони на в’їзд названо не було. Наступні 10 годин Ланґе провів у транзитній зоні аеропорту, ведучи переговори телефоном з українськими ЗМІ та з німецьким послом.

Зрештою, близько першої години ночі, переговори увінчалися успіхом: спецслужби змінили гнів на милість і таки дали дозвіл на в’їзд Ланґе в Україну. Прикордонники вибачилися перед німцем за пригоду і назвали те, що сталося, «непорозумінням».

Утім, наразі інцидент навряд чи можна вважати вичерпаним. Німецькі дипломати продовжують з’ясовувати з українською владою обставини конфлікту. СБУ та МЗС України поки що утримуються від будь-яких публічних коментарів. А сам Ланґе пов’язує негостинний прийом з його експертними оцінками ситуації в Україні.

В аналітичній доповіді від імені Фонду та в інтерв’ю «Deutsce Welle» 27 травня німецький експерт, зокрема, стверджував: за 100 днів після зміни влади Україна віддалилася від демократичних стандартів.

А тим часом демарш по відношенню до знаної міжнародної організації, якою є Фонд Аденауера, у багатьох в Україні викликав обурення. СБУ у репресіях зайшла далі, ніж за президента Кучми, а Україна перетворюється на поліцейську державу. Так прокоментував «бориспільський інцидент» народний депутат від НУНС, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Як він наголосив, – саме в той час, коли кордони знову відкриваються для одіозних політиків Лужкова і Затуліна, персонами «нон-ґрата» оголошують представників демократичних організацій, які жодним чином не порушували українського законодавства.

Пояснення причин, чому зволікали з дозволом на в’їзд німецького експерта, зажадав також лідер партії Фронт змін Арсеній Яценюк. З депутатським записом нунсівець звернувся до СБУ. Як підкреслив Яценюк, подібні інциденти б’ють по іміджу України, підривають до неї довіру в Європі та ускладнюють зближення України з ЄС.

Логіку в діях української влади, яка, з одного боку, домагається безвізового режиму з Євросоюзом та проголошує основним своїм пріоритетом інтеграцію в ЄС, а з другого – виставляє за двері представників європейських неурядових організацій, важко віднайти і багатьом українським експертам. Дехто з них, висуваючи версії – чому був затриманий Ланґе – кажуть про те, що СБУ своїми діями навмисно «підставила» президента Януковича.

Таку версію поділяє, зокрема, голова правління центру «Соціовимір», директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран:

Сергій Таран: «Хтось свідомо «вбиває клин» між Україною і ЄС»

«Хоч як важко в це повірити, але найлогічніше пояснення цього інциденту – свідома провокація з боку СБУ. Хтось хоче віддалити Україну від Європейського Союзу. Погіршити стосунки, перешкодити підписанню Угоди про асоціацію та скасуванню безвізового режиму між Україною та країнами ЄС. Я не виключаю, що в лавах СБУ служить чимало офіцерів, які працюють на інші країни і, можливо, провокація іде звідти.

Звісно, в СБУ можуть говорити, нібито щось переплутали, сталося якесь непорозуміння. Але мало віриться. Тому що експерт недавно покритикував Януковича. Експерт в’їжджає в Україну, і його не пускають. Тобто в те, що це випадковий збіг обставин, повірити важко. Швидше схоже на провокацію. Причому це провокація, яка працює проти президента Януковича», – сказав Таран «Голосу Америки».

Натомість професор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань не вірить у те, що в цій ситуації СБУ могла діяти сама, без вказівки «згори»:

Олексій Гарань: «Влада хотіла покарати Ланґе, а покарала натомість себе саму»

«Те, що відбулося, абсолютно безпрецедентно. Ніко Ланґе керує Київським офісом уже понад 3 роки. Фонд відомий, поважний, займається просвітницькою євроінтеграційною роботою; без проблем діяв в Україні навіть за часів Кучми. Тому те, що відбулося, це великий удар по іміджу країни і чинної влади. Чи хтось дійсно міг «підставити» президента без його відома? Навряд. Тому що такі рішення, я гадаю, все-таки не приймаються без погодження на високому рівні.

На мою думку, Ланґе хотіли покарати за те, що він достатньо критично в ряді своїх аналітичних публікацій оцінював діяльність нової влади. Тобто це мало бути «показове шмагання». Але вийшло так, що влада «відшмагала» себе саму. Її дії швидше підсилили аргументи прихильників опозиції. Рішення виявилось помилковим. І все ж уявити, що воно було прийнято без узгодження «нагорі», мені важко. Переконати мене у зворотному може хіба що службове розслідування в СБУ, оголошене президентом, і покарання винних», – сказав Гарань «Голосу Америки».

А тим часом скандал, як і слід було гадати, не вщухає. У понеділок своє обурення інцидентом висловила Німеччина. Берлін «роздратований» конфліктом, – заявив речник німецького уряду, слова якого цитує радіо «Свобода». Речник уряду наголосив на тому, що Ланґе дозволили в’їзд до України лише після втручання Німеччини. Він також висловив сподівання, що надалі німецький Фонд продовжуватиме свою роботу без перешкод, а Україна дотримуватиметься європейських стандартів.

Нагадаємо: Фонд Конрада Аденауера – міжнародна демократична інституція, заснована правлячою партією Християнсько-демократичний союз, яку очолює канцлер Німеччини Анґела Меркель.

Нагадаємо також: у серпні має відбутися офіційний візит президента України в Німеччину, в ході якого планується, зокрема, зустріч Віктора Януковича з Анґелою Меркель.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG