13 лютого Німеччина влаштовує офіційні церемонії на вшанування пам’яті про знищення Дрездена в результаті масованого бомбардування британською та американською авіацією наприкінці Другої Світової війни.
В результаті бомбардування 1945 року загинули приблизно 25 000 переважно цивільних людей, але деякі історики вказують, що тоді місто було переповнене незареєстрованими біженцями, а тому кількість загиблих може сягати навіть 120 - 150 тисяч.
Націонал-соціалісти, а також НДР використовували бомбардування для своєї пропаганди.Міська влада Дрездена
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр у день 75 річниці бомбардування виступить у Дрездені з промовою і братиме участь у церемонії запалювання свічок.
Німецькі лідери докладають зусиль, щоб вшанування страждань німців також нагадували, що саме гітлерівська Німеччина розпочала війну, яка принесла руйнування і десятки мільйонів жертв у багатьох країнах.
“Дрезден був одним з багатьох міст, що були майже повністю знищені під час Другої Світової війни. Націонал-соціалісти, а також НДР використовували бомбардування для своєї пропаганди”, - вказано в офіційній заяві влади Дрездена з нагоди річниці.
Мер міста Дірк Гільберт оприлюднив звернення із засторогою про небезпеку неонацизму і заявив, що прихильників крайньо-правих організацій там не хочуть бачити.
Він підкреслив, що вшанування жертв бомбардування, як і в попередні роки, відбуватимуться одночасно з “мирними протестами проти ненависті і насильства”.
“Дрезден продемонструє, що співпраця на основі наших спільних засадничих соціальних цінностей може подолати поділ. Це єдиний спосіб протидії зростанню націоналізму та правого популізму, що ставить під сумнів культуру демократичної пам’яті і знову сіє зерна конфлікту”, - сказано у зверненні мера Дрездена.
Одним з перших широко відомих прикладів масованого бомбардування населених пунктів у Європі став рейд німецьких літаків 1937 року, що знищив містечко Ґерніка на півночі Іспанії.
З початком Другої Світової війни 1939 року німецька авіація активно бомбардувала європейські міста, зокрема Лондон, де зокрема за одну ніч 10 травня 1941 року загинули 1,364 людей і 1,616 були покалічені.
99-річний колишній пілот британської авіації Джек Гарріс, який брав участь в бомбардуванні Дрездена сказав британській газеті Times, що він досі думає про “пекло” 13 лютого 1945 року.
“Тут нема ніякої слави. Ми просто виконували свою роботу і були вдячні, якщо могли безпечно повернутися. Половина з нашої бомбардувальної авіації під час війни загинула”, - сказав ветеран.
Дивіться також: Що громадяни країн-членів НАТО думають про захист союзних держав – дослідження