Спеціальні потреби

Угода про зону вільної торгівлі з СНД: російський «пряник» для України


Прем’єр-міністр Микола Азаров
Прем’єр-міністр Микола Азаров

За один день – розворот на 180 градусів. «Побивши горшки» з Європою, Україна шукає розради в обіймах Росії. І та готова втішити невдалих євроінтеграторів. Два президенти у Донецьку негайно домовляються про кращі для України ціни на газ (подробиці, щоправда, невідомі). А прем’єр-міністри у Санкт-Петербурзі «несподівано» підписують угоду про зону вільної торгівлі в рамках СНД.

Вісім країн СНД домовились про зону вільної торгівлі. Така новина надійшла 18 жовтня ввечері з російського Санкт-Петербурга, де відбулося засідання ради глав урядів Співдружності.

«Несподівано для себе» глави урядів дійшли згоди, – процитували інформаційні агенції слова російського прем’єра Володимира Путіна, який назвав угоду «фундаментальною» і такою, що «змінює конфігурацію торговельно-економічних зв’язків на пострадянському просторі».

Угоду підписали 8 з 11 країн СНД. Азербайджан, Узбекистан і Туркменістан поки що утримались. Угода передбачає скасування імпортних та експортних мит на низку товарів. Водночас деякі вилучення з вільної торгівлі далі залишаються. Дія договору не поширюється, скажімо, на цукор, нафту і газ. Утім, підписанти сподіваються, що ці вилучення тимчасові.

Невдовзі вилучення будуть скасовані, – спрогнозував прем’єр-міністр України Микола Азаров на прес-конференції в Санкт-Петербурзі у середу.

Український прем’єр висловив надію на те, що вже з січня 2012 року угода запрацює. При цьому, як він зауважив, для цього її має спершу ратифікувати кожна з країн-підписанток.

Азаров, водночас, не забув нагадати, що наступним своїм кроком після підписання угоди про ЗВТ з країнами Співдружності, Україна планує підписати таку ж угоду з Європейським Союзом.

Утім, не всі в Україні вважають, що таке можливе. Угода про зону вільної торгівлі з пострадянськими країнами закрила для України двері в торговельний союз з Європою. У цьому переконаний екс-президент Віктор Ющенко. Як він заявив на прес-конференції в середу, дві зони вільної торгівлі на одній території співіснувати не можуть. За його прогнозом, слідом за зоною вільної торгівлі з СНД «постане питання про входження України до митного, а потім і валютного союзу, здача української ГТС, і лише після цього Україна отримає знижку на газ».

Своєю чергою, у Євросоюзі не побачили в угоді про вільну торгівлю з СНД прямих перешкод для інтеграції України на європейські ринки. Як заявили, коментуючи підписану в Санкт-Петербурзі угоду, представники Єврокомісії, зона вільної торгівлі не є митним союзом, і тому угода не має прямого впливу на відносини України з Європейським Союзом.

Прояснити ситуацію Голос Америки попросив експерта Інституту євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача. Чи означає угода про ЗВТ, підписана Україною з країнами СНД, що все йде за планом Путіна побудувати Євразійський союз?

«Якоюсь мірою так. Усе йде за планом Путіна в тому розумінні, що коли Путін хоче, то він дає відмашку іншим прем’єрам СНД домовлятися про зону вільної торгівлі; коли не хоче – не дає», – зауважив експерт.

За його словами, у середу в Санкт-Петербурзі відбулося всього лише оновлення старої угоди про зону вільної торгівлі в СНД. Ця угода формально існує з 1994 року, але містить дуже багато товарних вилучень і ратифікована не всіма країнами, включаючи Росію. Відтак угода була неефективна і фактично не працювала.

«Українська сторона, до речі, давно ставила питання про оновлення цієї угоди, про її нову редакцію, – нагадує експерт. – І коли навесні був саміт у Мінську, Азаров туди їздив і був готовий підписувати. Але підписання зірвалося – швидше за все, саме через російську позицію, хоча формальною причиною назвали застереження прем’єр-міністра Узбекистану. Очевидно, однак, що ці застереження були зроблені з відома російського керівництва. І тоді це був спосіб тиснути на Україну, не давати їй режиму вільної торгівлі з СНД і виставляти інші умови, зокрема вимагати приєднання до Митного союзу. Тому вчорашню подію я розцінюю насправді як позитивну», – каже Горбач.

Політолог заперечує, що угода про вільну торгівлю з СНД може зашкодити європейській інтеграції України. З його словами, прямого зв’язку між зоною вільної торгівлі і митним союзом немає. Це зовсім різні рівні інтеграції: якщо ЗВТ означає вільний доступ товарів на зовнішні ринки, то митний союз – це торговельний бар’єр перед імпортними товарами. Тому не можуть співіснувати зовнішня торгівля з одним партнером, і митний союз з іншим. А зони вільної торгівлі з різними країнами сумісні, – наголошує експерт.

З другого боку, «подобрішання» Росії, яка вже пообіцяла українським товарам вільний доступ на ринки СНД, політолог пояснює нинішнім похолоданням в українсько-європейських відносинах.

«Як тільки Європейський Союз показує Януковичу батога, так відразу Путін йому підносить на тарілочці пряника. Я саме цим пояснюю таку раптову зміну російської позиції», – зазначив Горбач.

XS
SM
MD
LG