Спеціальні потреби

"Великий день для Фінляндії". Країна приєдналась до НАТО


Фото для ілюстрації: прапори Фінляндії
Фото для ілюстрації: прапори Фінляндії

Фінляндія стала 31-ю країною НАТО. Офіційна церемонія відбулась у Брюсселі. Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто підписав угоду про вступ країни до Північноатлантичного альянсу й передав цей документ держсекретарю США Ентоні Блінкену, а над штаб-квартирою у Брюсселі замайорів фінський прапор, пише фінське видання Yle.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

"Я радий повідомити, що лише кілька хвилин тому Туреччина передала мені на зберігання від імені Сполучених Штатів документ про ратифікацію Туреччиною документа про вступ Фінляндії до НАТО, і з отриманням і поданням цього протоколу я можу сказати, що протокол набув чинності", - сказав держсекретар Блінкен. Після того генсек Альянсу Єнс Столтенберг передав Гаавісто офіційне запрошення Фінляндії стати членом НАТО від імені всіх держав-членів.

"Президент Путін мав за проголошену мету вторгнення в Україну, щоб НАТО було менше, - сказав Столтенберг перед офіційною частиною. - Він отримує прямо протилежне". Він додав: "Ставши членом, Фінляндія отримає залізну гарантію безпеки. Стаття 5, колективне положення «всі за одного і один за всіх», застосовуватиметься до Фінляндії від сьогодні". Стаття 5 говорить, що напад на одну державу НАТО тлумачиться як напад на всіх.

"Звісно, це великий день для Фінляндії. Але це виграшна ситуація для всіх, це добре і для НАТО. Наша наступна мета - щоб наша гарна сусідка Швеція також стала повноправною країною Альянсу", - наголосив міністр оборони Фінляндії Антті Каікконен.

Приєднання Гельсінкі до Альянсу відбувається під час саміту НАТО на рівні міністрів закордонних справ, під час якого також запланована зустріч Україна-НАТО за участі глави МЗС України Дмитра Кулеби. Він повідомив, що під час зустрічі з генсеком Столтенбергом обговорили "кроки щодо нарощування виробництва боєприпасів, щоб Україна мала все необхідне для успішних контрнаступальних операцій". "Я також окреслив бачення України як стати повноправним членом НАТО", - додав Кулеба.

Також нині Альянс відзначає свою 74-ту річницю - угоду про створення НАТО підписали у Вашингтоні 4 квітня 1949 року.

Раніше у Фінляндії та Швеції, що подали заявки на вступ до НАТО торік, наголошували, що саме агресивна політика Росії і зокрема натяки Москви на готовність застосувати атомну зброю підштовхнули це рішення Гельсінкі й Стокгольма.

Обидві країни були нейтральними державами до широкомасштабного нападу Росії на Україну. Заявку Швеції на приєднання до НАТО поки не схвалили Туреччина й Угорщина.

У Кремлі вступ Фінляндії до НАТО назвали "черговим загостренням ситуації" і пообіцяли "вжити контрзаходів".

Колишній генеральний секретар НАТО Хав'єр Солана раніше казав, що Фінляндія та Швеція посилять Альянс у військовому і політичному плані. "Жодна інша країна в НАТО чи поза альянсом не має такої підготовки, як Фінляндія, коли йдеться про захист своїх кордонів. Жодна інша країна в Альянсі не має такого досвіду – охороняти такий довгий кордон з Росією з 1945 року", - сказав Солана.

У статті використано матеріали Reuters

Форум

XS
SM
MD
LG