Спеціальні потреби

Куба почала запроваджувати у себе економічні реформи


Це сталося у час, коли Обама 15-го квітня відвідував саміт Північної та Південної Америки, що проходив у Колумбії. Він наполягав на проведенні демократичних реформ на Кубі перед тим, як Сполучені Штати погодяться скасувати 50-річне ембарго, накладене свого часу на цю острівну країну.

Разом з тим Куба, сподіваючись зберегти політичний статус-кво, просуває в себе економічні реформи. Зокрема в країні віднедавна дозволили виставляти на продаж нерухомість. Цим скористався житель кубинської столиці – Гавани Овідіо Уллоа. Потенційним покупцям він показує кожен куточок оселі, в якій прожив двадцять років. Але сьогодні, говорить він, що прийшов час переїжджати:

«Цей будинок для нас завеликий. Хочемо переїхати з сином у менше помешкання, а гроші які залишаться використати на прожиття».

Це сьогодні він може продати своє помешкання. А от ще зовсім недавно зробити це було неможливо. До останніх реформ, в країні дозволялося лише обмінювати житло.

По сусідству з Уллоа, усього за 90 тисяч американських доларів, продається інший будинок. Це досить дешево, якщо порівнювати з ринком житла в інших країнах. Щоправда, споруда потребує капітального ремонту. Її власник Франсіско Пратс отримав будівлю у спадок від родичів. Він схвально відгукується про реформи Рауля Кастро:

«Світ розвивається, а ми є частиною цього світу, тож теж повинні розвиватися», - додає Пратс.

Проїжджаючи Гаваною та її околицями, можна побачити реальні зміни. З часу, коли Рауль Кастро перебрав владу на Кубі, він визнав необхідність змін. Тож завдяки запровадженим реформам, за останні півтора роки в країні з’явилось багато дрібних підприємців. «Ла Каса» – один з місцевих ресторанів, яких тут з’являється дедалі більше. Його співвласниця Сільвія Кардозо ділиться своїм секретом успіху.

«Наполеглива праця і завжди якісні продукти, навіть якщо ми будемо заробляти через це менше», - говорить Сільвія.

Такі ресторани обслуговують, в основному, іноземців. Разом з тим почала зростати кількість місцевих клієнтів.

Тим часом на вулицях Гавани біл-борди запевняють кубинців у тому, що зміни підсилять соціалістичну модель країни. Про це зокрема, під час візиту Папи Римського на Кубу, розповідав журналістам віце-президент Державної Ради Маріньйо Мурілло, який керує процесами приватизації в країні:

«На Кубі ми змінюємо нашу економічну модель, щоб наш соціалізм став життєздатним».

Загалом Куба стала більш відкритою для зовнішнього світу. Вільний ринок, як правило, призводить до вільних виборів. І, можливо, саме зараз на Кубі закладається фундамент майбутніх політичних змін.

XS
SM
MD
LG