Спеціальні потреби

Чи постраждає безпека в Європі через нову військову стратегію США?


Нова оборонна стратегія Сполучених Штатів, озвучена Президентом Бараком Обамою у січні, містить значну зміну пріоритетів. США виділяють більшу частину свого оборонного бюджету повітряним, наземним та морським силам спеціального призначення для реагування на потенційні загрози в Азійському регіоні. Нові американські орієнтири викликають занепокоєння щодо підтримки безпеки в Європі, яка до недавнього часу була основним пріоритетом оборонної стратегії США.

Церемонія призначення нового командувача американськими силами в Європі минулого місяця пройшла зі звичайною помпезністю. Але новий командувач знає, що йому доведеться скоротити свій склад наполовину. Нова оборонна стратегія президента передбачає передислокацію двох з чотирьох американських бригад, розміщених в Європі.

План скорочення військового бюджету США передбачає зміцнення потужності військово-морських та повітряних сил, як також спецпідрозділів. За задумом, це дозволить розширити можливості американських сил в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, на який спрямована переорієнтація пріоритетів Вашингтона. США зробили ряд кроків, щоб переконати своїх європейських союзників у своїй відданості підтримці безпеки в країнах Європи. На конференцію з питань безпеки у Німеччині приїхали разом держсекретар США Гіларі Клінтон і міністр оборони Леон Панетта, які запевнили своїх європейських колег у тому, що Вашингтон не залишає Європу напризволяще.

Офіційні особи Сполучених Штатів визнають, що в Європі зберігаються потенційні ризики, поміж яких - ядерна програма Ірану, але ці загрози не вимагають залучення сухопутних військ. Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен каже, що його не турбує виведення двох американських бригад з Європи. Він зазначив, що європейські країни повинні усвідомити та пристосуватися до нового, східного напрямку в американських оборонних пріоритетах.

«Американська оборонна стратегія - це чіткий сигнал європейським союзникам, що вони повинні взяти на себе належну частину відповідальності за нашу спільну безпеку. Ми діємо в умовах економії оборонних бюджетів. Тому нам потрібно більш ефективно витрачати ресурси, розділяючи їх між учасниками, співпрацювати замість того, аби приймати одноосібні рішення», - заявляє Генеральний Секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен.

У деяких військових аналітиків переорієнтація американських оборонних пріоритетів викликає занепокоєння. Жиль Меррі, європейський військовий експерт вважає, що країни Європи повинні забезпечити собі впив на Вашингтон, особливо у питаннях воєнних кампаній на зразок Афганістану та Іраку.

«Європейці бачать свій інтерес в тому, щоб залишитися якомога ближче до американців, щоб мати хоча б стримуючий вплив. Ми повинні спробувати зробити так, щоб прийняття рішень у Вашингтоні стало більш багатостороннім, ніж це було раніше», каже аналітик Жиль Меррі.

Зміни в оборонній політиці США, тепер спрямованій на Азію, в найближчі роки не будуть відчутні повною мірою. Але вже зараз європейські військові та аналітики замислюються про майбутнє, в якому їх найсильніший союзник буде в значній мірі орієнтуватися на інші регіони.

XS
SM
MD
LG