Спеціальні потреби

Експерти: Криза на «Фукусімі-1» ще не Чорнобиль


Криза на атомній електростанції «Фукусіма-1» триває і серед населення Японії зростають побоювання щодо радіаційного опромінення. На початку тижня на атомній електростанції «Фукусіма-1» через небезпеку для здоров’я залишилося лише 50 працівників. Але у середу і вони мали її тимчасово залишити через те, що рівень радіації різко виріс. Сотні тисяч людей, що живуть поблизу АЕС, були евакуйовані. Тим, хто залишився, наказано щільно зачинити двері та вікна і не виходити з дому. Поза межами тридцятикілометрової зони навколо АЕС «Фукусіма-1» відкриваються центри перевірки радіаційного ураження населення. Іноземці та японці масово покидають країну.

Аржун Макаджані з Інституту дослідження енергетики та охорони природи вказує на унікальність атомної кризи в Японії:

«Ми свідки абсолютно безпрецедентної події, коли одночасно три ядерні реактори в тому ж самому місці мають серйозні аварії».

На трьох з шести реакторів на «Фукусімі-1» сталися вибухи. А на одному з них ще і пожежа.

«Я б сказав, що це дуже серйозна аварія. Але не виглядає, що це найбільша аварія в історії. Це не Чорнобиль. Потужного викиду радіації поки не сталося», – каже Макаджані.

У 1986-му році на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія та вибух на четвертому енергоблоці. Значного радіаційного ураження зазнали території в Україні, Білорусі та Росії. Кевін Кемпс з громадської організації «Поза атомом» розповідає, які уроки були винесені з Чорнобильської катастрофи:

«З організму людини можна вивести небезпечний радіоактивний йод -131, який абсорбується у щитовидній залозі людини, якщо негайно почати приймати пігулки зі звичайним йодом. Ми бачили після Чорнобильської катастрофи, що стається з людьми, які зазнали ураження йодом-131. Була ціла епідемія захворювання щитовидної залози, на рак, інші патології серед дорослих, а особливо дітей в Чорнобильському регіоні в Україні, Білорусі та західній Росії».

Експерти кажуть, що аварія в Японії за своїми наслідками вже перевищила найбільшу американську аварію на атомних електростанціях. У США найбільшою аварією на АЕС було часткове розплавлення реактора на острові Три-майлс у штаті Пенсильванія, яке сталося у 1979-му році. Тоді ніхто не загинув та не отримав пошкоджень. До того ж було виявлено лише незначне підвищення рівня радіації у флорі та фауні навколо реактора.

Ядерні реактори на сучасних АЕС знаходяться за кількома захисними оболонками. У реакторі уранові паливні стержні розігріваються до надзвичайно високої температури. За нормальних умов вони охолоджуються водою. Коли система охолодження не спрацьовує, розпалені стержні можуть почати плавитися.

«Вони можуть розплавити захисну оболонку та зруйнувати захисну зовнішню споруду. Тоді вся радіація виходитиме безпосередньо назовні. У такому випадку вже нічого не можна вдіяти», – розповідає Кемпс.

Від подій сьогодні залежить, яким буде майбутнє Японії. В Україні, майже 25 років після Чорнобильської катастрофи, територія навколо АЕС залишається безлюдною, а саркофаг над Чорнобильською атомною електростанцією так і не побудований.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG