Спеціальні потреби

ФБР оприлюднило відео російських шпигунів


Цього тижня ФБР оприлюднило плівки, на яких зафіксовані російські шпигуни, обмін яких на американських розвідників був здійснений у липні 2010-го року між Росією та США. Оприлюднення записів відбулося у відповідь на запит агентства «Associated Press», яке звернулося до ФБР у рамках Закону про доступ до інформації.

На відео російські шпигуни полюють за оборонними секретами США. Серед записів – обмін пакунками між двома агентами, який, як у кіно, здійснюється на вокзалі в Лонг-Айленді. У торбах – 300 тисяч доларів та комп’ютерний диск.

Відео демонструє, що і Анна Чапмен, яка після депортації зі США стала зіркою російського телебачення, не гаяла часу. Можна побачити, як вона у крамниці нібито просто купує потрібні їй речі. Але через кілька хвилин, як справжній Джеймс Бонд, Чапмен передає зашифровану інформацію іншому агентові, що перебуває назовні. На іншому записі – ще один шпигун намагається відшукати закопану в кущах оплату за свої послуги – 60 тисяч доларів.

ФБР каже, що реальних секретів розвідникам здобути не вдалося, але вони наблизилися дуже близько. Їх називали «нелегальними» шпигунами, тому що вони працювали у цивільному секторі, а не в російському посольстві чи військовій місії.

Заступник директора з контррозвідки ФБР Френк Фіглуцці каже, що розвідники були найкращими. Їх по одному було відібрано в Російській Академії зовнішньої розвідки. Автор книги «Портрет шпигуна» Денієль Сілва натомість зазначає, що вони здебільшого дотримувалися старих традиційних методів з незначним використанням найсучасніших технічних засобів.

Операцію з викриття російських шпигунів ФБР назвало «Історією привидів», тому що усі шпигуни користувалися підробними документами на ім’я померлих американців. Але те, що відео було оприлюднено саме на Галловін – чистий збіг обставин, переконують у ФБР. Американським слідчим вдалося глибоко зануритися в мережу, виступаючи навіть у ролі російських агентів. Після того як мережу було викрито, десять з одинадцяти шпигунів вдалося заарештувати.

XS
SM
MD
LG