Спеціальні потреби

Космічний корабель «Дискавері» вирушив у свою останню космічну подорож


Космічний корабель багаторазового використання «Дискавері» перебуває у своїй останній космічній подорожі. Завдяки йому та іншим кораблям у рамках програми «Шатл», американцям вдалося протягом 30 років тримати лідерство у галузі досліджень всесвіту. Шатли зіграли провідну роль у будівництві міжнародної космічної станції. «Дискавері», а також шатл «Ендевор», який вирушить у свою останню космічну подорож у квітні, підуть на пенсію маючи за плечима сотні мільйонів космічних кілометрів.

Свою першу подорож до орбіти земної кулі човник «Дискавері» здійснив у 1984-му році. Провівши за час служби 39 польотів, він є найстарішим човником американської флотилії шатлів. Директор програми космічних польотів НАСА Майк Лейнбах каже, що останній запуск «Дискавері» відкладати кілька разів через несприятливі погодні умови, технічні проблеми та ремонт паливного бака, втім він не сумнівається у готовності шатла:

««Дискавері» – чудовий човник. Це його 39 політ, і якщо б космічна програма продовжувалась, він би ще літав. Нам і сумно, і водночас радісно проводжати його в останній політ. Втім, ми впевнені, що він чудово справиться із завданням на орбіті та безпечно привезе екіпаж додому».

В останню 11-денну місію човник вирушив з обладнанням та запасами для космічної станції. На борту майже чотири тонни вантажу, у тому числі велика шафа для устаткування, новий радіатор та людиноподібний робот. За свою довгу кар’єру у космосі «Дискавері» був справжнім робочим коником, каже Валері Ніл, куратор Смітсонівського музею космонавтики у Вашингтоні:

«Він доставляв супутники. Він їх забирав та ремонтував. Він переправляв наукові лабораторії. Саме «Дискавері» доставив космічний телескоп Хаббл, а потім повертався два рази, для проведення технічної профілактики. За його плечима – два польоти до російської космічної станції «Мир» та 13 місій до міжнародної космічної станції».

«Дискавері» заслужено увійде в історію дослідження космосу. Саме він здійснив перший вдалий політ у космос після загибелі шатлів «Челленджер» та «Колумбія». Уперше на його борту в місії взяла участь жінка-пілот. Валері Ніл каже, що саме завдяки «Дискавері» дослідження космосу попри завжди існуючу небезпеку, набуло повсякденного характеру:

«Як тільки човник почав літати, ми отримали змогу запускати людей у космос п’ять-дев’ять разів на рік».

Після виходу кораблів класу шатл на пенсію, обладнання та провізію на міжнародну космічну станцію доставлятимуть російські, японські та європейські космічні агентства. Американці тим часом, працюватимуть над новим поколінням космічних кораблів багаторазового використання.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG