Спеціальні потреби

У США відзначають річницю закону про захист неповносправних


20 років тому у США був прийнятий «Закон про захист людей з фізичними та психічними вадами», завдяки якому проблема дискримінації інвалідів і психічно хворих у суспільстві була вирішена назавжди. Цим законом нині регулюються урядові та місцеві програми, тощо. Столичний Вашингтон відзначив річницю цього закон, який змінив життя неповносправних американських громадян.

Це було 20 років тому. Тогочасний президент Джордж Буш старший, підписуючи «Закон про захист людей з фізичними та психічними вадами», заявив:

«Я беру цю ручку, щоби підписати закон про захист інвалідів і сказати: давайте врешті зруйнуємо цю ганебну стіну відокремлення».

Річницю цієї видатної події у Вашингтоні відзначили, як законодавці так і неповносправні. Конгресмен Джим Ленджвін – перший паралітик, якого обрали у Палату представників американського Конгресу. Нижня частина його тіла повністю паралізована.

«Боже, як світ змінився з прийняттям цього закону. Стільки перепон було зруйновано, стільки дверей відразу відкрилися, стільки нових можливостей з’явилося», - згадує конгресмен Ленджвін.Серед гостей була Марка Брісто. Коли їй було 23 роки, вона, пірнаючи в озеро, зламала шию і залишилася паралізованою. Закон про інвалідів цілковито змінив її життя.

«Якось я пішла у планетарій і мені довелося підніматися у брудному вантажному ліфті, де не було світла. Я спочатку і не помітила, що у ліфті був великий щур. На щастя тепер такого немає», - говорить жінка.

Марка Брісто керує Американською міжнародною радою з питань неповносправних, яка, шляхом запровадження змін до законів, намагається полегшити життя інвалідам як у США, так і за кордоном. Вона каже, що життя інваліда в деяких країнах є неприйнятним:

«Інваліди у деяких країнах живуть просто на вулиці. У деяких державах бути інвалідом значить, що ти є пройнятий дияволом і опиняєшся на вулиці, будучи соромом для сім’ї. Тож ти змушений жити нелюдським життям».

Вона говорить, що великою проблемою для інвалідів є знайти роботу. Тому законодавці і підприємства повинні гарантувати кращі можливості знайти працю, а також зробити Інтернет доступнішим для неповносправних. Втім Марка Бістро вирішенням цього питання буде займатись завтра, а сьогодні вона відзначає вже те, що досягнуте завдяки закону.

«Нам були відкриті телекомунікаційні системи, для сліпих встановили спеціальні банкомати. Це справжня революція», - говорить Марка Брісто з Американської міжнародної ради з питань неповносправних.


  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG