Спеціальні потреби

Відбудова України буде швидкою і стане поштовхом до зростання регіону – представник України в ЄБРРШтаб-квартира Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у Лондоні, 22 листопада 2016 року. REUTERS/Stefan Wermuth
Штаб-квартира Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у Лондоні, 22 листопада 2016 року. REUTERS/Stefan Wermuth

Під час щорічної зустрічі та бізнес-форуму Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), що відбулися 10-12 травня в Марракеші, Марокко, ЄБРР «отримав від донорів запевнення щодо виділення коштів обсягом майже 1 мільярд євро на підтримку програм, пов'язаних з подоланням наслідків війни проти України», повідомляє організація.

Ці кошти будуть використані на підтримку інфраструктури та допомогу компаніям в Україні та інших країнах, які постраждали від російського вторгнення.

«Ми бачимо колосальні зусилля зосереджені на обороні країни, як наприклад, саміт в Рамштайні (військовій базі США в Німеччині – ГА), але абсолютно критично, щоб ми мали вже такий собі фінансовий Рамштайн, як я його називаю, щоб ми бачили світову спільноту, яка об'єднуються навколо ідей і ініціатив щодо фінансової підтримки України», - сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» заступник директора Ради директорів ЄБРР від України Артем Шевальов.

Він пояснив, що у той час, коли важлива пряма підтримка бюджету від МВФ та країн-донорів, необхідно допомогти й приватним компаніям в Україні – роль, яку бере на себе ЄБРР.

«Ми мусимо забезпечити, щоб приватний сектор або державні компанії, які функціонують в економіці, залишалися не тільки не плаву, а лишалися активними учасниками всіх економічних процесів – наймали людей, платили їм зарплату, закуповували у своїх постачальників матеріали і врешті-решт платили податки».

Оскільки Україна перебуває у стані війни і банківські інструменти складно застосовувати, ЄБРР, пояснив він, покладається на гарантії та страхові покриття країн-ключових акціонерів банку.

Згідно із прес-релізом на сайті банку, ЄБРР Банк «має значний досвід у подоланні криз у своїх країнах і став першою міжнародною установою, яка оголосила пакет стійкості для України».

«У нас є чітка стратегія відповіді Україні, і вона вже реалізується. Я дуже вдячна за підтримку з боку наших акціонерів, а кошти донорів дозволять нам забезпечити вплив на Україну у 2022 році та далі», - зазначила президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо.

"Через війну нас просять надати більше підтримки в таких сферах, як оборотний капітал та надзвичайне фінансування, і ми дуже швидко адаптуємось до мінливих потреб. Що стосується майбутньої реконструкції, ЄБРР відіграватиме дуже важливу роль найбільшого інституційного інвестора в країні. Ми будемо готові до цього, коли настане час," – цитує її банк.

Банк прогнозує, що через російське вторгнення українська економіка впаде цього року на 30%, але також прогнозує відновлення української економіки на 25% у 2023.

Коли б не закінчилася війна і не почалася відбудова України, вона буде швидкою та стане поштовхом до економічного зростання всього регіону, вважає Шевальов.

«Я особисто вважаю, що відновлення в Україні буде одним з основних драйверів економічної стабілізації відновлення в дуже широкому регіоні. Ми бачимо колосальні економічні проблеми в Туреччині. Ми бачимо дуже серйозне гальмування економіки не тільки в Центральній і Східній Європі, а в принципі і в Західній Європі. Ми бачимо той тиск, який здійснюють на глобальну економіку ціни на нафту, на газ, на більшість сировини.

В такій ситуації отримати, скажімо так, можливість проектів відновлення на 500 мільярдів, 700 мільярдів, трильйон доларів - а зрозуміло, що Україна не зможе це зробити навіть своїми фізичними силами, у нас немає стільки підрядників, немає стільки обладнання, у нас немає стільки сировини, для того, щоб підтримати такі масштаби. Тому ті інвестиції дозволять не тільки Україні дуже швидко оговтатися і піднятися, а й економікам союзних країн».

Під час Пленарної сесії Ради керуючих ЄБРР, більшість делегатів залишили залу на час виступів представників Росії та Білорусі. Про це на свої сторінці у Facebook написав Шевальов.

«Це те, що наші колеги з Сімки вже робили Вашингтоні під час засідання подібної групи в МВФ. Ми обговорили це з провідними країнами-партнерами ЄБРР і, коли було оголошено про виступ представника Росії, ми залишили залу засідань. Що мене абсолютно приємно вразило - що ми обговорили це з Сімкою, декількома іншими країнами Євросоюзу, і очікували, що вийде нас 10-15 делегацій, а як ми почали підводитися, просто весь зал встав і вийшов».

ЄБРР якомога швидше припинить свою участь в російських компаніях, заявила у вівторок президент кредитора Оділь Рено-Бассо, повідомляє USA Today. ЄБРР не вкладав нові гроші для роботи в Росії ще з 2014-го року, після анексії Криму, однак володіє частками в низці російських компаній. З 1 квітня, пояснив представник України в банку, Росія та Білорусь були відключені від доступу до ресурсів, що фактично означає усунення від майже всього, крім номінального членства в якості акціонерів банку.

У статті використано інформацію USA Today.

Дивіться також: Джо Байден: російське вторгнення в Україну порушило поставки продовольства та вже призвело до підвищення цін у всьому світі. Відео

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG