Спеціальні потреби

Exxon Mobil шукатиме сланцевий газ в Україні


Exxon Mobil шукатиме сланцевий газ в Україні
Exxon Mobil шукатиме сланцевий газ в Україні

Найбільша в світі нафтогазова корпорація із Сполучених Штатів Exxon Mobil і українська державна компанія «Нафтогаз» домовилися про спільну розвідку та видобування сланцевого газу та інших нетрадиційних видів палива на території України. Керівники двох структур підписали попередню угоду про розвиток та освоєння нетрадиційних вуглеводнів – сланцевого газу та шахтного метану. Родовища шукатимуть на заході країни та в Донецько-дніпровській западині.

Заступник голови правління «Нафтогазу» Вадим Чупрун підкреслює важливість проекту для енергетичної безпеки країни:

«Які надії на нетрадиційний газ, ви знаєте. Це один із факторів, який дозволить вийти з-під монополії постачання природного газу. Надії дуже великі. Ресурси коливаються за різними оцінками від 1,5 до 33 трільйонів кубічних метрів. Разом з компанією Exxon Mobil, я гадаю, ми протягом п'яти років досягнемо такого становища, щоб можна було зосередити увагу на розвідці й видобуванні і включити цей вид газу в наш баланс».

Українські урядовці кажуть, що найближчим часом планують підписати угоди і з іншими провідними світовими енергетичними компаніями – Eni, Halliburton, Chevron. Посадовці сподіваються на збільшення видобування власного газу з нинішніх 20 до 25 мільярдів кубічних метрів. Всі ці заходи спрямовані на заміщення імпортного палива, яке нині доводистья купувати у єдиного постачальника – російського «Газпрому».

Водночас експерти застерігають від очікування швидких результатів від таких проектів. Мовляв, промислове видобування альтернативних енергоносіїв може розпочатися не раніше 2020-го року. До того часу необхідно провести надзвичайно дорогі розвідувальні роботи. Та й вартість видобування сланцевого газу значно перевищує такі ж показники у традиційного палива. Не менше запитань у фахівців і до екологічності технологій, які нині використовують у світі. Провідний експерт з енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Омельченко прогнозує, що до 2030-го року сланцевим газом власного видобутку Україна зможе замістити щонайбільше п'яту частину власного споживання.

«Якщо будуть сприятливі інвестиційні умови і якщо дійсно будуть підтверджені запаси сланцевого газу, про які йдеться; якщо загалом підсумовувати, то слід сказати, що видобуток сланцевого газу – перспективний напрямок. Він може й повинен розвиватися в Україні, але водночас не можна його надмірно політизувати, не можна дозволяти, щоб із ним гралися політики. Треба чітко розуміти всі складнощі й проблеми, які існують при реалізації проектів у цій сфері», – цитує експерта сайт Центру імені Разумкова.

XS
SM
MD
LG