Спеціальні потреби

Цей фільм 37 років тому передбачив життя у 2019: чи справдився прогноз?


Blade Runner 2049
Blade Runner 2049

Яким буде світ майбутнього, точніше, Лос-Анджелес у 2019 році, - спробував уявити англійський режисер Рідлі Скотт у культовому Голлівудському фільмі "Той, хто біжить по лезу" (1982). Стрічку знято за мотивами науково-фантастичного роману Філіпа Діка "Чи мріють андроїди про електричних овець?" (1968), а головну роль виконав Гаррісон Форд.

Тож чи вгадали автори фільму, яким буде життя у 2019?

 • Роботи, яких не відрізнити від людей - НІ

Довкола цієї ідеї розгортається більша частина фільму. Хоча зараз людство значно просунулось у питанні штучного інтелекту й створення роботів, переплутати машину й людину поки навряд чи можна.

 • Літаючі автомобілі - НІ

Як і у питанні з роботами, ми дійсно рухаємось до швидшого й простішого долання великих відстаней. Однак, повітряне таксі ще поки - не буденність, а лише розробки, але для міста нічого кращого за звичайний наземний автомобіль, хоч би й електричний, поки не вигадали.

Відеодзвінки - ТАК

Головний герой Гаррісона Форда часто спілкується, використовуючи спеціальні телефонні будки, обладнані телеекранами. І хоча появу смартфонів і ноутбуків із відеокамерами стрічці вгадати не вдалось, це дійсно революційне передбачення як на 1982, що був за 21 рік до моменту появи Skype у 2003.

 • Аудіокерування комп'ютерами - ТАК

В одній зі сцен Форд наказує комп'ютерові наблизити фотографію. У цьому питанні сценаристи кіно наче у воду дивились, передбачаючи появу голосових асистентів Google Assistant, Alexa, Siri, Cortana, Mycroft, Bixby.

 • Жахливий клімат після ядерної війни - НІ

Події у фільмі розгортаються у похмурому від постійного смогу, дощовому й неймовірно забрудненому Лос-Анджелесі, де радіоактивний попіл нагадує про завершення ядерної війни.

Так, у 2018 наша Земля набагато більш забруднена, ніж у 1982. Але про аж такі наслідки, на щастя, поки не йдеться. А деякі ініціативи мають почати зменшувати наслідки техногенних катастроф на планеті.

 • Позаземні колонії - поки що НІ

Враховуючи те, що Земля занепадає, у фільмі людство почало колонізувати інші планети. Сучасні земляни поки похвалитись цим не можуть, однак, з роками ми можемо наблизитись до колонізації Марсу завдяки ініціативі компанії SpaceX та до космічного туризму від Blue Origin та Virgin Galactic.

 • Люди розмовляють сумішшю мов - НІ

Хоча мовна ситуація з часу виходу фільму не надто змінилась, світ дійсно став ближчим у цій площині, а у Лос-Анджелесі за останні 30 років на понад удвічі збільшилась кількість іспаномовних людей (до 3,6 млн у 2010), які оперують у житті, крім англійської, принаймні ще однією мовою.

 • Етична дилема: чи мають роботи почуття? - Питання відкрите

Чи мають роботи свідомість, чи переживають ті самі відчуття, як і людина, - на це питання людство відповіді ще не має. Однак, уже відомо, що штучні інтелекти, спілкуючись між собою, створюють власну, лише їм зрозумілу мову.

Однак, події фільму "Той, хто біжить по лезу", розгортаються конкретно у листопаді 2019. І за 11 місяців чимало ще може змінитись.

А ще у 2017 на широкі екрани вийшов сіквел - "Той, хто біжить по лезу 2049", тож іще за 32 роки можна буде порівняти, чи правильніше світ майбутнього уявили цього разу.

Дивіться також: Поява незалежної української церкви - головна подія року: опитування киян. Відео

Поява незалежної української церкви - головна подія року: опитування киян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

 • 16x9 Image

  Марія Прус

  В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG