Спеціальні потреби

Марек Сівець: Європа сказала Україні «Так, але…»


Марек Сівець: Європа сказала Україні «Так, але…»
Марек Сівець: Європа сказала Україні «Так, але…»

Європейці поважають намір України інтегруватися в ЄС, проте стурбовані якістю її демократії. Про це заявив, коментуючи резолюцію, прийняту в середу Європарламентом, депутат Марек Сівець на прес-конференції в Києві.

За його словами, в ухваленій резолюції містяться два головних меседжі, адресовані українській владі. «Перший полягає в тому, що Європа шанує європейські прагнення України. Другий – Україна мусить багато зробити, щоб покращити якість демократії», – сказав Сівець.

Критика стосується виборів 31 жовтня, які, як мовиться в резолюції, «не створили нового позитивного стандарту». Критиці піддано також наступ на свободу слова і тиск на громадянське суспільство з боку СБУ. В ухваленому документі Європарламент, зокрема, зажадав від української влади розслідувати випадки втручання спецслужб у демократичний процес.

«Якщо є бодай одна скарга на втручання СБУ в демократичних процес, вона має бути чесно і прискіпливо розслідувана владою», – наголосив Сівець.
Загалом, за словами євродепутата, резолюція по Україні стала плодом важкого компромісу.

«Це копроміс. І як така, резолюція мені не дуже подобається, хоч я за неї й проголосував», – зізнався журналістам політик. Він додав:

«Річ у тому, що коли ми слухаємо українську опозицію, то все виглядає у чорних тонах. А коли слухаємо представників уряду, то все виглядає у білих тонах. Ми спробували знайти добрий баланс – сірого кольору. І в цій резолюції Європа каже Україні «Так, але...», – зауважив Марек Сівець.

Менш дипломатичною у своїх коментарях була депутат німецького Бундестагу Віола фон Крамон. Як вона заявила в інтерв’ю «Німецькій хвилі», резолюція, на її думку, мала бути чіткішою в оцінці виборчих порушень та регресу зі свободою слова в Україні. Німецький депутат висловила також думку, що, попри згадку про європейську переспективу для України, «цього ніколи не станеться, якщо політична ситуація розвиватиметься у нинішньому напрямку».

«Жовтою карткою» українській владі назвав резолюцію інший європейський парламентар, німецький депутат Міхаель Ґалер. Як він заявив в інтерв’ю Радіо Свобода, «жовту картку» Україна отримала за ті ж таки місцеві вибори, обмеження свободи слова та зростаючу роль СБУ. Ґалер так само наголосив на тому, що це була компромісна резолюція, ухвалена в результаті тривалих переговорів.

А тим часом в Україні влада і опозиція прочитали європейське послання кожен по-своєму. У Міністерстві закордонних справ побачили в документі «політичний сигнал», «можливість і навіть право України подати заявку на членство». Про це заявив заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін. Європарламент «надсилає Україні заохочувальні сигнали», – вважає посадовець.

Натомість опозиція робить наголос на тій частині послання, в якій міститься «але». «Ляпасом українській владі» назвав ухвалений документ заступник голови партії «Батьківщина», екс-віце-прем’єр з питань євроінтеграції Григорій Немиря.

«Резолюція Європарламенту є підтримкою європейських прагнень і європейських перспектив України. Водночас ця резолюція є жорстким ляпасом українській владі, яка не наближає, а віддаляє нашу країну від Європейського Союзу», – заявив Немиря.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG