Спеціальні потреби

До мільйона видів рослин та тварин можуть зникнути, через людську діяльність, - ООН


До мільйона видів рослин та тварин перебувають на межі зникнення. Багато з них можуть зникнути вже протягом декількох десятків років, йдеться в масштабному звіті ООН, оприлюдненому в понеділок.

Людська діяльність загрожує зникненню різним видам від китів-гігантів до деяких видів квітів та комах, застерігає Міжурядова платформа з розробки наукової стратегії послуг з біорозмаїття та захисту екосистеми IPBES.

Природа занепадає у всьому світові з безпрецедентною за людську історію швидкістю – і зникнення видів прискорюється. Це матиме негативний вплив на людство, переконані дослідники.

"Здоров'я екосистем, від яких ми та інші види залежать, погіршується швидше, ніж будь-коли. Ми руйнуємо саму базу нашої економіки, життя, безпеки харчування, здоров'я та якості життя по всьому світові", - говорить голова IPBES Роберт Уотсон.

Середнє біорозмаїття в наземних ареалах проживання скоротилось щонайменше на 20% з 1900 року. Більше 40% видів амфібій, біля 33% рифоутворюючих коралів та більше третини морських ссавців перебувають під загрозою зникнення, повідомляють дослідники.

Ось лише деякі з негативних фактів, наведених науковцями.

 • Три чверті суші і 66% моря зазнали значних змін через людську діяльність.
 • Більше третини поверхні землі і для 75% ресурсів питної води тепер використовуються для вирощування врожаю та скотарства.
 • Деградація ґрунтів зменшила продуктивність на 23% в світі.
 • Територія зайнята містами зросла більше, ніж вдвічі з 1992 року.
 • Забруднення пластиком зросло вдесятеро з 1980 року, 300-400 мільйонів тон важких металів, розчинників, токсичних та інших промислових відходів щорічно скидаються у світові води, а добрива, які потрапляють у прибережні екосистеми призвели до виникнення більше ніж 400 "мертвих зон" в океані, площею більше 245 000 квадратних кілометрів.
 • Негативні тенденції триватимуть до 2050 року і надалі за всіх стратегічних сценаріїв, розглянутих у звіті, крім сценарію трансформуючих змін.

Щоб зберегти природу, потрібні трансформуючі зміни. "Під трансформуючими змінами, ми маємо на увазі, фундаментальну, системну реорганізацію технологічних, економічних та соціальних факторів, включаючи парадигми, цілі та цінності", - говорить Уотсон, застерігаючи, що потужні інтереси можуть виступати проти таких змін.

Дивіться також: ​Як школярі створили прилад, що полетів у космос. Відео

Як школярі створили прилад, що полетів у космос. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

 • 16x9 Image

  Голос Америки

  Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

 • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

  Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG