Спеціальні потреби

Москва не може ухвалювати рішення про інвестиції в Україні - Київ вимагає виключити Росію з ЄБРР. Оновлено


Директор в ЄБРР від України Артем Шевальов: "Ми вважаємо, що присутність Росії є токсичною для таких організацій як ЄБРР, але це безумовно стосується і інших міжнародних організацій". На архівому фото – офіс Європейського банку реконструкції та розвитку в Лондоні.
Директор в ЄБРР від України Артем Шевальов: "Ми вважаємо, що присутність Росії є токсичною для таких організацій як ЄБРР, але це безумовно стосується і інших міжнародних організацій". На архівому фото – офіс Європейського банку реконструкції та розвитку в Лондоні.

Україна вкотре закликала Європейський банк реконструкції та розвитку позбавити Росію членства в банку. Із закликом позбутись "токсичної присутності Росії" до щорічних зборів банку, що відбуваються в узбецькому Самарканді звернувся міністр фінансів України Сергій Марченко.

Як каже в інтерв'ю Голосу Америки директор від України в банку Артем Шевальов, його приємно вразило те, що деякі акціонери відразу відгукнулися на пропозицію України, і нагадали керівництву та іншим акціонерам, що це питання не вирішене і забувати про нього не варто.

"Ми озвучуємо це питання з самого початку російського вторгнення Росії в Україну, починаючи з перших днів березня минулого року, - сказав Шевальов. - Ми тоді домоглися призупинення доступу Росії до ресурсів, але то не є повним виключенням і ми ще раз озвучили, що ми вважаємо, що присутність Росії є токсичною для таких організацій як ЄБРР, але це безумовно стосується і інших міжнародних організацій".

Видворення Росії може не мати практичного впливу на прийняття рішень ЄБРР, адже частка РФ у банку є порівняно невеликою, до того ж росіяни поки "бояться" особисто брати участь в засіданнях, каже Шевальов.

"Вони (росіяни - ред.) мають присутність, хоч і не фізичну, вони поки що бояться повертатися до штаб-квартири банку, але віртуально вони беруть участь в роботі наших керівних органів і якщо говорити про репутацію таких провідних організацій – це просто недоречно, бо це впливає на репутацію інституції", - каже Шевальов у розмові з кореспонденткою Голосу Америки Оксаною Бедратенко.

В письмовому коментарі Голосу Америки прес-служба ЄБРР вказала, що банк не веде нової діяльності в Росії і офіційно призупинив доступ Росії та Білорусі до фінансів та експертизи ЄБРР в квітні 2022 року та закрив свої представництва в Москві та Мінську.

Росія залишається акціонером, пояснили в банку, однак зазначили, що "цей статус - питання всіх акціонерів і має вирішуватись загалом міжнародними фінансовими інституціями та банками розвитку, а не однією установою".

Банк нарощує свою роль в допомозі України і в четвер ухвалив рішення втретє за свою історію збільшити капітал, цього разу - щоб мати можливість допомогти Україні.

Буде недоречно і незрозуміло, якщо Росія буде ухвалювати рішення щодо майбутніх інвестицій в Україну, будучи власне тим самим терористом, який заподіяв шкоду
Артем Шевальов

"Ключове рішення, яке було ухвалене – це початок збільшення капіталу банку для того, щоб він міг значно наростити інвестиції в Україну. І погодьтесь, це буде недоречно і незрозуміло, якщо Росія буде ухвалювати рішення щодо майбутніх інвестицій в Україну, будучи власне тим самим терористом, який заподіяв шкоду", - каже Шевальов.

ЄБРР, який є найбільшим інституційним інвестором в Україні, прагне збільшити допомогу Україні ще до того, як завершиться війна.

"Що більше Україна отримає підтримки зараз, то більше економіка зможе відновитись", - cказала в інтерв'ю Голосу Америки президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо.

Вона наголосила на тому, що український бізнес продовжує працювати, попри складнощі, вважаючи це важливим внеском до перемоги. "Бізнес постраждав, але багато компаній вижили. Це дуже важливо, бо зменшує ціну відбудови", - заявила Рено-Бассо.

Як повідомляв Голос Америки, цього місяця ЄБРР разом з банками розвитку країн "Групи семи" домовились створити інвестиційну платформу для України.

Серед банків-учасників інвестиційної платформи, крім ЄБРР, - банки розвитку з Японії, Італії, Канади, США, Великої Британії та Німеччини. Спільна інвестиційна платформа, за задумом, допоможе банкам, які не присутні в Україні, брати участь в проектах відбудови.

"Потреби України в період відбудови - широкі і перевищують масштаб будь-якої однієї установи. В результаті потрібна уважна координація між партнерами України, щоб максимізувати ефективність, створити синергію та збільшити ефект", - йдеться в повідомленні ЄБРР.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Веб-редакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

XS
SM
MD
LG