Спеціальні потреби

У Брюсселі обговорюються останні деталі плану виведення Європи з боргової кризи


Прем’єр-міністр Великобританії Дейвид Камерон

Президент Франції Ніколя Саркозі і прем’єр-міністр Британії Дейвид Камерон під час екстреного засідання у Брюсселі щодо економічних проблем Європи так і не змогли знайти порозуміння. Все це відбувається у час, коли парламент Британії розглядає можливість проведення референдуму щодо того, чи доцільно цій країні взагалі залишатися, чи може краще вийти з Євросоюзу?

Попри показову єдність, яку можна було спостерігати на недільному саміті, серед лідерів Євросоюзу точаться гострі суперечки. Зокрема французькі ЗМІ говорять про охолодження у стосунках між президентом Франції Ніколя Саркозі та канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Натомість міністр економіки Франції наполягає, що переговори ідуть у звичному руслі.

«Думаю, якщо хтось скаже, що з минулої п’ятниці ми досягли прогресу, це буде справедливим твердженням. Ми домовилися виплатити заключну частину траншу згідно з планом порятунку Греції. І також ми домовилися про рівень надлишкової капіталізації банків, щоби надалі справлятися з будь-якими несподіванками», – зазначив міністр економіки Франції Франсуа Баруен.

Європейські банки будуть змушені зібрати додаткових 100 мільйонів євро, щоби захистити себе від втрат. Позичальників попросять списати понад 21% боргів Греції, про що була домовленість ще у липні. Чи не найбільшою проблемою буде збільшення розміру фонду порятунку Євросоюзу. Аналітики кажуть, що нинішніх 440 мільярдів євро недостатньо буде для того, щоби врятувати, наприклад, Іспанію чи Італію у випадку, якщо у них почнуться проблеми. Ніколя Саркозі запропонував свій варіант збору коштів:

«Ми нагадали усім нашим європейським партнерам про введення податку на фінансові операції. Наш обов’язок – усім разом запровадити податок і притримуватися наміченого плану».

Британія, яка не ввела у себе євро, виступила проти запровадження цього податку, оскільки її економіка в більшості залежить від фінансової сфери. Прем’єр-міністр говорить, що Франція не може диктувати умови роботи усьому Євросоюзу.

«Зміна угоди може відбутися лише за згодою усіх 27 країн-членів ЄС. І будь-який такий крок є нагодою для Британії просунути наші національні інтереси, – зазначив Дейвид Камерон.

Прем’єр-міністр каже, що з огляду на проблеми в Європі, зараз не найкращий час для Британії втягувати себе у ще більші проблеми. Нові економічні дані говорять про те, що 17 країн Європи, валютою яких є євро, можуть наближатися до нової рецесії. Упевненість в надійності Єврозони тане на очах. Замовлення на виробництвах зменшується вже третій місяць поспіль. Другий місяць поспіль падають прибутки і сфери обслуговування.

«Наші економісти вважають, що шанси початку чергової рецесії в Європі становлять 50 на 50. Звісно, цей ризик зростає з кожним днем, оскільки політики ніяк не можуть підвести риску під борговою кризою Єврозони, – каже Ричард Макґуре.

Навіть найбільша економіка Єврозони – Німеччина, потерпає внаслідок кризи. Попри те, що сфера послуг у тій країні в жовтні демонструвала певне пожвавлення, виробництво тут все ж упало до найнижчого за останніх два роки рівня. У середу лідери Євросоюзу у Брюсселі проведуть чергову зустріч, на якій збираються обсудити деталі рекапіталізації європейських банків, а також упевнитися в тому, що фонд порятунку Єврозони має достатньо капіталу, який би покрив подібні фінансові витрати у майбутньому. Втім, часу для цього у них сьогодні обмаль.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG