Спеціальні потреби

Влада поставила хрест на європейській перспективі України?


Влада поставила хрест на європейській перспективі України?

Коментарі експертів про відмову парламенту підтримати декриміналізацію «статей Тимошенко»

Сьогоднішнім (у вівторок) голосуванням Верховна рада перекреслила сценарій «декриміналізації Тимошенко». План, який давав змогу владі і обличчя не втратити, і виконати вимогу Євросоюзу, звільнивши з тюрми лідера опозиції, – відкинуто. В опозиції заявляють, що відмова декриміналізувати статтю, за якою засуджено екс-прем’єрку, легалізує в Україні політичні репресії та ставить хрест на європейській інтеграції.

Чи справді голосування провладної більшості означає те, що президент Янукович остаточно визначився з пріоритетами? Що вибір зроблено – і він виявився не на користь європейської перспективи країни? Про це в інтерв’ю Голосу Америки розмірковують політологи Олександр Палій, Віктор Небоженко та Вадим Карасьов.

Олександр Палій: «Президент міг би за 5 хвилин звільнити Тимошенко своїм указом»

«Чесно кажучи, мені від початку не подобався цей сценарій декриміналізації. Адже пропонувалося змінити законодавство не під якусь масштабну суспільну потребу, а під необхідність вирішити одну конкретну проблему однієї конкретної людини. Але ж така проблема – Тимошенко – вирішується значно простіше. Для цього потрібно застосувати елементарне право президента на помилування, яке записане в Конституції. У будь-який момент Янукович своїм указом може це зробити. Щоправда, знадобиться два укази. Одним президент має змінити положення про помилування: щоб для того, аби помилувати засудженого, не обов’язково потрібно було прохання цього засудженого. І другим указом помилувати безпосередньо Тимошенко.

За великим рахунком, на це пішло б п’ять хвилин часу, і на цьому припинилися б усі розмови. Якби влада у нас була відповідальна, вона саме так і вчинила б. Або принаймні чітко і однозначно пообіцяла б Європі, що Тимошенко буде на свободі і братиме участь у виборах.

На сьогоднішній день влада, на жаль, не виказує надмірного інтересу вирішувати цю проблему і, навпаки, демонструє, що для неї політична помста і її фобії важливіші, ніж довгострокові інтереси країни.

Єдине, що у цій ситуації втішає, – що все-таки президент сьогодні полетів до Польщі. Перед ним таки розвели руками туман чи то в Києві, чи то у Вроцлаві, і він сів на літак. Напевно, перед цим ішла якась дискусія дипломатичними каналами. І якщо він все-таки туди поїхав, то це добрий знак. Значно гірше було б, якби він відмовився летіти. А так все-таки є надія на те, що синхронна думка абсолютної більшості європейських державних інституцій якимось чином буде врахована в Україні».

Віктор Небоженко: «Кремлю і Брюсселю визначати, в який бік полетить літак Януковича»

«Я не думаю, що Янукович може бути активним гравцем у відносинах між Заходом і Сходом. Насправді долю України вирішувати Кремлю і Брюсселю. І боротьба між цими двома геополітичними центрами зрештою визначить, у який бік летіти літакові Януковича.
Тому що Україна пасивний об’єкт. У нас немає власної геополітичної лінії, у нас дуже слабкий МЗС, у нас президент сіпається разом зі своїм оточенням то в один, то в інший бік. Ми ще до кінця поточного року почуємо і пристрасні заклики об’єднатися з Кремлем, і сором’язливі натяки про європейські цінності.

Однак Євросоюзові, попри всю складність ситуації з Тимошенко, слід думати, як далі інтегрувати Україну в Європу. І він це буде робити. Західні політики розуміють, що сьогоднішні борсання українського політичного керівництва – це нещастя України. А тому, мені здається, все одно у грудні будуть підписані хай навіть формальні, проте стратегічно важливі угоди, які відкривають перед Україною більше можливостей для входження в Європу, ніж раніше.

Що ж до справи Тимошенко, то я думаю, що одразу ж після рішення апеляційного суду цю справу візьметься розглядати Європейський суд з прав людини. І після цього постане питання – чи визнає Янукович вищість міжнародного рішення, міжнародного права над національним судочинством.

Так чи інакше, але до Нового року Юлії Тимошенко, очевидно, доведеться сидіти. Хоча можливо й таке, що на час грудневого саміту Україна-ЄС їй вирішать змінити запобіжний захід і відпустити з тюрми. Але рівно на стільки, поки літак Брюссельської делегації не зникне з поля зору України».

Вадим Карасьов: «Юлю не будуть випускати, в ЗВТ з Євросоюзом не будуть входити»

«Цілком очевидно, що сьогодні українську владу більше цікавить ціна на газ, а також Тимошенко в тюрмі. Тобто все це означає, що Юлю не будуть випускати, а в зону вільної торгівлі з Європейським Союзом не будуть входити. Ось такі «глаголи». Не випускати і не входити.

А взагалі-то я думаю, що аж до кінця 2012 року ситуація і з Митним союзом, і з зоною вільної торгівлі, і з Тимошенко буде підвішена. Все буде вирішуватися, очевидно, вже не в кабінетах польських або інших президентів, і не в кабінетах української влади, і навіть не в СІЗО. Все буде вирішуватись на українських вулицях.

І це, мабуть, правильно. Тому що вибір мають зробити люди, суспільство. Цей вибір не можна передовіряти президентам і прем’єрам, які виходять з інтересів власної політичної безпеки та інших особистих резонів,– але аж ніяк не з інтересів країни».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG