Спеціальні потреби

Європейські праві політики закликають «зберегти національну державу в Європі» та припинити допомогу Україні


Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо (праворуч) розмовляє з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном під час зустрічі на саміті ЄС у Брюсселі, Бельгія, 1 лютого 2024 року.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо (праворуч) розмовляє з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном під час зустрічі на саміті ЄС у Брюсселі, Бельгія, 1 лютого 2024 року.

Праві політики в Європі закликали припинити підтримку Заходом України у війні проти російських загарбників під час Європейської конференції національного консерватизму, яка завершилася в середу в Брюсселі.

Спроби мера Брюсселя закрити конференцію з міркувань безпеки викликали звинувачення у нападі на свободу слова.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан очолив список доповідачів на заході. У його полі зору були знайомі вороги: Європейський Союз, імміграція та мультикультуралізм.

«Я вважаю, що нації мають право вирішувати своє майбутнє. Отже, якщо хтось хоче спробувати створити змішане суспільство, засноване на християнській та мусульманській спільноті, і як ліберал сподіватись, що результат буде чимось хорошим — то робіть це, це ваша доля, ваше майбутнє — але не змушуйте нас це робити», – сказав Орбан на конференції.

«Ми вважаємо, що змішання двох цивілізацій не приведе до хороших речей», – додав він.

Орбан: Україна – протекторат Заходу

Лише за кілька годин до участі у спеціальній зустрічі глав держав ЄС поруч на Європейській раді угорський лідер розкритикував підтримку Заходом України в її боротьбі проти російських загарбників і заявив, що його країна підтримуватиме зв’язки з Москвою.

«Україна зараз просто протекторат Заходу. Тож, не отримавши грошей і зброї від Європейського Союзу та Сполучених Штатів, Україна як держава перестане існувати, – сказав він у середу, багато в чому повторюючи тезу Кремля. – Отже, це вже не суверенна держава».

«Посібник правих»

За словами Георгіоса Самараса, політичного аналітика та експерта з питань європейських ультраправих у King's College у Лондоні, Орбан став лідером європейських правих.

«Віктор Орбан може бути, мабуть, єдиним сильним діячем, який об’єднує ультраправих — оскільки праві сили та центральні праві сили наслідують його приклад, оскільки він дуже успішно просуває авторитарну практику та авторитарний режим у своїй країні. Я вважаю, що ультраправі прямо зараз намагаються використовувати той самий сценарій», – сказав Самарас Голосу Америки.

«Є небезпека ультраправих, але вона завжди була, і тепер це відкрито нормалізовано елітами, які готові співпрацювати з цими політичними акторами та організаціями, щоб керувати та, ймовірно, зловживати демократичними інститутами», — додав Самарас.

Вибори до ЄС

Незважаючи на широку критику з боку як європейських, так і американських союзників, Орбан заперечує підрив демократичних інститутів в Угорщині.

Конференція консерваторів була організована напередодні виборів до Європейського парламенту, запланованих на червень.

«Це об’єднання різних маніфестів в один. І зазвичай, коли відбуваються ці конференції, вони намагаються узгодити ідеологічні зобов’язання на найближчі кілька років», – сказав Самарас.

Дії поліції

Конференцію майже скасували, коли бельгійська поліція заблокувала доступ до місця її проведення у вівторок після того, як мер міста Емір Кір видав наказ закрити її через міркування громадської безпеки.

Однак екстрене рішення суду у вівторок увечері скасувало розпорядження мера. Найджел Фарадж, колишній член Європейського парламенту та борець за вихід Британії з ЄС, який виступав на конференції, сказав, що дії мера є прикладом того, що вони назвали лівою «культурою скасування».

«Ми бачимо, що законні думки людей, які збираються виграти національні вибори, більше не прийнятні тут, у Брюсселі, на батьківщині глобалізму, тому що якщо ви не згодні з дедалі тіснішим союзом, ви повинні бути поганим хлопцем», – сказав Фараж журналістам у вівторок.

Намагання закрити конференцію розкритикували політики з усього політичного спектра, у тому числі прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо, який назвав цей крок «неприйнятним».

Опитування показують, що правоцентристські та ультраправі партії мають намір отримати місця на червневих виборах до Європарламенту.

Опитування ЄС, опубліковане цього тижня, свідчить про те, що вторгнення Росії в Україну, а також європейська оборона та безпека займають перші місця в списку пріоритетів виборців.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG