Спеціальні потреби

МЗС: Критика ЄС – свідчення готовності сприяти євроінтеграції України


Українське зовнішньополітичне відомство вирішило утриматися від різких заяв з приводу критичної статті на адресу української влади за підписом глав п’ятьох МЗС європейських країн, яка з’явилася у впливовому американському виданні «Нью-Йорк таймс». Дипломати Швеції, Великобританії, Чехії, Польщі та Німеччини досить категорично дали зрозуміти, що ситуація з підписанням угоди про асоціацію зайшла в глухий кут з вини української сторони. Зокрема йшлося й про кримінальне переслідування лідерів опозиції, тиск на незалежні мас-медіа та вибіркове застосування правосуддя.

Речник українського МЗС Олександр Дикусаров підтвердив намір Києва робити все можливе задля зближення з Європою та підписання угоди про асоціацію. «Україна розуміє увагу своїх партнерів до внутрішньополітичної ситуації в нашій країні. Ця стаття є черговим підтвердженням приналежності України до європейської сім’ї, це найкраще свідчення готовності Європи на найвищому рівні сприяти євроінтеграції України», – заявив чиновник і висловив готовність керівництва держави до діалогу з проблемних питань.

В той же час у провладній коаліції відреагували на лист європейських міністрів із неприхованим роздратуванням. Один із спікерів Партії регіонів Вадим Колесніченко під час ток шоу на одному із телеканлів назвав його спробою втручання у внутрішні справи України. Депутат розцінив рекомендації дипломатів як принизливі та такі, що суперечать міжнародному праву.

Інший впливовий парламентар-регіонал Леонід Кожара назвав спробу європейців вплинути на справу Тимошенко «прикладом політики подвійних стандартів». В своєму блозі він звернув увагу на судове переслідування урядовців інших європейських країн. Мовляв, за них в ЄС чомусь воліють не заступатися. «Може, зрештою, самим європейцям варто замислитись над змістом тих принципів, дотримання яких вони вимагають від нас? Визначитись, навести лад у себе вдома, а вже потім братися за Україну? Адже в реальності виходить класичний приклад політики подвійних стандартів. І це не додає переконливості тим аргументам, які ми тут, всередині України, чуємо від європейців», – цитує Кожару офіційний партійний сайт.

Водночас опозиція закликає Захід до радикальніших дій. Один із лідерів партії «Батьківщина» Олександр Турчинов вважає, що українська влада не дослухається до закликів європейців, зокрема й озвучених зі сторінок «Нью-Йорк таймс». Економічні санкції проти посадовців він називає єдино дієвим способом впливу:

«Європа сподівалась, що той процес щодо європейського вектора розвитку України, який ми розпочали, перебуваючи в уряді, буде продовжений і цією владою. Після декларацій відбуваються агресивні напади на опозицію, на політичних опонентів, після декларацій відбувається продовження системної тотальної корупції в Україні. Це свідчення тільки одного – вони можуть реагувати тільки на ті речі, які вважають важливими. Авторитет, реноме своє влада не вважає важливим. Тому залишаються рахунки за кордоном та нерухомість. Санкції – це достатньо серйозне рішення для будь-якої європейської країни, але думаю, що вони скоро зрозуміють, що іншого варіанту спілкування та переконання цієї влади просто не існує», – заявив Турчинов.

Опоненти влади звертають увагу міжнародної спільноти на наміри правлячої партії скорегувати на свою користь виборче законодавство. Зокрема йдеться й про зменшення кількості виборчих округів на заході та в центрі країни з одночасним збільшенням у лояльніших східних та південних регіонах. На думку Турчинова, утримати українську владу від спроб фальсифікувати парламентські вибори може лише чітке попередження від урядів західних країн не визнавати результати такого голосування.

XS
SM
MD
LG