Спеціальні потреби

Росія може знизити транзит газу через українську ГТС


Росія може знизити транзит газу через українську ГТС
Росія може знизити транзит газу через українську ГТС

Російська енергетична монополія «Газпром» може знизити транзит газу до країн ЄС через територію України, переорієнтуваши поставки на власний газогон «Північний потік», який почав працювати цього тижня. Керівники компанії заявляють, що збільшення транзиту українською ГТС буде здійснюватися лише в разі підвищення попиту на російське паливо в Європі. Оглядачі прогнозують, що «Нафтогаз» через скорочення транзиту ризикує втратити щорічно до 700 мільйонів доларів.

Скорочення надходжень за транзит може болісно вдарити по фінансовому стану НАКу. Компанія вже нині не має власних коштів для того, щоб розраховуватися за поставки російського палива. Раніше на ці потреби вона позичала гроші в українських державних банках. Щоб здійснити платіж за минулий місяць «Нафтогаз» був змушений взяти кредит в російському «Газпромбанку». Рейтингові агенції досить критично оцінюють здатність української державної монополії повернути борги – експерти припускають, що подальше нарощування запозичень є прихованою формою приватизації «Нафтогазу» шляхом доведення його до банкрутства.

Українська влада дає зрозуміти, що не вбачає у проекті «Газпрому» загрози для власних економічних інтересів. Керівник зовнішньополітичного відомства України Костянтин Грищенко заявив у середу, що не розглядає «Північний потік» альтернативою транзиту російського палива до країн ЄС українській ГТС. Її в Україні називають дешевшою і безпечнішою за споруджену «Газпромом» спільно з європейськими партнерами підводну трубу:

«Ми не бачимо в «Північному потоці» критично важливої альтернативи тим можливостям, які надає наша ГТС. Відтак, без України для забезпечення потреб Європи ні Росія, ні сама Європа не обійдуться. Ми відстоювали дуже логічну, раціональну, економічно обґрунтовану позицію, що найкоротший, найбільш екологічно безпечний шлях доставки газу не тільки з Росії, але й з Центральної Азії до Європи пролягає через Україну».

Серйознішою загрозою для української ГТС може стати відкриття ще одного обхідного маршруту транспортування російського газу – «Південного потоку». «Газпром» розраховує почати його експлуатацію в 2015 року. Проектна потужність труби дозволить транзит 63 мільярдів кубічних метрів газу – майже половину газу, який нині проходить територією України. Оглядачі кажуть, що це може зробити українські магістральні газопроводи нерентабельними.

Реалізація «Газпромом» проекту «Південний потік» поки що йде не так успішно, як північного маршруту – його спорудженні не зацікавлена Європейська комісія, яка не хоче й далі поглиблювати залежність ЄС від російського газу. В Брюсселі лобіюють власний проект «Набукко», завдання якого забезпечити транзит в Європу середньоазійського та азербайджанського газу. Проте в російській монополії докладають максимум зусиль щоб проект запрацював уже в 2015 році і обіцяють найближчими днями остаточно узгодити маршрут прокладання труби. Українські посадовці називають цей проект політичним, який має на меті змусити Київ передати контроль над власною газотранспортною системою «Газпрому» і докладають зусиль щоб переконати Кремль відмовитися від нього.

XS
SM
MD
LG