Спеціальні потреби

Вибори в Україні очима вашингтонських експертів


Київ
Київ

ВАШИНГТОН - У Вашингтонському центрі стратегічних і міжнародних досліджень відбулася зустріч експертів, що побували в Україні напередодні позачергових парламентських виборів, які вже зараз називають «найважливішими в історії цієї країни».

Але ще важливіше, як швидко і ефективно новий парламент продовжить роботу над реформами, переконана директор європейської дослідницької програми CSIS Гедер Конлі:

«Те, що у виборах бере участь 29 політичних партій і об'єднань, що зберігається повна неясність з питання, хто стане майбутнім прем'єр-міністром, обіцяє нам вільні і конкурентні вибори», - зазначає американський політолог.

США готові співпрацювати з майбутньою Верховною Радою, заявила у четвер офіційний представник Державного департаменту Джен Сакі (Jen Psaki). США визнають законними тільки вибори 26 жовтня і місцеві вибори на сході країни, що отримав статус спеціальної зони, які пройдуть 7 грудня. Вашингтон не визнає виборів в листопаді в Донецьку і Луганську, про які оголосили лідери сепаратистів.

Американські експерти висловили надію на те, що недільним виборів, які пройдуть в присутності майже 500 іноземних спостерігачів, не завадять дії ззовні, спрямовані на зрив голосування.

«Вільні і чесні вибори непросто провести і в нормальних умовах, а Україна намагається це зробити в умовах серйозної загрози національній безпеці, численних економічних проблем, що вимагають проведення масштабних реформ, наближення зимового сезону і термінової необхідності домовлятися про енергетичні постачання з Росією», - зазначила помічник глави Європейського та євразійського бюро Агентства міжнародного розвитку Пейдж Александер, порівнявши ситуацію в Україні з «ідеальним штормом» - унікальним збігом несприятливих обставин.

Від успіху або провалу цих виборів залежить майбутнє України
Тед Кауфман

На недільних виборах до Верховної Ради найбільші шанси на перемогу у виборчого блоку Петра Порошенка, однак, зазначають американські експерти, їх підсумки будуть залежати від того, які ще партії увійдуть до складу правлячої коаліції. Згідно з даними опитування Міжнародного фонду виборчих систем, 68 відсотків українців схвалюють діяльність президента Петра Порошенко і 60% - прем'єра Арсенія Яценюка. «Будь-який американський президент пишався би таким рейтингом», - зауважив колишній сенатор Тед Кауфман, який побував в Україні в складі делегації Національного демократичного інституту, надавав допомогу в підготовці президентських виборів і нинішніх виборів до Верховної Ради. 52% українців підтримують, як президент будує відносини з Європейським Союзом, 51% - як глава держави забезпечує свободу преси. При цьому тільки 15% українців задоволені діями президента в конфлікті на сході країни, 11% - тим, як проходить боротьба з корупцією і тільки 6% опитаних влаштовує те, як Петро Порошенко бореться з інфляцією і створює робочі місця. 94% мешканців Донецької області вважають, що ситуація в країні погіршилася. В інших частинах країни - 69% незадоволені нинішнім станом справ. І тільки 15% українців вважають, що справи пішли краще. Найвищим рейтингом довіри з українських державних інститутів користується армія - їй довіряють 76% опитаних, українським ЗМІ вірять 67% українців, добровольчі батальйони самооборони отримали підтримку 66% громадян. В кінці списку органи внутрішніх справ - 29%, Верховна Рада - 19%, а найнижчий рейтинг довіри в Україні у російських ЗМІ - 4%.

За даними іншого опитування, проведеного Міжнародним республіканським інститутом, 66% українців негативно ставляться до Росії, 89% висловилися проти втручання російських збройних сил на сході України, серед російськомовних громадян це показник склав 79%. 73% опитаних заявили, що візьмуть участь в недільних виборах. Колишній сенатор зі штату Делавер, який зустрічався з представниками практично всіх партій, що беруть участь у виборах і членами виборчих комісій, особливо відзначив, що ніхто з них не скаржився на те, що президент Порошенко в ході виборчої компанії «широко користується адміністративним ресурсом». Колишній політик переконаний в тому, що проросійські політичні сили в Україні на виборах не подолають п'ятивідсоткового бар’єра, необхідного для потрапляння в парламент. «Від успіху або провалу цих виборів залежить майбутнє України», - підкреслив Тед Кауфман.

Дивіться також: Рекомендації щодо виборів Україна врахувала - спостерігачі

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG